zobrazit 5 fotek Láká vás systém podlahového vytápění a zároveň byste chtěli mít dřevěnou podlahu? Tyto dvě volby se dnes už vzájemně nevylučují. Stačí jen správně vybrat z odpovídající řady produktů. Pro podlahové vytápění jsou skvělou volbou vícevrstvé parkety. Jakou mají konstrukci a jak se systém podlahového vytápění s tímto typem podlahy realizuje?
Nejvhodnější tloušťka pro podlahové vytápění je 12 mm. Parketa je tvořena nejprve třímilimetrovou nášlapnou vrstvou z ušlechtilého dřeva. Pozor, ne všechny druhy dřev jsou pro podlahové vytápění vhodné, nejprve tuto skutečnost vždy ověřte u svého prodejce. Například vhodné dřeviny jsou americký ořech, dub a teak. Naopak naprosto nevhodné jsou buk nebo lapacho. Spodní část parkety vytváří protitah z překližky (tedy vrstveného dřeva) tloušťky 9 mm. Tato konstrukce přináší stabilitu parkety a zároveň i nutný stupeň flexibility.
Vybírat lze ze dvou klasických povrchových úprav: lak nebo olej. Olej vyžaduje intenzivnější péči, ale na druhou stranu umožňuje vyniknout přirozenosti dřeva a můžeme jím i měnit barevný tón. Lak zase chrání dřevo proti mechanickému poškození a částečně i proti vlhkostním změnám. Nevýhodou je však nemožnost lokálních oprav. Každou parketu chrání celkem 5 vrstev UV laku nebo UV odolného či přírodního oleje. Pokud si pořídíte parkety bez povrchové úpravy, není problém je naolejovat až po položení v místnosti.
Výhody
Základní výhodou je dobrá tepelná vodivost parketové podlahy, která se pohybuje kolem 0,13 W/m2K. Vícevrstvé podlahy nabízí v porovnání se standartními plovoucími podlahami nízkou hlučnost, jelikož jejich pokládka probíhá formou celoplošného lepení. Dlouhá životnost, široký výběr typů i exotických dřevin a luxusnější formát za výhodnější cenu jsou hlavními přednostmi vícevrstvých parket.
Aby pokládka parket proběhla na rozvody podlahového topení úspěšně, musíme dodržet následující pravidla:
- Nová betonová podlaha musí alespoň měsíc vysychat. Obsah vlhkosti v betonovém podkladu nesmí překročit 2,6 %.
- Když dochází k vysoušení betonu vytápěním, je třeba každý den zvyšovat teplotu o 5oC, až k hranici plné teploty. Tato fáze vyžaduje fungování topení alespoň po 24 dní. Těsně před pokládkou parket musí být podlahové topení zapnuto dalších 5 dnů. Zhruba 3 dny před pokládkou se doporučuje teplotu snížit na 18 až 20oC. To je teplota vhodná pro pokládání podlahy.
- Po položení parket udržujeme alespoň 3 dny stálou teplotu, kterou následně můžeme postupně zvyšovat až na požadovaný stupeň - na maximálně 26oC povrchové teploty podlahy.
- V průběhu vysoušení podlahy musíme místnost dobře větrat.
- Během provozu v topné sezóně se v podlaze mohou objevit nepatrné mezery. Pro zabránění jejich vzniku se doporučuje udržovat poměrnou vlhkost na úrovni 50 až 60% a teplotu kolem 18 až 21oC.