Tohle nejspíš bude dražší
Je třeba si uvědomit, že spousta renovačních projektů už z principu nejspíš přestřelí svůj rozpočet. Typicky pak instalatérské práce. Protože nejde jen o těch pár metrů délky trubek, ale také o těsnění, kohouty a další rozvody. Ty, co se zdály ještě vyhovující, možná nesedí na nový model průměrem a materiálem. Je třeba tedy rozšířit jejich záběr… a výsledek je prostě dražší. Taková výměna topení prostě většinou není jen o topných tělesech.
Předzvěst katastrofy v sobě nese i myšlenka pustit se do renovace suterénu. Říkáte si: „jen trochu zateplit, a pak pár sádrokartonových obkladů na stěny“? Velmi pravděpodobně ale narazíte na potřebu důslednější izolace, zápas s vlhkostí, ať už po zabydlení, tou vznikající v interiéru kondenzací, nebo tou pronikající z venku. Ekvivalentní metry obyvatelného prostoru vás tedy přijdou na ekvivalentní peníze. Renovace sklepa, garáže, dílny, to vůbec nejsou maličkosti, i když se to tak může zdát.
Instalace klimatizace? Aby fungovala optimálně, nepočítejte s metry plochy, ale kubíky objemu vzduchu. Možná pak zjistíte, že ten ideální a cenově příhodný model, který jste našli na síti, najednou nebude pro vás. A zase, nejde jen o pořízení jedné velké krabice. Je třeba ji nějakým způsobem uchytit a připojit. Bude se vrtat, bude nepořádek. A bude to stát něco navíc.
Sázka na jistotu se vyplácí
Možná neradi listujete katalogy, ale v případě renovace koupelny se vám čas strávený nad výběrem vhodných materiálů opravdu zúročí. Není to jako u holiče, kde žvýkačkou na zrcadlo nalepíte fotku účesu celebrity, a řeknete: „Chtěl bych něco takového.“ Firma, kterou si na rekonstrukci koupelny najmete, dokáže „něco takového“ podle vašich představ realizovat v rozsahu rozdílné ceny o dva řády. Sklo, obkladové dlaždice, výběr bílé keramiky a design zpracování tu může ohromným způsobem posunout cenu vzhůru. Tady se vyplatí mít jasno, z čeho a co se bude dělat.
Řešení na míru nejsou levná. Což je z principu chyba, se kterou bohužel musíme pracovat. Naše drobná přání po vyladěných detailech ve skutečnosti představují zásadní prodražení. A je třeba dobře zvážit, jak velkou roli pro nás v daný moment hraje pár centimetrů (protože ty přijdou na pár tisíc).
Na obhajobu třeba dodat, že pokud nepřistoupíte k řešení na míru, můžete snadno zjistit, že vestavěné spotřebiče už nemáte kam dát. A naopak – až jednou skončí životnost takových spotřebičů, vejdou se vám do přichystaných a na míru dělaných polic ty nové, nebo budete kvůli lednici či mikrovlnce vybourávat celou stěnu? Myslete na budoucnost.
Podtrženo sečteno, co tedy přesně vzít v potaz?
Že při renovačních projektech nejde jen o cenu produktu (klimatizace, dřez, nová kuchyňská linka). Budete jej ještě muset nějak dopravit nebo si jej nechat poslat. A bude to něco stát. Čím specifičtější jsou vaše požadavky (což je naprosto v pořádku), tím déle si na objednávku nejspíš počkáte a o takový čas protáhnete onen moment realizace.
Znovu – nejde jen o katalogovou cenu produktu, ale také o veškeré přípojné materiály, kabeláž, vedení, krkavice, čert ví co. Možná jste si vybrali cenově příhodný značkový produkt, ale už jste si nevšimli, že jeho sympatickou pořizovací cenu shazují právě nehospodárně oceněné doplňky, které jsou pro vás nezbytné. Úspora se pak nekoná.
Materiál? Berte radši víc
Do kalkulací je třeba vzít materiál „na úpravu“, finiše a dohotovení, a stačit vám nejspíš nebudou přesně vypočítané metry. Těch dlaždic do koupelny prostě budete nejspíš potřebovat o balík víc. A vyjde vám levněji koupit ten balík navíc teď, rovnou, než za dva týdny narychlo shánět tu jedinou dlaždici, která vám chybí. S materiálem se vyplatí být trochu nad plánem. Mít půlku stěny zateplenou pěnou jedné značky, a druhou odlišné, je experimentem jako z reklamy, ale uživatelsky je to poněkud nepraktické.
S dodavateli materiálu se vyplatí jednat na přímo a poněkud ostřeji. Opravdu vámi požadované zboží z katalogu mají, a mají ho dost? Není to náhodou tak, že jej sami budou muset doobjednávat, a vy budete muset čekat? Opravdu vám dodají přesně to, co jste si objednali, za dedikovanou cenu?
Neuškodí pohled profesionála. Nic proti vašim náčrtkům na ubrousku, s centimetry měřenými školním pravítkem. Ale opravdu vaše čísla sedí, a opravdu dává „váš projekt“ funkčně smysl? Konzultační příplatek za architekta/designéra nikdo rád (kromě nich) nemá, ale oni to umí. I malá vizualizace dokáže zasadit požadovaný záměr do širšího kontextu, a často pak můžete přehodnotit svou původní představu. Což úspora je.
Nechte si poradit, ušetříte
Bude realizaci provádět firma? Pak se opravdu vyplatí dát s nimi řeč, co a jak konkrétně chcete. Bude to chtít obhlídku „v terénu“, měření. Proberte jednotlivé etapy jejich práce. To univerzální: „Paninko, teď se nám tu nemotejte, za hodinku to bude hotové“ je branou do Pekla. Pekla, kde pod kotli zatápí mizerní řemeslníci.
Dobrý řemeslník musí dát odpověď na to, jak dlouho/čím a jak/kdy a za kolik. A pro případ „nenadálých výdajů“ musí existovat nějaká smluvní doložka. Neplatíte za zdržení, ale za hotové dílo. A zrovna tak, jde vám o kvalitu. Abyste to pak po řemeslnících nemuseli nakonec sami předělávat. Budou mimochodem schopni pracovat s materiálem, který seženete?
Abychom jen nehaněli: účast profíků snižuje náklady, které byste jinak museli investovat do jednorázového zapůjčení nářadí a techniky,nebo jeho nákupu. Ta tisícovka (plus jistina) za bourací kladivo je sice jen drobná položka, ale v napjatém rozpočtu jde znát.
Bez peněz do rekonstrukce nelez
Ve výhodném nákupu materiálu/produktu můžete ušetřit okolo 20 % ceny realizace. S volbou dobrých a šikovných řemeslníků (ano, podle legend ještě takoví existují) můžete utáhnout další pětinu nákladů. Případně můžete tuto úsporu obsáhnout vlastní prací, ale rizika tu jsou.
Ve vícenákladech pak zazáří „doplňkové práce, materiál navíc“ a samozřejmě, draho vyjdou chybné odhady, špatné propočty a pomýlená měření.
Ano, velmi pravděpodobně vaše rekonstrukce přesáhne rozpočet. Vlastně, o 10 % více „než byl odhad“ platí statisticky každý druhý. To tak zlé není a stydět se za to nemusíte. Pořád je tu totiž dost těch, kteří zaplatí i o polovinu víc, protože nevzali do úvahy výše zmíněné okolnosti. Jednou z dobrých, byť ne zrovna potěšujících rad je, že byste se neměli pouštět do rekonstrukce, pokud na její dohotovení nemáte alespoň 50 % finanční rezervy v záloze. Jeden totiž nikdy neví. Pokud je motivem vaší rekonstrukce snaha o úspory, nejspíš se při vyúčtování dočkáte zklamání. Proto se vyplatí plánovat s rozvahou.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, pixabay.com