V současném boomu kolem fotovoltaiky se primárně prezentují vlastnosti panelů, možnosti úložišť, energetické výpočty a mnoho dalšího. Málokdy jsou však připojeny informace z pohledu střešního pláště, přestože instalace fotovoltaiky na něj klade speciální nároky. Proto, aby současně správně fungovala výroba elektřiny ze slunce i ochrana budovy před nepřízní počasí, je třeba obojí nároky správně sladit.
Drtivá většina fotovoltaických panelů se instaluje na pomocnou nosnou konstrukci, která je k podkladu upevněna prostřednictvím speciálních držáků. U skládaných krytin se držáky kotví až do střešních latí nebo záklopu. V případě lehkých krytin jsou ale podkladní konstrukce subtilní, profily latí a horní pásnice vazníku se nejčastěji pohybují kolem 3 až 4 cm. Kotvení do nich je proto nejen nevhodné ze statického hlediska (fotovoltaická sestava představuje nemalé přitížení), ale navíc je i obtížně realizovatelné. Vazníky a latě nemají potřebné rozteče pro kotvení fotovoltaických panelů, ani potřebnou tloušťku pro bezpečné ukotvení silnějšího vrutu. K tomu je třeba přičíst další problém, a to dilatační pohyby plechových krytin. Při nich se kolem pevného kotevního bodu zvětšuje původní otvor a ztrácí svou těsnost. Cesta k zatékání je otevřená. Z tohoto pohledu skýtají velký benefit plechové krytiny SATJAM, protože jsou pro ně vyvinuty unikátní držáky fotovoltaických panelů SATJAM Solar, eliminující všechna zmíněná rizika.
Držák pro profilované krytiny
Prvním typem je držák DSS.CWL, určený pro profilované krytiny SATJAM Roof, Grande, Trend, Arad, Taurus, Reno, York a trapézové plechy. Obecně je tento výrobek schopen bezpečně připevnit fotovoltaickou instalaci i na obdobnou plechovou střešní krytinu ostatních výrobců, a to z ocelového plechu tloušťky min. 0,5 mm nebo z hliníkového plechu tloušťky min. 0,6 mm.
Držák se kotví přímo do plechové krytiny pomocí speciálních systémových šroubů, doplněných o těsnění s označením SM-DSS.CWL. Tímto unikátním kotvením pouze do horní vlny je zajištěno bezpečné upevnění nosné konstrukce fotovoltaických panelů, bez nežádoucích projevů dilatace krytiny. Přirozené roztažnosti plechu nic nebrání, a nehrozí tak zvětšování otvorů pro kotevní prvky. Pro řádné fungování v takovéto expozici však bylo nutno systémové šrouby a držák exaktně navrhnout a vyrobit ze speciálních materiálů. Zde je potřeba zdůraznit, že dodávané systémové kotvící šrouby se v žádném případě nesmí zaměnit za jiný spojovací materiál. Zdánlivě jednoduchý prvek je proto chráněn průmyslovým vzorem.
Držák pro falcované krytiny
Dalším typem je držák DSS-R.CWL určený primárně pro krytinu SATJAM Rapid. Obecně jej lze použít pro všechny plechové krytiny typu Klik s imitací falce (dvojité stojaté drážky), které jsou vyrobené z ocelového plechu tloušťky min. 0,5 mm nebo z hliníkového plechu tloušťky min. 0,6 mm. Je použitelný i pro tradiční falcované krytiny, a to z ocelového plechu tloušťky min. 0,5 mm nebo hliníkového plechu tloušťky min. 0,7 mm.
Držák se montuje přímo na zámek, čili dvojitou stojatou drážku krytiny, kde je upevněn sevřením drážky. Při této operaci jsou dotažením šroubů stisknuty patky/čelisti držáku a k žádné perforaci plechové krytiny nedochází.
Univerzální a spolehlivé řešení
Oba typy držáků ze systému SATJAM Solar jsou použitelné pro obdobné plechové krytiny, nejen pro uvedené řady SATJAM. Nejde o řešení laciné, protože pro garanci jednoduché instalace a především následné spolehlivosti držáků bylo nutno použít komponenty špičkové kvality. Ziskem je ale jistota, že drahá fotovoltaika přestojí na střeše bez úhony veškerá klimatická namáhání a bude dlouhodobě šetřit finance za energie.
Geniálně jednoduché a přitom spolehlivé řešení instalace fotovoltaických panelů na střechy s plechovými krytinami má ještě jeden benefit. Je snadno k mání a ihned k odběru. Skladem jej mají na všech 20 pobočkách společnosti PRVNÍ CHODSKÁ, specialisty na střechy, rozesetých po celém území České republiky.