Ve třetím a posledním díle série článků o přípravě a instalaci fotovoltaických elektráren na bytových a panelových domech se dozvíte, na co byste neměli zapomenout při sepisování smlouvy o dílo s vámi vybraným dodavatelem.
Smlouvu o dílo si představte jako podrobný návod, podle kterého bude zakázka krok za krokem postupovat, ale také jako kuchařku pro řešení všech rozličných překážek, které se mohou objevit. Smlouva o dílo chrání obě smluvní strany před nečekanými problémy, které mohou nastat před instalací, během ní i dlouho po dokončení fotovoltaické elektrárny. Smlouvu o dílo nesepisujete pro případy, kdy vše probíhá hladce. Ve smlouvě je nutné ošetřit co nejvíce rizik a jasně stanovit postup pro řešení problémů, které mohou během instalace nastat.
Služby a garance související s fotovoltaickou elektrárnou
Základem dobré smlouvy o dílo je přesné vymezení všech součástí díla. Patří sem jak hmotné prvky fotovoltaické elektrárny, tak související práce a služby. Instalace fotovoltaické elektrárny může zahrnovat úpravy elektroinstalace domu, hromosvodů nebo přípravu rozvaděčů pro jednotlivá odběrná místa.
Pokud mají smluvní strany pochybnosti o nosnosti střechy, doporučujeme nechat před instalací vypracovat statický posudek. Statik může zhodnotit únosnost stavebních konstrukcí, svrchních vrstev tepelné izolace či střešní krytiny. Na plochých střechách lze panely instalovat bez nutnosti kotvení. Panely se na střechu pouze položí a zatíží balastem ve formě betonových dlaždic. Statický posudek se vypracovává na předpokládané měrné zatížení, které vznikne přidáním panelů, montážní konstrukce a balastu.
U fotovoltaických elektráren na bytových domech obvykle vyřizuje dotaci dodavatel. Běžnou praxí je, že dodavatel zákazníkovi garantuje, že kvůli jeho chybě nebo opomenutí nepřijde o dotaci ani její část. Pokud by k tomu došlo, dodavatel se zavazuje tuto újmu zákazníkovi kompenzovat. Taková garance by měla být ve smlouvě jasně specifikována.
Po dokončení instalace fotovoltaické elektrárny na bytovém domě musí dodavatel zajistit oficiální připojení systému k distribuční síti a jeho uvedení do trvalého provozu. Podmínky připojení je nutné vyjednat s distribuční společností ještě před zahájením instalačních prací. O smlouvu zajišťující připojení k distribuční síti se žádá na lokální distribuční společnosti (ČEZ, EG.D či PRE). Investovat do instalace elektrárny bez smluvně zajištěného připojení představuje pro zákazníka velké riziko, je tedy vhodné mít smlouvu o připojení s distributorem uzavřenou ještě před uzavřením smlouvy o dílo.
Po uvedení fotovoltaické elektrárny na bytovém domě do trvalého provozu začíná fáze zakládání energetické komunity. Podrobnosti o fungování sdílení energie v bytových domech jsme popsali v prvním díle seriálu. Skupiny sdílení lze zřizovat na samostatných hlavních domovních vedeních. Nejčastěji skupiny sdílení zahrnují bytové jednotky za jednou přípojkovou skříní, což obvykle odpovídá rozdělení domu na jednotlivé vchody. Společenství vlastníků nebo bytové družstvo se musí zaregistrovat u Elektroenergetického datového centra, které spravuje zúčtování sdílení energie v komunitách. Dodavatel by měl zákazníka tímto procesem provést a tento proces by měl být zakotven ve smlouvě o dílo.
Ve smlouvě o dílo jasně definujte garance a záruky na všechny skupiny komponentů, jako jsou fotovoltaické panely, střídače, optimizéry, montážní systém, komunikační prvky a elektroinstalační materiál. Fotovoltaické panely mají dva typy záruk: první kryje výrobní vady a druhá garantuje výkon, který se může v určité toleranci postupně snižovat. Dodavatel musí také poskytnout záruku na provedené práce, a to minimálně na 60 měsíců.
Pohlídejte si, aby měl dodavatel potřebná pojištění
Pojištění stavebních zakázek je nákladné a pro dodavatele fotovoltaických elektráren představuje čistý výdaj. Za běžných okolností nepřináší žádnou přímou hodnotu, dokud nenastane nečekaná událost nebo katastrofa.
Dodavatel fotovoltaické elektrárny musí mít pojištění odpovědnosti za škody. Vzhledem k tomu, že bytové domy mají hodnotu v desítkách až stovkách milionů, je nezbytné, aby byl pojištěn na odpovídající částku. Pojištění by mělo pokrývat škody způsobené jeho zaměstnanci a subdodavateli, ať už neúmyslně nebo z nedbalosti.
Staveniště a stavebně technická rizika by měla být rovněž pojištěna. Během realizace díla může dojít k nepříjemnostem, které mohou způsobit vážné škody na nedokončeném projektu. Toto pojištění chrání dodavatele před škodami způsobenými živly, nekvalitní prací zaměstnanců, porušením technologických postupů, konstrukčními chybami nebo vadami materiálu. Stavebně technické pojištění pokrývá nejen generálního dodavatele, ale i celý řetězec jeho subdodavatelů.
Ve smlouvě o dílo by mělo být uvedeno, že realizační firma disponuje všemi potřebnými oprávněními, zkouškami, odborností a kvalifikací pro provedení díla. Zároveň musí být zajištěno, že dílo splňuje veškeré legislativní požadavky a odpovídá platným technickým normám.
Definujte ve smlouvě přesný postup prací
Smlouva o dílo by měla sloužit jako jízdní řád, který jasně určuje postup plnění zakázky. Na začátku probíhají přípravné práce, a pokud připojení k distribuční síti ještě není vyřízené, je nutné začít tímto krokem. V památkově chráněných územích je potřeba projekt projednat s Národním památkovým ústavem. Jakmile je připojení zajištěno a nic nebrání realizaci, lze začít s vypracováním statického posudku, požárně bezpečnostního řešení a prováděcí projektové dokumentace.
Pro realizační fázi projektu by mělo být ve smlouvě jasně stanoveno časové období, kdy instalační práce začnou a kdy mají být dokončeny. Nedodržení této lhůty by mělo být sankcionováno, aby měla realizační firma motivaci dokončit zakázku včas a bez průtahů. Vhodně nastavená výše sankcí je klíčová. Obvykle se stanovují penále, která pokrývají ušlý zisk zákazníka způsobený zpožděním dokončení zakázky. Ze projektů realizovaných naší konkurencí víme, že absence sankcí ve smlouvě často vede k průtahům a zpožděním, která mohou trvat i mnoho měsíců. Na druhou stranu příliš vysoké sankce mohou vést k uspěchanému dokončení na úkor kvality práce.
Cena díla a platební podmínky
Ve smlouvě o dílo doporučujeme uvést, že celková cena díla je konečná a neměnná. Jakékoli vícepráce by měly být řešeny samostatným písemným dodatkem. Po podpisu smlouvy se obvykle platí počáteční záloha, která pokryje přípravné a projekční práce. Příprava projektu zahrnuje mnoho kroků, které lze zvládnout ještě před podpisem smlouvy, například zpracování studie proveditelnosti. Co všechno obnáší příprava projektu jsme rozebírali podrobně ve druhém díle série článků. Mnoho věcí je možné zvládnout ještě před samotným podpisem smlouvy o dílo, pokud si na připravovaný projekt necháte dopředu zpracovat studii proveditelnosti. Díky ní je následná realizační část fotovoltaické elektrárny mnohem jednodušší a rychlejší.
Počáteční záloha obvykle činí až 20 % z celkové ceny díla. Před samotnou instalací požadují dodavatelé další zálohu ve výši 20 % až 50 % ceny elektrárny. Zbytek se doplácí po dokončení díla, přičemž doplatky mohou být rozděleny do několika částí podle jednotlivých administrativních kroků, například po vystavení revize, úspěšném připojení elektrárny k distribuční síti nebo po založení energetické komunity.
Výše záloh často vyvolává u zákazníků obavy. Mnozí by nejraději neplatili nic předem, protože se bojí, že dodavatel během instalace zkrachuje a oni přijdou o své peníze, jak se to stalo klientům firmy Malina. Tyto obavy však lze řešit, a to dvěma způsoby.
Zálohy na dílo lze změnit na platby za materiál, přičemž záloh může být klidně 8 až 10. Zákazník si tak podle smlouvy o dílo za své peníze přímo kupuje materiál, jako jsou panely, střídače, montážní systém nebo optimizéry. Díky tomu se zákazník stává od začátku majitelem tohoto zboží, které zůstává na skladě dodavatele. Dodavatel s ním sice může manipulovat, ale nemůže ho prodat jinému zákazníkovi ani s ním někam zmizet. Pokud dodavatel zkrachuje, musí toto zboží předat jeho skutečnému majiteli. Ve smlouvě je nutné stanovit, že dodavatel ručí za škody na majetku, který není jeho vlastnictvím, až do předání hotového díla klientovi k trvalému užívání. Tento způsob plateb za materiál je běžný u větších elektráren.
Jednodušším řešením může být ustanovení ve smlouvě o dílo, že zboží se stává majetkem zákazníka již při umístění na staveništi nebo po jeho pevném spojení se stavbou. Dodavatel by zároveň měl nést odpovědnost za škody na tomto materiálu až do předání hotového díla.
Staveniště a stavební připravenost
Smlouva o dílo by měla obsahovat definici staveniště a pravidla pro přístup na něj. Zákazník může požadovat určení technického dozoru investora a pravidelné kontrolní dny, při kterých se bude ověřovat průběh prací a dodržování technologických postupů. Samozřejmostí je vedení stavebního deníku a určení stavbyvedoucího, který bude během realizace komunikovat se zástupci společenství vlastníků nebo bytového družstva.
Ve smlouvě o dílo by měly být jasně stanoveny podmínky stavební připravenosti. Stavební připravenost určuje, v jakém stavu má zákazník dodavateli předat prostory, ve kterých budou probíhat práce, možnosti parkování (včetně počtu aut), případné využití WC v domě, poskytnutí prostoru pro příruční sklad, připojení k internetu pro budoucí monitoring fotovoltaické elektrárny a počet klíčů či čipů, které budou dodavateli předány.
Zvažujete instalaci fotovoltaické elektrárny na vašem bytovém domě? V Helioware vám s její realizací rádi pomůžeme.