Koupelna tak malá, že by se v ní umyli trpaslíci, ale Sněhurka už by asi měla problém? A vybouráním a posunutím zdí ji zvětšit nejde? Nemusíte zoufat, i malá koupelna může být plně funkční a zajímavá, když věnujete pozornost všem podstatným prvkům i zdánlivým detailům. Máme pro vás tipy a rady, jak na to.
Jak zařídit malou koupelnu?
Na začátku úvah a plánování si musíte položit několik otázek.
- Chcete mít v koupelně vanu, nebo sprchový kout?
- Bude v koupelně pračka?
- Musí být koupelna spojena s WC, nebo lze tyto místnosti oddělit?
- Jak bude vyřešené vytápění koupelny,
- Jak velké nároky budete mít na úložné prostory?
Vana nebo sprchový kout?
Preferujete relax ve vaně plné vody před rychlým osprchováním a i když je koupelna malá, chtěli byste do ní vanu umístit? Nemusí to být problém, na trhu jsou k dispozici rohové vany menších rozměrů, obvykle 120 x 120 cm, dále také vany obdélníkové nebo čtvercové, také v porovnání se standardní vanou s kratší délkou a šířkou, na trhu je například čtvercová sedací vana o rozměrech 90 x 90 cm. Ideální do malé koupelny je vana atypického tvaru, která je na jednom konci zúžená a tím umožňuje instalaci umyvadla. Při výběru vany nezapomeňte, že vana by svými rozměry měla vyhovovat všem obyvatelům domácnosti, velikost vybírejte podle největšího člena rodiny.
Do skutečně malých koupelen jsou vhodnější sprchové kouty. Ideálně s vaničkou ve tvaru čtvrtkruhu, pětiúhelníku, případně čtverce. Sprchový kout umístěný v rohu šetří místo a navíc opticky zanechává v koupelně dojem většího prostoru. U sprchového koutu volíme posuvné dveře, abychom nemuseli řešit problém s prostorem pro otvírání dveří standardních. Velmi zajímavé a prostorově dokonale úsporné jsou skládací dveře, tvořené několika panely, které se zasunutím složí do sebe a tím zůstane volný prostor, zvlášť, pokud zvolíte sprchový kout bez vaničky, jen dlaždice s odtokem.
Kompromisním řešením je pak pořízení malé vany se zástěnou, která může plnit i funkci sprchového koutu.
Nedílnou součástí koupelny je umyvadlo. Pro malý prostor logicky zvolíme umyvadlo malé, na trhu je velmi široký výběr rozměrů i tvarů. Úsporným řešením je umístění umyvadla částečně nad vanu, máte-li opravdu velmi malý prostor, zvolte tzv. umývátko, které obvykle bývá určeno pro hygienu na WC.
Musí být v koupelně pračka?
Potřebujete v koupelně ušetřit každý centimetr? Tak se velmi důkladně zamyslete nad možností umístit pračku do jiné místnosti. Najdete prostor v kuchyni nebo v komoře, samozřejmě za předpokladu, že tam lze řešit přívod a odtok vody? Pak máte vyhráno. Jestli jinam než do koupelny pračku skutečně dát nemůžete, vybírejte z nabídky pračku s co nejužšími rozměry a s takovým plněním, které bude v souladu s umístěním pračky – například chcete-li mít nad pračkou police nebo závěsné skříňky, zvolte pračku s plněním předním, abyste nemuseli řešit zasahování víka do předmětů nad pračkou.
Koupelna a WC spojené, nebo samostatně?
Samostatné WC, oddělené od koupelny? Gratulujte si, máte o problém méně. Jestliže dispozice vašeho domu nebo bytu tuto výhodu opravdu neumožňuje a koupelna s WC prostě spojena být musí, pak zvolte závěsné WC s předstěnou instalací nebo klozetovou mísu se zúženým rozměrem 48 cm (standardní šířka je 52 cm). V boji o každý centimetr ušetřeného místa a v logistice poskládání všeho, co v koupelně nemůžete postrádat, mohou i čtyři centimetry hrát značnou roli.
Chtěli byste mít v koupelně také bidet a litujete, že prostor koupelny nedovolí vaše přání splnit? Nelitujte, na trhu je toaleta s bidetovací sprškou. Ta je buď napevno zabudovaná v míse, nebo je integrována do speciálního sedátka, které lze koupit samostatně.
Jaké bude vytápění koupelny?
I tato otázka souvisí s požadovanou úsporou místa. Zcela ideálním řešením je topení podlahové. Jestliže ho z nějakého důvodu v koupelně mít nemůžete, zvolte osvědčený vytápěný žebřík nebo některé speciální otopné těleso, určené právě do koupelen. Pro malý prostor stačí tepelný zdroj menších rozměrů.
Jaké nároky máte na úložné prostory?
Úložné prostory v koupelně samozřejmě potřebujete. Hygienické a kosmetické prostředky, potřeby na holení, ručníky, osušky, fény, žehličky a kulmy na vlasy a… sami víte nejlépe, bez kolika nezbytností se neobejdete. Pro malé koupelny jsou na trhu speciální úzké a vysoké skříňky nebo závěsné policové systémy, které můžete umístit i nad vanu.
Ručníky a osušky, které zabírají relativně hodně místa, můžete mít uložené například ve skříni v ložnici a v koupelně mít jen několik kusů, které průběžně dle potřeby měníte a doplňujete. Čisticí a prací prostředky můžete dát do skříňky, umístěné nad pračkou nebo nad WC. Jestliže to dispozice místnosti umožní, můžete si nechat vyrobit na zakázku regál, který bude nad linií dveří, můžete v něm skladovat prostředky a věci, které používáte méně často.
Velmi úsporná a praktická je skříňka pod umyvadlem, ve které budete mít uloženy předměty a přípravky, které používáte nejčastěji. Pod umyvadlo můžete také instalovat vyklápěcí koš na prádlo.
Pro všechny skříňky zvolte posuvné dveře – i ty na rozdíl od klasických otevíraných do prostoru šetří cenné místo a usnadňují pohyb v koupelně.
Užitečnými „vychytávkami“ pro minikoupelny jsou také různé závěsné systémy na dveře. Speciální úchyty s věšáčky, které umístíte na horní hranu dveří, vám poslouží na odložení županů nebo domácích oděvů, lze na ně zavěsit také ručníky. Odpadá tak nutnost lepit na dveře tradiční věšáčky, které obvykle po čase upadnou a zanechají na dveřích stopy lepidla a podkladu.
Koupelnu zvětší i barvy, zrcadla a světlo
Samozřejmě ji nezvětší rozměrově, ale opticky a pocitově zcela určitě. Pro malou koupelnu vybírejte obklady ve světlých barvách a velkých formátech dlaždic, s lesklým povrchem, bez výrazných vzorů a textur. Chcete-li tyto obklady doplnit výrazným barevným akcentem, můžete tak učinit spíše v doplňcích (ručníky, předložky, košíky, plastové boxy, nádobky na kosmetiku), které můžete po čase obměnit.
Důležité je, jakým směrem obklady položíte. Vertikální opticky místnost zvyšují, horizontální rozšiřují. Máte-li například velmi dlouhou a velmi úzkou koupelnu, můžete ji opticky rozšířit, když na užší stěny zvolíte obklad o několik tónů světlejší než obklad na stěnách dlouhých.
Neméně určující pro pocit prostoru je také podlaha. Její barevnost by měla ladit s obklady, ať už bude o jen několik tónů tmavší nebo naopak bude s obklady kontrastovat. I u podlahy platí, že tmavá barva místnost opticky zmenšuje.
Velmi výrazně prostor rozšíří zrcadla na stěnách. A pocit většího prostoru navozuje i dostatek světla. Kromě standardního stropního hlavního svítidla jsou ideální bodová světla, případně speciální designová svítidla, určená pro koupelny.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com