![Vypínače a zásuvky ABB Zoni. Objevte nový rozměr dotyku!](http://img.ceskestavby.cz/cache/300x180-3/i.ceskyinternet.cz/clanky/hlavni_strana_380/170549599131.jpg)
Vypínače a zásuvky ABB Zoni. Objevte nový rozměr dotyku!
V K&V ELEKTRO jsme jako jedni z prvních naskladnili přelomové matné vypínače a zásuvky ABB Zoni. Vyznačují se nevšedně upraveným povrchem, osvědčenými mechanismy a bezpečnějšími zásuvkami.
V K&V ELEKTRO jsme jako jedni z prvních naskladnili přelomové matné vypínače a zásuvky ABB Zoni. Vyznačují se nevšedně upraveným povrchem, osvědčenými mechanismy a bezpečnějšími zásuvkami.
Protože žádný běžný domácí elektrospotřebič nebude fungovat bez elektřiny, zapojíme ho do zásuvky. Zlidověle se též říká zástrčky, to je však ve skutečnosti pravý opak zásuvky (samice), čili samec. Zapojení spotřebiče do elektrické sítě je tak automatické, že nad tím ani nepřemýšlíme. Prostě to tak děláme. Kde se toho sejde víc, si vypomůžeme rozdvojkou. A když náhodou nestačí délka kabelu, připojíme k tomu ještě prodlužovačku (prodlužovací kabel s jednou i více zásuvkami). Ta směs kabelů skrytá někde za stolem, linkou nebo skříní vidět stejně není. A co oči nevidí, to srdce nebolí. Ale fungovat to nemusí.
Hasič vám řekne, že při rozmrazování zamrzlého topení je třeba především zabránit požáru. A doporučí lít na topení horkou vodu. Ano, vodní či pěnová spoušť, to je to, co po hasičích při záchraně hořícího majetku obvykle zůstává, ale promáčet si dům vodou kvůli topení? Navíc horká voda může způsobit ještě další praskliny. Instalatér by naopak kontroval, že nejdůležitější je nemrznoucí směs v topném systému. Drahé, ale jistota! A bude mít pravdu! Prevence je jako vždy na prvním místě.
Každé zaměstnání s sebou nese určité penzum nabytých znalostí, které laici běžně neznají. Účetní ví, na co si dát pozor při podávání vlastního daňového přiznání, svoje finty ze silnic mají profesionální řidiči. A zrovna tak existují věci, kterých se instalatéři ve svých vlastních domácnostech nikdy nedopouští. Protože dobře vědí, k čemu to může vést.
Že budeme muset čistit a znovu využívat všechny odpadní vody, to se ví už dávno. Bohužel právě u nás dosud chybí cílená podpora recyklace odpadních vod. Přitom hlavně v průmyslu a zemědělství by odpadní vody našly již dnes široké uplatnění. Pozadu ale nezůstali čeští vědci, kteří našli zajímavé řešení a již je dokonce exportují na jih Evropy. Odpadní voda totiž není odpadem a v jihoevropských státech, kde mají s dostatkem vody problémy, to dobře vědí.
Největší český distributor zemního plynu, skupina GasNet, zvyšuje v tomto týdnu sílu zápachu distribuovaného zemního plynu. Nárazová odorizace běží od pondělí do pátku, a probíhá na celém distribučním území GasNetu. Distributor tím prověřuje funkčnost plynárenských zařízení a plynovodů před zahájením hlavní topné sezóny.
Již od 1.1. 2024 musí majitelé bytů vybavených dálkově odečitatelnými měřidly umožnit provedení odečtu spotřebovaného tepla a teplé vody na dálku, pokud jejich ITN (indikátory topných nákladů) vysílají signál na vzdálenost větší než 250 metrů. To samé se bude týkat i spotřeby teplé užitkové vody. Co to znamená?
Španělský holding Simon je proslulý progresivitou svého elektroinstalačního materiálu. To dokázala minimalisticky čistá řada Simon 100, která získala ocenění v mezinárodní designové soutěži Red Dot Design Award. Po roce Simon přichází s další novinkou. Simon 55 zaujme především moderní koncepcí ultratenkého rámečku, který téměř splývá se stěnou.
Zkraty elektroinstalace patří k častým příčinám požárů s devastujícími následky. Řešením je pohlídat si kvalitu použitých vodičů už při stavbě či rekonstrukci.
Potrubní systémy pro vedení pitné vody musí být nejen spolehlivé, ale i zdraví nezávadné. I proto se postupně upouští od dříve rozšířených materiálů jako pozinkovaná ocel či měď, neboť jsou náchylné na usazeniny, které nejsou v pitné vodě žádoucí.
Když jste před rokem 1990 potřebovali žádané nedostatkové zboží, a že ho bylo, většinou je měli takzvaně pod pultem. Rozuměj – pro známé, známé známých, kamarády, rodinné příslušníky, důležité osoby, třeba nedostatkové řemeslníky, za nějaký úplatek. A dnes se něco podobného děje se snižujícími se cenami energií. Akorát to funguje jinak.
Proč příliš suchý vzduch škodí stejně jako nadmíru vlhký? Která rizika jsou spojena s vysokou vzdušnou vlhkostí a jak ji ovlivňujeme my sami? Zjistěte, jak těmto problémům předejít, poznejte technologii, která vám s kontrolou vlhkosti a úniky vody pomůže především v dřevostavbách.
Psal se rok 2021, když se celá planeta po pandemii koronaviru začala pomalu vracet do starých kolejí. Probouzející se ekonomiky však narazily na nový problém: ceny energií. Zatímco poptávka rostla, klíčový dodavatel plynu do Evropy se rozhodl nechat kohoutky utažené, což zapříčinilo vzrůst cen. A tak přišlo na řadu vypořádávání se s novou krizí, tentokrát energetickou.
V dnešní době, kdy ceny energií neustále rostou, je každá úspora vítána. V posledním dílu podcastu České stavby jsme se zaměřili na jednu z nejefektivnějších cest, jak ušetřit na energiích – rekuperaci tepla z odpadní vody.
Nejčastější příčinou narušení plynovodů jsou neodborně prováděné stavební a zemní práce. O důležitosti vytyčení plynovodů před zahájením těchto prací mluví provozní ředitel GasNetu, největšího českého distributora plynu, Petr Koutný.
Vládní zastropování cen energií ztrácí smysl. Někteří dodavatelé představují nové ceníky elektřiny a plynu. A ceny mohou být hluboko pod vládou stanoveným stropem, ale i pod cenami některých konkurentů.
Nejen zásuvky a vypínače, ale i svítidla (a vůbec elektroinstalace) mají při svém umisťování pravidla, která je nutné dodržet. Nejen proto, aby nová elektroinstalace mohla projít revizí, ale především pro naši bezpečnost. Na největší omezení narazíme zcela logicky v koupelnách, na druhém místě jsou pak kuchyně.
Němci se bouří a to je co říct. Německo, lídr Evropské unie snad ve všem, co si jen lze představit, včetně ekologie a evropského zeleného myšlení, má, zdá se, problém. Až 80% Němců je podle průzkumů veřejného mínění společnosti Allensbach proti návrhu zelených zakázat od roku 2024 instalace vytápění na plyn a topné oleje. A to by vlastně znamenalo především povinné instalace tepelných čerpadel.
Největší český distributor plynu GasNet apeluje na stavební firmy, aby si před zahájením zemních prací na staveništi nechaly vytyčit polohu plynárenských zařízení. Během loňské stavební sezóny došlo podle údajů skupiny GasNet k 502 případům narušení plynárenských zařízení, které dohromady způsobily zbytečné škody v řádech milionů korun.
Co stojí za rostoucím boomem dřevostaveb? A kde je největší potenciál růstu právě pro systémy ochrany dřevostaveb před úniky vody a kondenzací? Ptali jsme se Miroslava Veselého, CEO společnosti MoistureGuard.