zobrazit 4 fotky Výsledky inženýrskogeologického průzkumu představují přínosné údaje pro každou stavbu. Informují nás totiž o složení zemin, jejich sledu v podloží a vlastnostech. Od výsledků se odvíjí také stanovení parametrů pro statický výpočet. Součástí inženýrskogeologického průzkumu jsou také údaje o podzemní vodě v místě stavby, o její poloze, hladině pod zemí a její agresivitě na betonové konstrukce. Přítomnost vody totiž může výrazně ovlivnit nebo lépe řečeno zkomplikovat průběh stavby.
Přítomnost vody
Přítomnost vody na stavbě je téměř vždy komplikací a možným rizikem. Právě na základě inženýrskogeologického průzkumu však můžeme reagovat včas. Odborníci nám navrhnou opatření například ke snížení hladiny vody po dobu výstavby. Další užitečné informace mohou zabránit rizikovým situacím pro samotnou stavbu, nebo pro její okolí. Přítomnost vody se nakonec nejčastěji řeší odvodněním nebo izolací.
Vsakování srážkových vod
Stavby a zpevněné plochy významně ovlivní vsakování a odtok vody. Vsakování se stalo trendem posledních let. Základní snahou je především zachovat hydrogeologické poměry podloží v původním stavu. Rychlý odtok může signalizovat i nebezpečí povodní. Ne ve všech případech je vsakování nejvhodnější variantou. Z geologického hlediska bychom našli místa, která jsou pro vsakování nevhodná a voda se zde téměř nevsakuje ani v přírodních podmínkách. Úřady však na vsakování mnohdy trvají.
Směr a rychlost proudění podzemních vod a jejich vliv na stavbu
Také s touto problematikou musíme počítat. Obzvlášť v určitých geologických poměrech může být vliv proudění podzemních vod značný. Například v propustném zvodnělém podloží může nová stavba v podzemní části vytvořit překážku, za kterou dojde ke vzdutí hladiny podzemní vody, což může způsobit třeba zatopení podzemních prostor.
Závěrečná zpráva
Závěrečná zpráva obsahuje výsledky všech rozborů se stanovením vlastností zemin a vody a doporučeními pro projektanta, statika a stavební firmu.