Pro přesné řezání a jádrové vrtání betonu, armovaného betonu a dalších stavebních materiálů je třeba použít diamantové nástroje. V porovnání s klasickými bouracími nástroji mají mnoho výhod, které ušetří čas i peníze. Kdy se tato technologie používá a jaké jsou její možnosti?
Vrtání prostupů skrz pevné materiály může být náročné. Pneumatická nebo elektrická kladiva mohou při práci dokonce ohrozit statiku budovy. Proto je důležité zvolit vhodný postup a vhodné nástroje, které neohrozí stavební konstrukce a ušetří náklady za dočišťovací práce.
Jádrové vrtání betonu, železobetonu a dalších materiálů se provádí od průměru 52 mm až do 350 mm. Je to vhodné řešení pro přípravu jakýchkoli prostupů: elektrických rozvodů (silnoproud i slaboproud), vodních, vzduchotechnických potrubí, odpadních a plynových rozvodů, rozvodů ústředního vytápění, centrálního vysavače či odsávání par. Umožní vytvořit otvory pro zápustná světla, elektroinstalační krabice, rozvodná i měřící zařízení. Další oblastí použití je vytváření otvorů pro ukotvení konstrukcí, kolejnic, výtahu, jeřábu atd.
Jádrové vrtání
S diamantovými nástroji proběhne jádrové vrtání zcela odlišně od bourání s pneumatickým nebo elektrickým kladivem. Hlavní rozdíl je v mnohonásobně rychlejším provedení, minimálních vibracích a vysoké přesnosti. Vibrace jsou při bourání problematické a mohou dokonce narušit konstrukci a ohrozit statiku budov. Jádrové vrtání s minimálními vibracemi je proto vhodnější a bezpečnější metodou. Další výhodou jsou nízké náklady na začišťování vzniklých prostupů.Jádrové vrtání betonu, železobetonu a dalších materiálů se provádí od průměru 52 mm až do 350 mm. Je to vhodné řešení pro přípravu jakýchkoli prostupů: elektrických rozvodů (silnoproud i slaboproud), vodních, vzduchotechnických potrubí, odpadních a plynových rozvodů, rozvodů ústředního vytápění, centrálního vysavače či odsávání par. Umožní vytvořit otvory pro zápustná světla, elektroinstalační krabice, rozvodná i měřící zařízení. Další oblastí použití je vytváření otvorů pro ukotvení konstrukcí, kolejnic, výtahu, jeřábu atd.
Jádrové řezání diamantovou pilou
K řezání betonových nebo železobetonových konstrukcí se používají stěnové pily. Pila je vedena vodící lištou a zaručuje tak přesný řez v libovolné poloze. Opět se ve srovnání s klasickými bouracími kladivy jedná o efektivnější techniku. Díky přesnému provedení ušetříme za následné úpravy. Řezání armovaného betonu a ostatních stavebních materiálů pomocí stěnové pily umožňuje řezat stěny silné až 700 mm. Pila pracuje s tolerancí několika málo milimetrů.Diamantové řezání se nejčastěji používá při vyřezávání otvorů pro okna a dveře, řezat lze také železobetonové podlahy, stropy, stěny i pilíře - například pro technologické prostupy vzduchotechniky. Dalším využitím je řezání dilatačních spár betonových konstrukcí a betonových ploch. Pila snadno zařízne betonový blok a lze ji použít také při postupné demolici stavebních konstrukcí, nebo při vyřezávání jejich částí. Bez narušení konstrukce vibracemi nebo otřesy získáme poměrně rychle přesný a čistý řez, který nevyžaduje náročné začišťovací práce.
Zdroj: www.zastaspo.cz