V dnešním přetechnizovaném světě, kdy máme často méně pohybu, horší stravovací návyky a více stresu, kdy navíc čistota ovzduší hlavně ve městech není úplně nejlepší, chce mít prakticky každý doma co nejčistší vzduch. Přispět alespoň tak ke svému zdraví a zdraví svých dětí. Je to logické, nechceme podporovat různé alergie, tvorbu plísní, nechceme mít doma prach, roztoče, vydýchaný vzduch nebo na jaře a v létě třeba příliš pylu. K tomu, abychom měli doma čerstvý a čistý vzduch, pomáhají nejen čističky vzduchu, ionizátory vzduchu, zvlhčovače nebo klimatizace, ale také správné větrání nebo kvalitní okna s ventilací.
Jak správně větrat
Začneme tím nejjednodušším, co nás nic nestojí. Většina lidí nevětrá správně, v zimě zbytečně přichází o teplo, v létě zase přehřívá interiér a zároveň dovnitř vpouští spoustu prachu a pylu. Obecně platí, že v zimě je ideální větrat několikrát denně krátce a intenzivně. Naplno otevřít na 3 až 5 minut okno, udělat průvan. To pročistí a vymění vzduch. Větrání na ventilaci je v zimním období neefektivní a jen přicházíte o teplo.
TIP: Správnou technikou větrání zabráníte i rosení oken a vzniku plísní, které k čistému vzduchu také zrovna nepřispívají.
Na druhou stranu v létě a teplejších dnech je zase lepší větrat spíše v noci, ideálně mít okna s ventilací, kterou necháte přes noc otevřenou. Když bude opravdu teplo, můžete mít okna přes noc dokořán, ale v tom případě je vhodné pořízení sítí proti hmyzu.
Kdy uvažovat o nových oknech
Na čistotu a čerstvost vzduchu mají velký vliv také okna. Když máte stará okna, kterými táhne, tak větrat ani v podstatě nemusíte. Bohužel tento fakt se nemile projeví také v účtu za vytápění.
U nových oken je důležitý nejen jejich konkrétní výběr, ale také správná montáž, aby okna dobře těsnila a fungovala u nich mikroventilace. Nejčastější volbou jsou nová kvalitní plastová okna, která mohou vypadat jako dřevěná, ale jsou ekonomičtějším a bezúdržbovým řešením. Když máte profesionálně namontovaná kvalitní okna a správně větráte, výrazně omezíte tvorbu plísní, rosení oken i zbytečný úniku tepla.
Hlídejte vlhkost v domácnosti
Optimální vlhkost vzduchu by se měla pohybovat v rozmezí 40 až 60 %. Jakékoliv dlouhodobé výkyvy mimo tento interval se mohou negativně podepsat na zdraví (i na vybavení domova). Ve vysoké vlhkosti se množí plísně, což může přinést celou řadu zdravotních problémů - rozvoj alergií, respiračních problémů, chronické rýmy apod.
Ani příliš suchý vzduch lidskému zdraví neprospívá, příznakem může být suchý kašel, pálení očí, problémy s pokožkou, škrábání v krku… V těchto případech vám proto nezbývá nic jiného než začít vlhkost vzduchu řešit, a to buď pomocí zvlhčovačů, nebo naopak odvlhčovačů.
Čističky vzduchu
Obyvatelé větších měst, alergici či astmatici často sahají po čističkách vzduchu, pokud chtějí mít doma jistotu čistého vzduchu. Problémem ve vzduchu jsou alergeny, prachové mikročástice vznikající vlivem průmyslového znečištění či silnou dopravou.
Díky celé řadě filtrů dokáže čistička vzduchu odstranit alergeny, bakterie, viry, prachové částice, plísně, psí chlupy, zápach i chemické látky, jež se uvolňují ze syntetických materiálů, kterých se v našich domovech vyskytuje nespočet. Čističky tak mají pozitivní vliv na zdraví nejen u alergiků a astmatiků.
Vzdušné vitamíny
Vzduch je plný záporných a kladných iontů. Zatímco záporné ionty jsou pro lidské zdraví prospěšné, protože podporují náš imunitní systém a chrání nás před celou řadou civilizačních chorob. Nazýváme je tzv. vzdušné vitamíny. Jejich zvýšené množství naleznete v přírodě např. v lese nebo u vodopádu.
Opakem jsou kladné ionty, které mají zcela opačný efekt. Pokud tedy ve vzduchu převládají, cítíme se unavení, může nás bolet hlava, být nervóznější, podrážděnější a náchylnější k onemocněním. Kladné ionty produkují moderní přístroje kolem nás – auta, počítače, monitory, tiskárny…
Ionizátory vzduchu jsou přístroje, které obohacují vzduch o vzdušné vitaminy a zároveň ho čistí od choroboplodných zárodků. Ionizátory jsou často součástí čističek vzduchu (např. velmi oblíbené Ionic – CARE).