Obzvláště staré papírové tapety se trhají a jejich části zůstávají přilepené na štuku. V horším případě, pokud jsou přilepené na starých stěnách, s nimi jde dolů i část omítky. Lze si však poradit poměrně jednoduše, i když pracné to každopádně bude.
Tapety jsou zpět v módě, zřejmě především díky široké nabídce materiálů, vzorů a barev. Klasické papírové tapety jsou však nahrazovány novými materiály. A jednou z jejich hlavních předností je pak menší pracnost, jak při lepení, tak při strhávání. Navíc moderní tapety nabízí i vzory plastické, možnost omyvatelnosti apod. V každém případě dovedou tapety účinně zakrýt nerovný, hrbolatý povrch, popraskané omítky či poškozené štuky. Prostě jakékoli menší nerovnosti a vady stěn, které nevyžadují zednické práce.
Především u tradičních papírových tapet však může nastat problém, pokud chceme ty původní strhnout. Čím slabší papír, tím půjdou dolů hůře. Pokud jsou pak takové tapety nalepené přímo na panelech a nebo příčkách bez odpovídajícího podkladu, drží jako přibité. A právě staré papírové tapety poznáme jednoduše, najdeme si jakýkoli trochu se odchlipující růžek a zkusíme trhnout, tedy zatáhnout za něj, abychom tapetu strhli. U některý novějších tapet to půjde poměrně snadno, ale staré papírové tapety se nám budou trhat. A právě jakmile se tapeta začne trhat, je třeba s jejím strháváním přestat a pomoci si chytřeji.
Jediná možná cesta bude v tomto případě mokrá. A lehké to nebude, stejně jako budeme muset uklízet nepoměrně více nepořádku. Všechen nábytek odsuneme od stěn a zakryjeme fólií, stejně jako zakryjeme i podlahu, okna a okenní parapety. Samozřejmě předtím srolujeme a odneseme koberec. Počítejte s tím, že bude všude poměrně dost vody. Důležité je nakonec též vypnutí elektřiny, aby nám neprobíjela.
Kromě krycí fólie budete potřebovat také malířský váleček, případně i teleskopickou tyč, malířskou či jinou škrabku nebo špachtli (dostatečně širokou a silnou, s úzkými a tenkými se pracuje špatně) a nakonec kyblík s horkou vodou. Tedy těch budeme potřebovat více. Do horké vody lze navíc přidat i speciální chemický přípravek, prodávají se pod názvem „odstraňovač tapet“, případně alespoň obyčejný ocet. Není to však třeba, horká voda by měla stačit.
Kromě malířského válečku lze vodu na stěny také cákat štětkou, použít rozprašovač a nebo stříkací pumpu na malířské barvy. Elektrické stříkací strojky lze zakoupit za ceny od cca 1500 korun výše.
Postup je jednoduchý, ale časově i fyzicky náročný. Čím déle jsou totiž tapety namočené, tím lépe půjdou dolů. Proto je musíme průběžně namáčet po celé místností. Je logické, že stříkací pistole bude zcela ideální a samozřejmě i nejrychlejší. Staré tapety máčíme i během samotného odstraňování. Po celou dobu se přitom snažíme, aby se do tapet voda vsákla a co nejméně jí stékalo na zem, ovšem podlaha bude dosti mokrá v každém případě.
Po prvním namočení je třeba počkat alespoň čtvrt hodiny, aby se tapety dostatečně napily. Průběžně je pak při odstraňování opět provlhčujeme. Tapety vždy odstraňujeme shora dolů. Pokud budeme mít štěstí, půjde nám stahovat celé pásy či alespoň jejich větší části. Důležité je také zavření dveří v místnosti a zamezení větrání, abychom co nejvíc zvýšili vzdušnou vlhkost.
Pokud na konkrétních místech ještě nepůjde, opět je navlhčete a počkejte. Namočené tapety se nám v místech, kde půjdou sundavat jen obtížně, budou trhat, proto potřebujeme škrabku či špachtli. Vodu používáme co nejvíce horkou, opravdu to pomáhá, tapety se nám budou provlhčovat lépe a rychleji. Případné zbytky starého lepidla nakonec odstraňujeme měkkým hadrem namočeným v teplé vodě.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com