Svůj „comeback“ opět slaví známé textilní tapety. Představují se nám však v nových podobách. Mají víc barev, vzorů a povrchů, jejich nabídka je dnes tedy mnohem variabilnější a pestřejší než dřív. Výběr textilních tapet je rozsáhlý, my jsme se ovšem zaměřili na textilní tapety označované jako textilní omítky, které se na stěny či stropy a stopní podhledy nelepí, ale nanášejí jako hmota.
Proč textilní omítky
Textilní omítky mají schopnost interiéry zateplovat, zkvalitňovat jejich akustiku a samozřejmě je především zkrášlovat rozličnými barvami, strukturou a motivy. Nanést je můžeme prakticky na jakýkoli rovný či téměř nehrbolatý podklad, od stěn a stropů až po beton, sádrokarton, keramiku, dřevěné či překližkové šatní skříně nebo i kovový povrch. Neměly by se ovšem nacházet tam, kde by mohly přicházet do styku s vodou, nebo kde se vyskytuje nadměrné množství vzdušné vlhkosti a par (například v koupelnách nebo na vnějších stěnách domů). Pokud byste se však přece jen rozhodli tapety například do koupelny umístit, doporučujeme je přetřít speciálním lakem na tapety. Ten je zafixuje a před vlhkostí ochrání.Textilní omítky se vyrábějí z hedvábí, vlny, bavlny, lnu a dalších přírodních materiálů. Přidávají se do nich i některé minerální látky. Výhodou textilních omítek je pak jejich ekologická a zdravotní nezávadnost a poměrně snadná aplikace, můžeme je nanášet hladítkem či nastřikovat pistolí.
Nanášení textilních tapet
Nanášení a opravy textilních omítek
Textilní omítky se nanášejí v dvou až třímilimetrové vrstvě. (Pro porovnání uvádíme, že se většina odlišných tapet nanáší pouze ve vrstvě jednomilimetrové.) Proto mají textilní omítky schopnost snadno zakrýt i rozličné menší nerovnosti na podkladovém povrchu, například praskliny, spáry a podobně. Nanášení textilních omítek se na první pohled nemusí zdát zrovna lehké, měl by ho však zvládnout i naprostý laik.Nejprve je nutné zbavit stěny vícevrstvých starých nátěrů, případně odstranit tapety či jiný starý pokryv. Stěnu také musíme zbavit vlhkosti, mastnoty, nečistot a prachu. Povrch podkladu by měl být pevný a nesavý. Jsou-li na stěnách praskliny, které textilní omítka nezakryje (praskliny od 2 až 3 mm), je nutné je vyplnit a přetáhnout sádrou. Následně stěnu penetrujeme kvalitní interiérovou penetrací, její povrch se zatáhne.
Další postup lze srovnat třeba s nátěry různých interiérových doplňků ze železa. Stěny musíme nejprve opatřit základovým nátěrem. Nejvhodnější je pro tento účel bílá interiérová barva a ani nemusíme hledět na souměrnost podkladového nátěru (nevadí nám zde například takzvaní kocouři), jelikož podklad se stejně ještě překryje právě textilní omítkou (tapetou). Bílý podklad pouze sjednocuje, zároveň však zakryje vše potřebné a po nanesení textilní omítky není vidět. Nemůže se tak stát, že by pod textilní omítkou prosvítala původní malba. Podklad nechte následně velmi dobře zaschnout.
Jakmile jsou stěny připravené a hlavně suché, můžeme začít se samotným interiérovým omítáním textilní omítkou. Ta se vždy rozmíchává ve vodě, s přihlédnutím k instrukcím výrobce (každé balení předpokládá přesně určený objem vody).
Pro nanesení rozmíchané textilní omítky je ideální plochý tupý nástroj, nejlépe plastová špachtle. Následně se plocha upraví speciálním válečkem (ten lze zakoupit společně s balením omítky) nebo hladítkem. Vrstva by měla mít po úpravě válečkem tloušťku 2 až 3 mm a jedno balení má pak ve vrstvě silné 2 mm vydatnost 5 m2. Nanesený materiál zasychá do 24 hodin, s vlastní prací tedy nemusíme příliš spěchat. Možné nerovnosti povrchu, které se při postupném zasychání začnou objevovat, se snadno opraví (inkriminované místo se důkladně navlhčí a opět upraví). Další možností je nástřik materiálu na stěny pistolí.
Údržba textilních tapet
Oproti nanášení je údržba textilních omítek velmi snadná. Textilní omítky odpuzují prach a jsou velmi odolné. Pokud se náhodou ušpiní či je dokonce něčím polijete, stačí poškozené místo setřít navlhčeným hadříkem, případně navlhčenou část omítky odstranit (navlhčenou omítku můžete jednoduše seškrábnout) a aplikovat nový materiál. Textilní omítka se dokonce dá i luxovat či kartáčovat.
Odstranění textilních omítek
Jak jsme se již zmínili v odstavci o údržbě textilních omítek, stačí jejich plochu pečlivě navlhčit hadříkem a poté můžete omítku odstranit - seškrábnout a případné zbytky pojiva omýt vodou.
Odstranění textilních omítek
Jak jsme se již zmínili v odstavci o údržbě textilních omítek, stačí jejich plochu pečlivě navlhčit hadříkem a poté můžete omítku odstranit - seškrábnout a případné zbytky pojiva omýt vodou.
Uplatnění textilních tapet
Uplatnění textilních omítek
Textilní omítky představují jedny z nejluxusnějších povrchů. Používají se například v restauracích či kavárnách. Svou oblibu si získaly i tím, že jsou odolné proti cigaretovému kouři, který jinak způsobuje mastnotu klasické malby a ta se musí před nanesením nového nátěru vždy nejprve omýt.Textilní omítky samozřejmě najdou uplatnění i v reprezentativních interiérech. Tam mimo jiné i proto, že interiér zateplují a zútulňují, ale i zkvalitňují jeho akustiku. Tím textilní omítky pronikají i do světa divadel a koncertních sálů a síní. Vyskytují se však a čím dál častěji se nanášejí i na stěny nahrávacích či rozhlasových studií, uplatnění ale našly třeba i ve sportovních halách. Nejenže pak textilní omítky zkvalitňují akustiku uzavřeného prostoru, ale i snižují hluk pronikající dovnitř zvenčí.
Díky 3 milimetrové vrstvě se pak mohou textilní omítky použít třeba i pro podklad nástěnky, snadno se do nich zapíchne špendlík či napínáček.
V běžných domácích interiérech průměrných domácností se textilní omítky dosud příliš nevyskytují, jelikož jsou celkem finančně nákladné. Jejich cena se pohybuje od 500 korun za 3,5 až 4 metry čtvereční. Ani zde však není od věci použít je jen místy, jako efektní detail. Proč ne?
Barevná škála textilních omítek je velmi rozmanitá až téměř snad nekonečná. Teplé barvy (například oranžová, žlutá či hnědá) interiér zútulňují, vhodné jsou tedy například pro dětský pokoj nebo ložnici. Studené barvy (například modrá) pak interiér naopak projasní.
Textilní omítky se také doporučují tam, kde se mohou vyskytnout plísně. Textilní omítky tento problém zlikvidují nebo na dlouhou dobu alespoň oddálí. Kombinace textilní omítky s jiným materiálem pak může dotvořit velmi nápaditý a zajímavý dojem. Velmi zajímavé jsou jejich kombinace například se dřevem, ale i rozličnými kovovými povrchy i moderními povrchy z plastu.
Chcete-li žít luxusněji, dosáhnout ve svém interiéru většího efektu a mít k dispozici nesčetné varianty barev a struktur, neváhejte. Můžete ale tento celkem drahý materiál použít pro dosažení požadovaného efektu i jen na část plochy a zkombinovat jej s běžnou malbou zdiva či například s textilními nebo papírovými tapetami, rozličnými textilními závěsy a podobně.
Textilní omítky právě prožívají svůj comeback a je na vás, abyste usoudili, zda je skutečně oprávněný. Naším tipem pro vás je, že ano.
Textilní omítky právě prožívají svůj comeback a je na vás, abyste usoudili, zda je skutečně oprávněný. Naším tipem pro vás je, že ano.
Zdroje použitých fotografií: www.colortap.cz, www.shutterstock.com