Mnohem rychleji a pohodlněji než tradiční papírové tapety se lepí na stěny tapety netkané vliesové. Jejich aplikace je zrychlena pouhým nátěrem lepidla na stěnu, vliesové tapety se nemáčí (alternativně i na rub tapety, ale bez máčení; máčení papírových tapet trvá 8 až 12 minut a tapety se jím rozšíří o 1 cm). Čili nalepení vliesové tapety je rychle dokončeno pouze uhlazením a vytlačením vzduchových bublin. Proto se vliesovým tapetám daří postupně vytlačovat papírové. Papírové tapety jsou však stále oblíbené a navíc mnohé jejich typy velmi levné. Jak se správně lepí papírové tapety?
U jakéhokoli typu tapet je nejprve třeba věnovat se návodu výrobce, který je vždy přiložen. Kromě jiného se zde například dozvíme i jaký druh lepidla je pro konkrétní tapety vhodný. Postupně byl vyvinut ucelený systém značek, které nám sdělí to nejdůležitější o konkrétním typu tapety, aniž bychom museli číst předlouhé textové litanie:
Jak připravit podklad pro tapety
Při tapetování je vždy cílem upravit tapetami stěny tak čistě a rovnoměrně, aby se netvořily nevzhledné boule či vzuchové bubliny, mezery a vrásky. Proto je však důležité nejen správné nalepení tapet, ale také příprava podkladu. Především je třeba odstranit staré tapety, pokud na stěně byly. Původní staré tapety mohou na podkladu způsobit rychlejší schnutí tapety než podkladu (stejný problém vzniká i při vytápění prostor během tapetování). Vznikají tak mezery mezi tapetami a nová tapeta na stěně nedrží.Podkladová plocha pod tapety musí být pevná a nasákavá. Podklad je buďto schopný absorbovat vlhkost (je savý – beton, dřevo, cihla, přírodní kámen, sádrokarton, …), nebo hutný a tedy nesavý (umakart, kov, plast, linoleum, PVC, …). Tradiční tapetování se přitom provádí zásadně na savé povrchy. U povrchů nesavých musíme zvýšit jejich nasákavost, proto se omítají, přestěrkovávají, nebo je z nich naopak odstraněna barva. Jestliže není možné zvýšit nasákavost povrchu, musíme zvolit tapetu, která umožňuje odpařování vlhkosti v lepidle přes svou strukturu.
Kromě pevnosti a nasákavosti je též důležitá hladkost podkladu, respektive rovinnost, bez prasklin. Podklad by také neměl obsahovat chemické látky, které omezují přilnavost tapet.
Pevnost tradiční omítky, která bývá pod tapetami, poznáme jednoduše, když po ní přejedeme dlaní. Jestliže se na ruku lepí zrnka prachu a barvy, podklad není pevný. Použít můžeme také lepící pásku, což je ještě vhodnější způsob. Pevnost podkladu zvýšíme jeho důkladnou penetrací. Penetrace je také vhodná pro zvýšení či naopak snížení nadměrné nasákavosti podkladu. V zásadě je vhodné použít penetrační nátěr vždy!
Problém může představovat i nadměrná vlhkost omítky. Zjistíme ji vlhkoměrem, použít ale můžeme i velice jednoduchou metodu. Na stěnu přilepíme lepící páskou kus fólie (0,5 či 1 m2). Pokud ji po 24 hodinách sejmeme a pod fólií je kondenzovaná vodní pára, je třeba stěny vysušit například tepelným zářičem, vytopením místnosti, nebo speciálním vysoušečem.
Další problém představují mastné skvrny od oleje či dehtu, jelikož mohou způsobit skvrny na tapetách. Navíc je takový podklad nepřilnavý pro lepidlo i tapetu. Mastné skvrny je proto třeba odstranit k tomu určeným chemickým přípravkem.
Nakonec je třeba odstranit praskliny, hřebíky, skoby či hmoždinky. Co nelze či nemá smysl vyjmout, to přetmelíme, stejně jako všechny praskliny v omítce. Jakékoli zbytečné narušení hladké plochy tapetované stěny představuje při lepení tapet problém. Ke tmelení je nejvhodnější použít pružný spárovací tmel, třeba stěrku na bázi sádry. S tradiční sádrou se pracuje poměrně špatně, vlastnosti současných tmelů jsou o třídu lepší.
Obvod místnosti v metrech | Počet rolí při výšce stropu 2,1 až 2,35 m | Počet rolí při výšce stropu 2,4 až 3,05 m | Počet rolí při výšce stropu 3,1 až 4 m |
6 | 3 | 4 | 5 |
10 | 5 | 7 | 9 |
12 | 6 | 8 | 11 |
15 | 8 | 10 | 14 |
18 | 9 | 12 | 17 |
20 | 10 | 14 | 19 |
24 | 12 | 16 | 23 |
Množství papírových tapet, které budeme potřebovat - počet rolí (údaje se liší pro další typy tapet - vlies, vinyl, …).
Výběr vhodných tapet a lepidla, podmínky v místnostech
S výběrem vhodného typu tapet se vždy poraďte s prodejcem. A v každém případě zkontrolujte u již vybraných a kupovaných tapet jejich šarži. Pokud by totiž byly odlišné šarže, můžeme mít problém s odstíny barev. Vždy kupujeme alespoň o 1 roli navíc, než jsme spočítali, u tapet se vzorem však musíme počítat s ještě větším prostřihem. Někdy je pod tapety lepen podkladový papír. Jeho nalepení musí být vždy kolmé k později lepené tapetě, čili na stěnách nejčastěji vodorovné.Při výběru a přípravě lepidla se musíme držet návodu výrobce na tapetě, potažmo návodu výrobce na balení lepidla.
V tapetované místnosti musíme vypnout topení a zavřít okna a dveře, aby nevznikal průvan. Ideální teplota vzduchu je cca 18 oC.
Máčení papírových tapet
Před lepením na stěnu musí být tapety dostatečně namočené, což se provádí lepidlem. Při nedostatečném namočení by materiál rostl na zdi a vytvořily by se nevzhledné vrásky či vyboulily švy. Lepidlo však tapety také rozšíří – běžnou roli o 1 cm, na což nesmíme před lepením tapet zapomenout.Po natření rubové strany lepidlem čekáme 8 až 12 minut, dokud není materiál dostatečně promočen lepidlem. Postup lepení nemá žádný smysl jakkoli urychlit. Stejně tak nemá význam namáčet větší plochu tapety, než dokážeme zpracovat – nalepit na stěnu. Po tapetování první místnosti si v tom však udělá svůj systém i začátečník.
Lepení tapet na stěny a stropy
Nejprve je třeba naznačit pomocí vodováhy kolmici pro první pás. I ostatní pásy pak budou nalepené rovně. Horní část prvního pásu lepíme od stropu s přesahem a srovnáme s načrtnutou kolmicí. Po srovnání tapety na stěně použijeme pěnový váleček, kterým vytlačíme všechny bubliny a vyrovnáme vrásky. Další pruh tapety lepíme tak, že srovnáme okraje. Poté opět použijeme pěnový váleček. V místech napojení stěny na strop přitiskneme přebytek tapety, vyhladíme pomocí stěrky a ořízneme.Při lepení tapet na strop musíme respektovat pravidlo, že tapeta musí jít pryč od světla, proto začínáme směrem od okna do středu místnosti. Pomocí vodováhy si nejprve vyznačíme dva body ve vzdálenosti 50 cm v jedné lince od paralelní zdi. Zajistíme tak rovinnost všech pásů i v případě, že není rovná stěna. První pás poté nalepíme podél linky. Přitom musíme nechat lehký přesah. Nalepený pás přejíždíme pěnovým válečkem, abychom odstranili vzduchové bubliny a nerovnosti. Plastovou špachtlí nakonec přimáčkneme přebytečnou roli do rohu nebo na zeď a ořízneme nožem.
A pozor, u plastických tapet nepoužíváme váleček, ale raději hadřík. Pokud si po uschnutí lepidla všimneme vzduchové bubliny, propíchneme ji a dovnitř dostaneme trochu lepidla štětečkem. Poté místo začistíme kartáčem a vlhkou houbou.
Lepení tapet v problematických místech
V rozích je třeba pruh tapety ustřihnout tak, aby přesahovala na další stěnu o přibližně 2 cm. Přesah je navíc třeba na několika místech nastřihnout. N přesah nalepíte nový pruh tapety či zbytek rohového pruhu. Čím silnější má tapeta strukturu, tím menší musí být přesah v rohu místnosti.U oken začínáme pruhem na jedné straně okna s dostatečným přesahem. Po nalepení tapety zařízneme přesah nožem. Přesah lze použít například na špaletu okna.
K nejproblémovějším místům patří radiátory. Samozřejmě nikdy netapetujeme za tělesem radiátoru. Proto musíme volit pohledově vhodnou linku pro zakončení tapet u radiátoru.
Pokud jste se rozhodli tapetovat i dveře, vždy to provádějte jen z jedné strany. Nelze dosáhnout napojení vzoru na druhé straně. Dveře se též tapetují s přesahem, který odstraníme opatrným zaříznutím podél zárubní.
Zásuvky, vypínače a jiné prostupy lze řešit pouze jediným možným způsobem. Vypneme elektrické obvody, odmontujeme rámečky a tapetu lepíme přes tyto prostupy. Po nalepení tapety provedeme v místě prostupu křížový řez a až po zaschnutí lepidla tapetu z plochy prostupu vyřízneme. Poté rámečky opět namontujeme tak, aby překrývaly zaříznutou tapetu.
Zdroj použitých fotografií: www.shutterstock.com
Zdroj ikon - značek: www.jaktapetovat.cz