Cesmína (Ilex) je nádherný okrasný keř, ovšem jedovatý. Není u nás příliš obvyklou rostlinou, pokud na ni však vsadíme, zkrášlí v zimě zahradu krásnými, nejčastěji červenými plody, ale jedovatými. Díky svým trnům se pro změnu stane neprostupnou, čili je vhodnou dřevinou i do živých plotů.
Cesmína (Ilex) je jediný rod čeledi cesmínovité (Aquifoliaceae). Cesmína u nás sice není příliš známá, ale ve světě najdeme na 600 druhů této rostliny, a to na všech světadílech kromě Antarktidy a obou polokoulích až do mírného pásma. Nejvíce druhů najdeme v tropické Americe (až 300). Rozšířené jsou od nížin až do hor.
U nás vyrůstá cesmína nejčastěji do výšky až okolo 5 metrů (ve volné přírodě až 15 metrů), ovšem snadno ji lze pravidelně upravovat řezem do požadovaného tvaru a právě také výšky. Pravidelný řez snáší cesmína velice dobře, proto je ideální i do živých plotů, kde navíc tvoří díky svým trnům neprostupnou hradbu.
Svými léčivými listy jsou cesmíny navíc i velmi vzhledné. Tyto listy jsou lesklé a až voskovité, zelené barvy, případně s bílými nebo žlutými skvrnami a lemováním. Většina cesmín je neopadavých, ovšem pokud si pořídíme opadavé, ještě více na nich v zimě vyniknou plody. Zajímavostí je, že musíme odstraňovat u panašovaných odrůd plně zelené listy (resp. větvičky s nimi), aby se nešířily po celé rostlině, tedy pokud považujeme panašování listů za zásadní pro pěkný vzhled rostlin.
U nás vyrůstá cesmína nejčastěji do výšky až okolo 5 metrů (ve volné přírodě až 15 metrů), ovšem snadno ji lze pravidelně upravovat řezem do požadovaného tvaru a právě také výšky. Pravidelný řez snáší cesmína velice dobře, proto je ideální i do živých plotů, kde navíc tvoří díky svým trnům neprostupnou hradbu.
Jedovaté plody – léčivé listy
Samičí rostliny se pyšní červenými, černými a nebo modrými plody, které na keřích vydrží až do března, pokud je nesezobou ptáci. Ovšem pro člověka jsou tyto plody prudce jedovaté, proto cesmíny nejsou vhodné do zahrad rodin s malými dětmi, okolo hřišť, školek a škol. A skutečně je cesmína velmi jedovatá, příznaky otravy se mohou projevit již po požití pouhých dvou bobulí. Přestože jsou plody cesmín pro člověka jedovaté, jejich listy jsou naopak léčivé, mají schopnost upravovat cukr v krvi a podporovat funkce ledvin.Svými léčivými listy jsou cesmíny navíc i velmi vzhledné. Tyto listy jsou lesklé a až voskovité, zelené barvy, případně s bílými nebo žlutými skvrnami a lemováním. Většina cesmín je neopadavých, ovšem pokud si pořídíme opadavé, ještě více na nich v zimě vyniknou plody. Zajímavostí je, že musíme odstraňovat u panašovaných odrůd plně zelené listy (resp. větvičky s nimi), aby se nešířily po celé rostlině, tedy pokud považujeme panašování listů za zásadní pro pěkný vzhled rostlin.
Pěstujeme samčí i samičí rostliny
Pěstování cesmín má ještě jedno specifikum – je třeba pěstovat vedle sebe (ale nikoli těsně, to není třeba, stačí cca 20 metrů) samčí i samičí rostliny, jde o druhy dvoudomé. Květů cesmín se dočkáme od května do června, načež se z nich postupně vyvinou a dozrají plody.Úžasná je dlouhověkost cesmín. Pokud je v zahradě vysadíte, může je tam někdo jiný najít i za 300 let, o to pomaleji však tyto keře rostou.
Nároky cesmín na pěstování
Cesmíny vyžadují humózní půdu, ovšem kyselou, proto je třeba vysypat výsadbovou jámu rašelinou. Stanoviště požadují stinné a polostinné, v létě snesou i delší sucho, ovšem v zimě jim vadí přímé slunce. A to je třeba brát smrtelně vážně!Byť cesmíny vydrží v létě i delší horko a sucho, vyžadují dostatek vláhy, proto je raději nenecháme přeschnout, ale pravidelně zaléváme. Jejich výbornou vlastností je odolnost vůči znečištěnému vzduchu, hodí se proto i do rušných měst a průmyslových zón.
Zimu cesmíny přečkávají bez potíží, jen je dobré přisypat k mladým výhonkům dole mulčovací kůru. Ta bude rostlinu chránit před nadměrným vlhkem a uchrání kořeny a kmínek před mrazy.
Množení cesmín
Cesmíny je dobré množit řízkováním, a to ideálně v květnu, starší větve pak na přelomu června a července. Řízky z keřů odebíráme brzy ráno, ještě za rosy, přičemž je před výsadbou vložíme do igelitového sáčku, či zastíněné nádoby.Dekorace nejen vánoční
Cesmíny se používají k dekoracím, a to nejen vánočním. Najdeme je v různých vazbách a aranžmá, lze je přitom sušit, aniž by listy a plody ztratily svou barvu. Cesmíny vypadají pěkně v adventních a dušičkových věncích, ale i zavěšené na zeď a nebo ve váze. Větvičky s plody dobře vypadají i na vánočním stromku. Vždy je ale dobré vybrat stinnější místo, kde listy nevybělí.Výjimečná cesmína
Například cesmína paraguayská (Ilex paraguarinensis) nemá plody jedovaté a naopak se z jejích listů připravuje čaj známý jako maté. Ten má léčivé a povzbuzující účinky, přičemž obsahuje kofein. Je považován za zdravější alternativu kávy se spoustou vitaminů a minerálů.U nás nejznámější cesmíny
Nejznámějším a u nás nejvíce pěstovaným druhem je cesmína obecná (Ilex aquifolium). Ta má tuhé, trnitě zubaté a lesklé listy a červené plody. Je ideální na návětrná stanoviště, je náchylnější k namrzání, ovšem po namrznutí opět bohatě obrazí.Cesmína vroubkovaná (Ilex crenata) roste velice pomalu a na rozdíl od jiných cesmín má plody zbarvené do modročerna. Je také menší – maximálně 2 metry.
Cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium) může mít plody zbarvené do červené barvy a nebo žluté, záleží na odrůdě. Je větší (na výšku dosahuje až 10 metrů).
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, wikipedia.cz, shutterstock.com