Poškrábané, popraskané a oprýskané dveře se zašlým nátěrem lze opravit tak, že budou vypadat jako nové. A půjde o menší investici, než kdybychom kupovali nové. To samé platí i o zárubních, ať již kovových a nebo obložkových.
Při pořízení nových dveří navíc můžeme mít problém s původní zárubní, tedy s napasováním dveří do této zárubně. Často je proto třeba vyměnit právě i zárubeň, což není zrovna snadné, někdy dokonce chceme instalovat skryté zárubně.
Původní zárubeň je třeba vybourat a novou znova zazdít, poté opravit okolo zárubně omítku, natáhnout štuk a vymalovat. Samotné usazení zárubně je přitom prací pro zdatného řemeslníka, bez zkušeností se nám to svépomocí nepovede.
Dveře i zárubně však lze též opravit a opatřit novým nátěrem. Buďto je můžeme nechat zrenovovat odborně a nebo se o to můžeme pokusit sami. Odborná renovace proběhne během jediného dne, přičemž lze bez problémů nahradit dveře prosklené plnými (doplní se výplň) a nebo naopak. Dveře mohou mít dokonce po renovaci z každé strany jiný dekor, lze je prodloužit i zkrátit, upravit tvar a velikost prosklení. Při renovaci lze použít různé materiály včetně mnoha možností nátěrů. Velmi efektivní je využití plastu a to jak u dveří, tak zárubní.
Při renovací dveří se v každém případě zachová jejich jádro, čímž zachráníme i dveře, které jsou ve velmi špatném stavu. Často však není třeba měnit ani výplně a pokud jsou dveře celé z masivu, řešíme též pouze broušení, tmelení a povrchové ošetření lazurou, lakem, či barvou. Chce to pouze čas, zručnost, trpělivost a chuť do práce.
Zásadní je skutečně výběr nátěrové hmoty, který by měl vycházet z předchozí úpravy dveří. Chceme-li zachovat původní přirozený vzhled dřeva, bude nejvhodnější využití bezbarvého laku, i lazura by změnila odstín dřeva. Zcela vyloučené jsou pak barvy, ale i olej, vosk či fermež. Laky se používají rozpouštěcí nebo vodou ředitelné, hovoříme též o tzv. lazurovacích lacích.
Ať již použijeme k nátěru jakýkoli materiál, vždy natíráme nejprve výplně a poté až rám, přičemž natíráme ve směru textury dřeva. První nátěr je ochranný (zpevňuje se jím povrch dřeva),
hovoříme též o nátěru napouštěcím nebo penetračním. Po jeho vyschnutí a přebroušení následuje další nátěr. Nerovnosti po druhém nátěru plošně vybrousíme a naneseme další nátěr. Ještě jednou přebrousíme a aplikujeme finální nátěr.
Při nátěru barvou je velmi působivým řešením použití jedné barvy ve více odstínech. Výplně pak mohou být tmavší či světlejší než povrch jádra, lišit se může i odstín obložkové zárubně a lišt dveří.
Výsledný nátěr musí být souvislý a minimálně dvouvrstvý, nejlépe pak čtyřvrstvý. Výsledný souhrn všech vrstev nátěrů nazýváme nátěrovým systémem.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com