I stará dřevěná okna mohou vypadat jako nová a právě čas na jejich renovaci je ideální ještě před zimou, než začne mrznout, ovšem v době, kdy již máte na zimu připravenou zahradu. Renovace oken se provádí, aniž byste museli zmoknout, je sice pracná, ale výsledek a také finanční úspora stojí za to. Jak postupovat?
1. Ještě před renovací je třeba všechna okna prohlédnout a zjistit si rozsah jejich poškození
Podle toho si pak pořídíme vše potřebné k opravám a v dostatečném množství. Při prohlídce oken musíme být důslední, ovšem ještě okna nevyjímáme z rámu a vůbec již nemícháme vyjmutá mezi sebou. Těžko bychom pak celek zase pasovali dohromady, rozměrově se stará okna mohou mírně lišit.
Kontrolujeme důsledně spodní rámy oken v interiéru, kam nejčastěji zatéká kondenzující voda. V exteriéru pak pro změnu voda srážková, sníh a také led, když na namrzlých oknech roztává a stéká dolů. Kontrolujeme i spodní strany parapetů, často je třeba zároveň s renovací oken vyměnit právě i parapety. Samozřejmě posuzujeme celkový stav oken, hnilobu dřeva, praskliny, vylomeniny, stav nátěru a tmelů, především tmelu, kterým je přichyceno sklo. Je zcela obvyklé, že zasklení vyjmeme, vyměníme za nové a po opravě okenního křídla vrátíme nové zpět, přichytíme a zatmelíme.
2. Potřebné pomůcky
Pokud zajdete do obchodu s nářadím, určitě vám poradí, co vše budete k renovaci oken potřebovat. Dokonce i zda budete potřebovat štětec či bude v konkrétním případně vhodnější váleček (např. u větších ploch dřevěných dveří a v případě okenních rámů) a jaké. U štětce i válečku volíme vlas, jeho délku, tloušťku a materiál (syntetiku či přírodní).
V každém případě budeme potřebovat špachtli a možnost ji doostřit při práci dle potřeby, na větší plochy vibrační brusku, dále dřevěný kartáč, ploché a kulaté štětce, případně válečky s nádobou opatřenou mřížkou, brusné papíry a brusné houbičky různých hrubostí, dostatek malířské ochranné pásky a ochranné fólie (zakrýváme okolí místa renovace včetně podlah), samozřejmě opalovací pistoli, kterou okna zbavíme starého a již nežádoucího laku, tmel na dřevo a tmel, kterým přichytíme nové zasklení a samozřejmě barvy (základovou a finální krycí, případně i mořidla - lazury). Vždy záleží na finálním vzhledu oken, jakého chceme dosáhnout. Vhodný je i chemický odstraňovač starých nátěrů, který použijeme po práci s opalovací pistolí. Do důsledků jí veškerý starý nátěr neodstraníme (odstraňovač se nanáší jemným štětcem s dlouhým vlasem, pro svislé plochy je ideální odstraňovač nátěrů gelový, který nestéká).
4. Původní nátěr okna je v dobrém stavu stejně jako zasklení a tmel
V takovém případě máme naprosto vyhráno. Stačí totiž původní nátěr přebrousit a přetřít nejlépe stejným materiálem stejného odstínu. Pokud chceme odstín změnit, určitě je vhodnější volit tmavší, než jakým byl ten původní. Okna je přitom třeba natírat ve vodorovné poloze.
5. Starý a odlupující se nátěr a broušení
Tento nátěr je třeba odstranit, možných postupů je více, ale osvědčilo se použití opalovací pistole, chemického odstraňovače nátěru a poté brusného papíru či elektrické brusky. Nejpracnější je odstranění smirkovým papírem, proto si pomáháme více způsoby po sobě, tedy jejich kombinací.
Pouze smirkový papír je vhodný pouze pro lokální opravy méně poškozeného nátěru.
Při použití opalovací pistole musíme dbát na svou bezpečnost, ale také na sklo. Ovšem obvykle je u starých oken stav zasklení již tak špatný, že se vyplatí zasklení vyjmout a nechat si říznout nová, silnější skla. Pak máte očištění oken od nátěru bez problémů, vlastně jen opracováváte staré dřevo.
Starý nátěr je třeba odstranit co nejdůkladněji, proto po použití pistole použijeme chemický odstraňovač a nakonec dřevo ještě brousíme nejprve hrubším smirkovým papírem, později jemnějším. Práci si usnadníte vibrační bruskou.
8. Impregnace
Před základovým a finálním nátěrem je třeba použít impregnaci, případně ji použijeme ještě před tmelením. Ochrání okna do hloubky a prodlouží tak jejich životnost. Impregnačních materiálů na dřevo je na trhu dlouhá řada. Impregnace též brání růstu hub a plísní, stejně jako pronikání vody do dřeva. Aplikovanou impregnaci nechte zaschnout a přebruste poté brusnou houbičkou.
9. Přiznané spoje
Jsou-li na oknech přiznané spoje, použijeme přípravek pro jejich ochranu, kterým je spárovací tmel. Pokud je spára širší a napoprvé proto nebude zcela utěsněna, postup opakujeme.
10. Tmelení skel
Pokud jste okenní skla nevyjímali, je třeba opravit jejich tmel. Ten je třeba poctivě propracovat v ruce, čímž dosáhneme ideální konzistence, příliš olejovitý tmel zabalíme do novinového papíru, který tmelu olej (mastnotu) odejme. Tmel vtlačíme do prázdných, poškozených míst a vyhladíme špachtlí. Cílem je nenarušený vzhled tmelení skel. Ale znovu opakuji, je lepší skla vyjmout a znova zatmelit po dokončení renovace okenních křídel. Samozřejmě neopatřujeme nátěrem místa, kde bude zasklení a tmel, ta pouze impregnujeme. Tmel by na barvu navíc špatně chytal a mohlo by se stát, že přesně říznuté sklo do otvoru přes barvu ani nedostaneme.
11. Lepení ochranné pásky na skla
Ochrannou páskou zajistíme, že nebudeme mít okna ušpiněná od barev. Ovšem pokud je zasklení vyjmuto, provádíme nejprve nátěry a nakonec až zasklíváme a tmelíme.
12. Nátěr
Ideální je použít barvu základovou a na ni až finální nátěr. Barvu pře nanášením promícháváme ode dna a podle potřeby ředíme ředidlem. Při provádění nátěru namáčíme pouze okraje štětin, aby nám barva nestékala. Poslední tahy štětcem vždy provádíme ve směru let dřeva. Dosáhneme tak uceleného nátěru.
Rámy natíráme v dobře větratelné místnosti, čisté a bez prachu, za pěkného počasí klidně i venku, ale pozor, na čerstvou barvu se snadno přichytí pyl, prach, hmyz a jiné nečistoty. Okenní křídla vždy natíráme vodorovné poloze, u rámů to však samozřejmě nejde, proto musíme méně namáčet a více roztírat. Navíc je vhodné měnit směr nátěru, tedy vodorovný a svislý.
Nátěr necháme zaschnout a smirkovým papírem jemné zrnitosti lehce přebrušujeme. Okna (křídla i rámy) opatříme třemi vrstvami nátěru (1 základový + 2 finální, případně 3 finální). Udržujeme zároveň v dobré kondici a čisté veškeré používané štětce, neodkládáme je bez umytí na delší dobu. Nejde zrovna o levné nářadí. Základová barva je před finálním nátěrem opravdu vhodná, uzavře povrch, a ten bude připravený na nanesení finální vrstvy barvy.