V mnoha bytech jsou parkety ukryty pod linem nebo kobercem. Důvodem nejčastěji bývá zašlý lak a černé skvrny. Takových vad se ale lze zbavit jednoduchou renovací, po které budou vaše parkety krásné dalších deset let.
Mám zavolat profesionála?
V případě, že jsou vaše parkety místy shnilé, rozpadlé a s hlubokými prohlubněmi, je lepší si na práci najmout podlaháře. Neobratné opravy způsobí nevratné škody.Pokud je vaše podlaha rýhatá, máte zašlý a ošoupaný lak nebo potřebujete vytmelit mezery mezi parketami, zvládnete renovaci sami. Počítejte ale s tím, že vám 20 m2 zabere minimálně jeden den.
Základním nástrojem pro opravu podlah je bruska. Nechcete-li si půjčovat profesionální model za cca 800 Kč/den budete potřebovat pásovou brusku na plošné odstranění starého laku a zarovnání lehkých nerovností. Pro zabroušení rohů a okrajů je nejlepší vibrační nebo víceúčelová bruska.
Jak postupovat
Před začátkem broušení podlahu zameťte, utěsněte dveře pokoje a nasaďte si ochrannou roušku a brýle. Pořiďte si pásy s třemi různými hrubostmi. Parkety zbruste nejdřív hrubým pásem, který odstraní starý lak. Podlaha bývá často nerovná, proto je třeba broušení opakovat. Pro další broušení použijte jemnější pásy. Na hůře dostupná místa a vetší prohlubeniny použije např. zmiňovanou vibrační brusku nebo je zbruste ručně.Před lakováním podlahu důkladně vyluxujte a vytřete vlhkým hadrem. Nesmí na ní zbýt žádné nečistoty.
Lakování
Existují laky barevné, průhledné, lesklé a matné. Pokud má vaše podlaha malé vady, je lepší použít lak matný. Nepřipoutá takovou pozornost. Lak důkladně roztírejte válečkem, aby na podlaze nevznikaly šmouhy. Pro lakování rohů a krajů použijte štětec. Po zaschnutí přejeďte podlahu rukou, příp. jemným hadříkem. Zjistíte tak, zda na podlaze nejsou jemné „chloupky“. Když je ucítíte, podlahu znovu přebruste, vysajte, vytřete a nalakujte. Lakujte minimálně ve třech vrstvách. Dodržujte dobu schnutí (je uvedena na obalu laku). Po podlaze choďte během lakování pouze v čistých ponožkách, ať ji nepoškodíte a nenanesete na ni nečistoty.Podél zdí vedou dřevěné lišty. Nové vyberte nejlépe ze stejného typu dřeva, jako jsou parkety. Lišty rozřežete nejpřesněji pokosovou pilou. K podlaze je pak přitlučte malými hřebíky.
Nábytek na podlahu nastěhujte až po úplném zaschnutí laku. Na vše, co by mohlo parkety poškrábat, nalepte zespodu kus filcu nebo koberce. Aby si parkety co nejdéle zachovaly svůj vzhled, nikdy je příliš nenamáčejte a k jejich mytí používejte speciální přípravky na dřevěné podlahy.
Zdroj: www.rucni-naradi.cz