Pokud chcete plot, který nevyžaduje údržbu a jehož pěkný vzhled vydrží velmi dlouho, jsou plastové plotovky a plotové nosné profily ideálním řešením. Potřebovat budete pouze nosné sloupky, které mohou být kovové či vyzděné, ovšem ploty s menších plotových polí lze realizovat pouze z plastu. Plastové plotovky jsou též vhodným doplňkem betonových plotů stavěných na principu ztraceného bednění. Zajímavostí je také možné využití plastových plotových profilů místo dřevěných ohradníkových kůlů pro ohraničení pastvin a jiných větších pozemků. Důvod je jednoduchý – vydrží věčně, zatímco dřevěné kůly se po letech rozpadnou.
Spojení výrazů plast a ekologie nevzbuzuje na první pohled příliš důvěry. Pokud je ale řeč o výrobcích z recyklovaného plastu, už je to o něčem jiném. Tento materiál navíc dokáže poměrně zdařile imitovat vzhled masivního dřeva, ovšem na rozdíl od něj je přirozeně odolný a bezúdržbový. Představujeme plastová plotová prkna a profily z recyklovaného plastu.
Odolnost plastových plotovek
Plastové plotovky jsou vyráběné v tradičních tvarech jako masivní profily (bez dutin) a s přitažlivým vzhledem. Vyráběné jsou s rovnými hranami či v půlkruhovém profilu a mohou mít hlavu rovnou, tříhrannou či půlkulatou. Probarvené jsou přímo v hmotě, proto nejsou pro plastový plot pohromou škrábance a oděrky. Základní surovinou je TRAPLASTTM, mimořádně odolný materiál vůči klimatickým vlivům, díky kterému se vzhled plotovek časem zásadně nemění. Plastové plotovky nehnijí, nekorodují, jsou nenasákavé, barevně stálé a nevyžadují žádnou údržbu. Profily lze snadno řezat, vrtat a dále opracovávat podle potřeby nástroji na kov nebo na dřevo. Opracovaná místa pak není třeba díky způsobu probarvení materiálu povrchově upravovat. Při montáži plotů se však doporučuje používat nekorodující spojovací prvky.Barevnost plastových plotovek
Standardně jsou plastové plotovky dodávané v hnědé barvě, na přání však lze zajistit výrobu i v barvě šedé, cihlově červené, černé a zelené. A pozor - jednotlivé dodávky (výrobní šarže) se od sebe mohou barevně odlišovat, ovšem plotovky šedé barvy jsou „nebarvené,“ tedy bez jakékoli možnosti ovlivnění barevného odstínu. Vzhledem k použité surovině není možné zcela zaručit stejný barevný odstín ani u jednotlivých výrobních šarží plotovek světlých odstínů. Plotovky mohou obsahovat i jinobarevné skvrny až do plochy 1 cm2.Díky barevnosti můžeme plastové plotovky sladit s plotovými sloupky, venkovní dlažbou, domem i jeho okolím. Pozor však - je třeba objednat alespoň 5 tun materiálu a počítat s dodací lhůtou cca 3 měsíce. Odstín na zakázku je proto vhodný pro prodejce stavebních materiálů a k oplocení větších či většího množství pozemků.
TRAPLASTTM – odolný materiál z plastového odpadu
Při výrobě plastových plotovek se zásadně používají plastové odpady, které by jinak putovaly na skládky. Recyklován je tedy komunální a průmyslový odpad. V budoucnu je navíc možné opět recyklovat již vyřazené plastové plotovky a jiné výrobky z tohoto materiálu. Vstupní surovinou je na začátku výrobního procesu „slisovaná změť plastů.“ Odpad je nejprve ručně tříděn, přičemž jsou vyřazené neplastové součásti a poté jsou plasty tříděné do frakcí. A právě k výrobě TRAPLASTU se používá především frakce PET LAHVE, ale i některé další. Použitelné frakce se poté drtí a melou, fólie se zase zpracovávají aglomerací (spékají se do granulí). Teprve z takové suroviny je vyráběn TRAPLASTTM. Výrobní směs se homogenizuje, roztaví a vtlačí do kovových forem, čímž je dosaženo konečného tvaru výrobků. Při výrobě nevznikají žádné odpadní látky včetně odpadních vod a exhalátů, čili není ohroženo životní prostředí ani v lokalitě, kde jsou umístěné výrobní prostory.TRAPLASTTM dosahuje maximální odolností vůči povětrnostním vlivům (déšť, sníh, prudké slunce, mráz), má však i výborné mechanické vlastnosti, je nenasákavý, chemicky inertní, lehký a plně recyklovatelný po skončení životnosti výrobků. Vzhled konečných výrobků se v exteriéru nemění ani po mnoha letech. Výrobky nekorodují, nehnijí, odolávají plísním, houbám, cizopasníkům a běžným chemikáliím, jsou barevně stálé, jsou prakticky bezúdržbové a jejich povrch snadno vyčistíme.
Rychlá realizace oplocení
Plastové plotové profily lze snadno řezat na požadované rozměry obyčejnou pilkou na dřevo či železo, vrtat a vůbec opracovávat jakýmikoli nástroji určenými k úpravě dřeva či kovu. Přitom stačí pouhé opracování, materiál je poté již bezúdržbový. Při montáži je ale třeba použít nekorodující spojovací prvky. Pokud jsou jednotlivá plotová pole delší jak 1,5 m, doporučuje se použití kovových vodorovných prvků, nikoli plastových profilů, nejlépe z žárově zinkované oceli (profily o průřezu 50 × 30 mm a tloušťce materiálu 2 mm). Ideální je plastová povrchová úprava těchto profilů v barvě odpovídající barvě plotovek. Ovšem při malých rozměrech plotových polí lze konstruovat z plastu celý plot, tedy včetně sloupků a vodorovných prvků. Je však třeba, aby nepodepřená část plotového pole byla vždy co nejkratší. Používá se několik delších planěk opřených o plotový základ či podezdívku, čímž zamezíme prohýbání plotového pole. Otvory pro šrouby se doporučuje vyvrtat do tvaru elipsy, protože tesy upevněné k patce sloupku mohou reagovat na změny teplot. Díry pro šrouby přitom vrtáme alespoň o 2 až 3 mm širší – opět kvůli možné reakci materiálu na teplotní změny. Šrouby dotahujeme jen lehce.Profily nejen pro ploty
Plastové plotovky jsou vyráběné v průřezu 78 x 21 mm s půlkulatou, tříhrannou či zkosenou hlavou, v průřezu 79 x 35 mm s půlkruhovým profilem a v průřezu 50 x 30 mm. Využijeme je nejen v podobě plotových výplní, ale i jako výplně balkónového, lodžiového a terasového zábradlí a pro další účely. Jako výplně zahradního nábytku s kovovou konstrukcí, ke stavbě pastevních areálů, výběhů a stání pro zvířata, stavbě pergol, laviček, teras, kompostů, dřevníků, protihlukových stěn, zábran proti padajícímu kamení, palisád, v parkové architektuře či k výstavbě městského mobiliáře.
Zdroj: www.recyklace.cz