Plastové plotovky (plotové profily) imitují poměrně věrně masivní dřevo, na rozdíl od něj jsou však zcela odolné vůči klimatickým vlivům (déšť, sníh, prudké slunce, mráz), jsou nenasákavé a nehnijí. Společně s plastovými plotovkami jsou nabízené i plastové plotové základy, profily, prkna a palubky. Plastové plotovky mohou být shora rovné, zaoblené, nebo šikmo seříznuté v jednom či dvou směrech, stejně jako plotovky dřevěné, což ještě více podtrhuje podobnost takového plotu dřevěnému.
Jak se využívají plastové plotovky
Jejich základní funkcí je samozřejmě využití v podobě plotových výplní. Stejně dobře však plastové plotovky poslouží jako výplně balkónového, lodžiového či terasového zábradlí, výplně zahradního nábytku, který má kovovou, betonovou či plastovou konstrukci, ale i při výstavbě pastevních areálů (v tomto případě jsou ale vhodnější plastové kůly), při stavbě pergol, ohraničení zahradních restaurací a kaváren. Plastové plotovky jsou v zásadě plastovými prkny, shora ovšem zpravidla upravenými do konkrétního zdobného tvaru (v případě dřeva je zaoblení či seříznutí plotovek shora čistě praktického charakteru – zvýší se tak odolnost materiálu).Jaký je vzhled plastových plotovek?
Plastové plotové profily a další plastové součásti oplocení si udržují svůj stálý vzhled po mnoho let. Materiál je probarvený v celé hmotě a je barevně stálý, odolný vůči chemikáliím, které na něj v exteriéru běžně působí (kyselé deště, průmyslové exhaláty, sůl, …), bezúdržbový a snadno čistitelný. Přesto můžeme po mnoha letech jednoduše obnovit jeho vzhled. Používá se k tomu hydrofobní penetrační prostředek odpovídajícího odstínu – třeba Luxol. Nátěr se vpije do tenoučké vrstvičky již zoxidovaného plastu. Využít však můžeme takovou obnovu i k barevné změně povrchu plastových plotovek, ovšem pouze za tu cenu, že se vzdáme bezúdržbovosti materiálu – nátěr bude třeba periodicky opakovat. Pokud najdeme na materiálu, který není na svém povrchu jakkoli upraven, jinobarevné skvrny do velikosti cca 1 cm2, nejde o vajdu, je to běžné. Klimatické vlivy též na materiálu způsobují po čase změnu původního zbarvení do světlejších odstínů. Ovšem v tomto případě hovoříme o patině. Tato skutečnost nemůže být předmětem reklamace.Materiál a rozměry plastových plotovek
Plastové plotové profily jsou vyráběné jako masivní, uvnitř tedy nemají dutiny. Je to velmi praktické, jelikož dutiny by mohly plotovky poškodit. Stačilo by, aby v nich uvízla voda a zmrzla, plotovky by se potrhaly. Při montáži nesmíme použít korodující spojovací prvky – šrouby, matky a podložky musí být nerezové, rez by pozměnila negativně vzhled plotovek kolem šroubů a pod nimi. Standardně jsou plastové plotovky dodávané v barvě hnědé, vyrobit ale lze i šedé plotovky či cihlově červené, černé, zelené a dalších odstínů. Díky tomu lze plastové plotové výplně vhodně sladit s fasádou domu a jeho zastřešením, s plotovými sloupky a dlažbou. Podmínkou je ovšem objednávka alespoň pěti tun materiálu a dodací lhůta činí 3 měsíce.Plastové plotové profily se vyrábějí v průřezu 78 x 21 mm s půlkulatou, tříhrannou či zkosenou hlavou, v průřezu 79 x 35 mm s půlkruhovým profilem a v průřezu 50 x 30 mm. Základní délka jedné plotovky činí 1,2 metru.
TRAPLASTTM
Recyklovaný plast TRAPLASTTM se vyrábí zásadně ze směsných plastových odpadů (ze slisované změti plastů), které by jinak mířily na skládky (z komunálního i průmyslového plastového odpadu).Plasty jsou nejprve ručně tříděné, veškeré neplastové součásti jsou vyřazeny, následně jsou plasty tříděné do frakcí. Použitelné frakce se poté drtí a melou, spékají do granulí (aglomerace), výrobní směs se homogenizuje, roztaví a vtlačuje do kovových forem. A pozor, při výrobě nevzniká žádný odpad!
Tento materiál je navíc opět plně recyklovatelný, snese vysokou zátěž, není náročný na údržbu (nemusíme povrchy výrobků impregnovat ani natírat), neabsorbuje vodu, nemůže hnít a odolává jakýmkoli výkyvům počasí. Plastové plotovky jsou plné (do dutin nemůže zatéct voda) a jsou probarvené v celé hmotě. Materiál se snadno řeže a vrtá stejným nářadím jako dřevo. Jeho jedinou nevýhodou je poměrně značná tepelná roztažnost (rozmezí 1,2–1,8 × 10-4 K-1). Při montáži plotovek je proto třeba vrtat větší otvory, než je průměr šroubů a také nedotahovat šrouby „na krev,“ aby nemohlo dojít k nevzhledným deformacím plastu. TRAPLASTTM odolává teplotám v rozmezí -30 až +70 oC.
Jak se plastové plotovky montují
Při montáži se používají zásadně nekorodující spojovací prvky. U plotových polí delších jak 1,5 metru potřebujeme kovové vodorovné prvky (z žárově zinkované oceli průřezu 50 × 30 mm a tloušťky materiálu 2 mm, s povrchovou úpravou plastem), na které budeme plotovky kotvit, u kratších plotových polí prvky plastové – plastové profily. Pokud jsou plotová pole velmi malá, mohou být z plastu dokonce i plotové sloupky. Otvory pro šrouby je vhodné vrtat do plastu ve tvaru elipsy a většího rozměru, než je průměr šroubů (alespoň o 2 až 3 mm) – kvůli tepelné roztažnosti materiálu a riziku jeho borcení. Šrouby dotahujeme ze stejného důvodu jen lehce, nikoli „na krev.“Zdroj: www.recyklace.cz