Chemické kotevní materiály pro interiéry a exteriéry se liší, stejně tak se liší výběr kotev pro duté a plné materiály. Jak si vybrat vhodné chemické kotevní výrobky?
Jak vybírat chemické kotvy
V každém případě platí, že pro účely chemického kotvení v interiéru jsou ideální Polyesterové kotvy SF (bez obsahu styrenu). Ty jsou totiž zcela zbavené nepříjemného zápachu, kterým nás neobtěžují během svého zrání. V exteriéru je pak vhodné použít vinylesterové kotvy, které nejlépe odolávají chemikáliím, ale i vlhku, kterému jinak dobře odolávají všechny kotvy. Pokud tedy požadujete extrémní pevnost kotvy do prostředí trvale zatíženého vlhkostí a vodou, použijte vinylesterové kotvy SF. Pro kotvení v zimě je pak třeba použít kotvu ARCTIC. Ta umožňuje kotvení i za teplot až -20 oC.
Samotné výrobky (chemické kotvy v obalech) je třeba skladovat za příznivých teplot, respektive za podmínek, které jsou na výrobku uvedené. Dokonce je třeba, aby byl materiál temperován na pokojovou teplotu, ovšem s výjimkou právě kotvy ARCTIC, kterou můžeme ihned použít i v případě skladování v mrazu.
Určitě platí, že chemické kotvy na bázi vinylesterových a polyesterových pryskyřic jsou ideální pro aplikace s vysokým zatížením, kdy je třeba, aby výsledný spoj byl silnější než samotný podkladní materiál, tedy materiál, do kterého kotvíme. Tyto profesionální dvousložkové materiály vytvrzují chemickou reakcí v řádu minut až hodin (v závislosti na teplotě či suchém/zatopeném otvoru). Sortiment výrobků je dostatečně široký, aby bylo možné tyto kotvy aplikovat uvnitř i venku 365 dní v roce. Toto vysoce výkonné a rychle vytvrzující chemické kotvení se používá všude, kde mohou selhávat jiné typy mechanického kotvení, případně pokud je třeba rychlejší, pohodlnější a efektivnější aplikace. Pomocí chemických kotev se upevňují především závitové tyče, betonářské ocele, zábradlí, madla, regály, TV držáky, uchycují se (kotví) dřevěné nebo ocelové konstrukce, technologická, sanitární nebo sportovní zařízení, lešení, profily, mříže, sloupky, ploty, kabelové žlaby, potrubí, markýzy, vrata, žebřiny, kuchyňské linky apod. do všech stavebních materiálů.
Chemická kotva VINYLESTER SF
Chemická kotva na bázi vinylesterových pryskyřic umožňuje kotvení do všech typů podkladů při teplotách až do +40 °C. Touto kotvou můžeme snadno a rychle kotvit do betonu včetně betonu lehkégo, tvárnic, plného zdiva, dutých cihel a přírodního kamene i za největších vedrech. Kotva je vhodná pro vysoká zatížení a uchycování dřevěných nebo ocelových konstrukcí, fasádních prvků, sportovních zařízení, lešení, patek zábradlí, sloupků, plotů, kabelových žlabů, madel, markýz nebo vrat apod. Výborně odolává chemikáliím, proto ji můžeme použít i ke kotvení třeba schodišť, ale i kotvení v bazénech či kotvení dopravních značek podél komunikací a chodníků.
Charakteristika kotvy VINYLESTER SF
- Odolává extrémnímu zatížení
- Vysoce odolná vůči ohybu a tlaku
- Použitelná v interiéru i exteriéru
- Okamžitě použitelná, snadno aplikovatelná a bez zápachu
- Aplikační teplota od -10 ° do +40 °C (platí i pro podklad)
- Vhodná i do zatopených děr (bez námrazy)
- Má krátký vytvrzovací čas při vyšších teplotách
- Velmi dobrá mechanická, tepelná (až do +120 °C) a chemická odolnost
- Ideální pro závitové tyče M8 až M30 a pro betonářskou ocel průměru 8 až 32
- Vysoká pevnost kotvených materiálů bez rozpěrných tlaků
- ETA certifikace
Chemická kotva bez styrenu POLYESTER SF
Chemická kotva na bázi polyesterových pryskyřic bez styrenu je nejoblíbenější kotvou pro kutily a DIY aplikace. Umožňuje kotvení do všech typů podkladů při teplotách do +35 °C. Snadno lze touto kotvou kotvit do podkladů z betonu, tvárnic, plného zdiva, dutých cihel, přírodního kamene a lehkého betonu při běžných teplotách. Je vhodná pro středně vysoká zatížení a uchycování fasádních prvků, technologických, sanitárních nebo sportovních zařízení, TV držáků, polic, patek zábradlí, mříží, sloupků, plotů, kabelových žlabů, potrubí, madel, táhel, markýz nebo vrat apod.
Charakteristika chemické kotvy bez styrenu POLYESTER SF
- Vhodná pro interiér i exteriér
- Okamžitě použitelná, snadno aplikovatelná a bez zápachu
- Aplikační teplota od -5 ° do +35 °C (platí i pro podklad)
- Ideální pro závitové tyče M8 až M24
- Tepelná odolnost až do +80 °C
- Univerzální použití
- Snese až vysoká zatížení, ideální pro středně vysoká zatížení
- Vysoká pevnost kotvených materiálů bez rozpěrných tlaků
- ETA certifikace
Chemická kotva POLYESTER
Chemická kotva na bázi polyesterových pryskyřic se styrenem je ekonomickou variantou pro základní, ale přesto výkonné kotvení. Styren je známý svým charakteristickým zápachem, který po řádném vyzrání vyprchá, proto je tato kotva určena především pro venkovní aplikace, kde je zajištěno pravidelné odvětrávání. Kotva POLYESTER umožňuje kotvení do všech typů podkladů při teplotách do +35 °C. Snadno tak lze kotvit do podkladů z betonu, tvárnic, plného zdiva, dutých cihel, přírodního kamene a lehkého betonu při běžných teplotách. Vhodná pro středně vysoká zatížení a uchycování fasádních prvků, technologických nebo sportovních zařízení, TV držáků, patek zábradlí, mříží, sloupků, plotů, kabelových žlabů, potrubí, madel, táhel, markýz nebo vrat apod.
Charakteristika chemické kotvy POLYESTER
- Vhodná pro exteriér
- Okamžitě použitelná, snadno aplikovatelná a bez zápachu
- Aplikační teplota od -5 ° do +35 °C (platí i pro podklad)
- Ideální pro závitové tyče M8 až M24
- Snese i vysoká zatížení, ideální pro středně vysoká zatížení
- Vysoká pevnost kotvených materiálů bez rozpěrných tlaků
- ETA certifikace
Chemická kotva ARCTIC
Tato zimní verze vinylesterové chemické kotvy umožňuje kotvení do všech typů podkladů při teplotách až do -20 °C. Snadno jí lze kotvit do podkladů z betonu, tvárnic, plného zdiva, dutých cihel, přírodního kamene a lehkého betonu i v těch největších mrazech. Vhodná je pro vysoká zatížení a uchycování dřevěných nebo ocelových konstrukcí, fasádních prvků, sportovních zařízení, lešení, patek zábradlí, sloupků, plotů, kabelových žlabů, madel, markýz nebo vrat apod. Pro svou skvělou odolnost vůči chemikáliím lze tuto kotvu použít i pro kotvení např. schodišť v bazénech či dopravních značek podél komunikací a chodníků.
Charakteristika chemické kotvy ARCTIC
- Snese extrémní zatížení
- Vysoce odolná vůči ohybu a tlaku
- Vhodná pro interiér i exteriér
- Okamžitě použitelná, snadno aplikovatelná a bez zápachu
- Aplikační teplota od -20 ° do +25 °C (platí i pro podklad)
- Vhodná i do zatopených děr (bez námrazy)
- Má krátký vytvrzovací čas při nižších teplotách
- Velmi dobrá mechanická, tepelná (až do +120 °C) a chemická odolnost
- Ideální pro závitové tyče M8 až M30 a pro betonářskou ocel průměru 8 až 32
- Vysoká pevnost kotvených materiálů bez rozpěrných tlaků
- ETA certifikace
Co je třeba dodržovat při užívání chemických kotev
Na prvním místě je minimální vzdálenost os při osazování skupin hmoždinek, aby nemohlo dojít k selhání stavebních hmot. Stejně tak je důležitá minimální vzdálenost od okrajů. Způsob kotvení a druh kotvy přitom vždy volíme podle pevnosti nosného materiálu a podle druhu síly, kterou bude kotvený systém zatěžován v čase.
Podle způsobu kotvení rozlišujeme kotvení s využitím rozpěrných tlaků (využívá mechanické rozepření v otvoru a vyžaduje vysokou pevnost základního nosného materiálu) a kotvení s využitím bezrozpěrného systému (syntetické pryskyřice na bázi vinylesteru nebo polyesteru, kdy kotvení probíhá chemicky smísením dvou komponentů hmoty, v základním materiálu pak nedochází k dalšímu pnutí, proto můžeme snížit osové rozteče i vzdálenosti kotev od okrajů, kotvit přitom můžeme i v porézních materiálech – pórobeton, děrovaná cihla, sádrokarton, …).
Podle charakteru působící síly na kotvu rozlišujeme statické zatížení (síla je v čase konstantní) a v čase proměnné zatížení. To se dělí na pulzující, rázové a nebo střídavé.
Do plných materiálů aplikujeme přímo po vyvrtání otvoru a jeho vyčištění chemický kotevní materiál, do materiálů dutých je třeba nejprve zatlačit plastové či kovové sítko a pak až aplikovat kotvu.
Oproti běžným hmoždinkám jsou chemické kotvy extrémně pevné, hmoždinky se v materiálech často hýbou a vytrhávají. S chemickými kotvami se pracuje rychle a v materiálech nevznikají rozpěrná pnutí a tlaky. Kotvit lze proto blíže k okrajům a v menší osové vzdálenosti kotev.
Konkrétně designy obalů chemických kotev Debbex jsou uživatelsky navržené tak, že každý typ má svou barvu designu i aplikačních špiček. Cílem je, aby bylo pro uživatele vše přehledné, srozumitelné a snadno pochopitelné.
Aplikace do plných materiálů
Při aplikaci chemické kotvy do plných materiálů je třeba nejprve vyvrtat požadovaný počet otvorů (1.), z nich odstranit prach pomocí vzduchové pumpy (2. a 4.) (opakujeme pomocí kartáčku), načež uvolníme kartáčkem ze stěn otvoru nesoudržný prach (3. a 5.), ten vyfoukneme a použití kartáčku opakujeme. Následuje poslední vyfouknutí zbytků prachu (6.). Poté nasadíme kartuši do pistole a našroubujeme mísící trysku (7.). Nejprve vytlačíme cca 10 cm malty mimo otvor a poté již chemickou kotvu aplikujeme do otvorů vždy zhruba do poloviny (8.), jelikož při vsunutí kotevního prvku dojde k vytlačení kotvící malty až k ústí otvoru. Kotvený prvek vsouváme otáčivým pohybem ve směru klesání závitu (tzv. zašroubováváme) (9.). Upevňovaný prvek můžeme přišroubovat ke kotevnímu prvku až po vytvrzení hmoty (uvedeno u každého výrobku) (10.).
Aplikace do dutých materiálů
I v případě aplikace do dutých materiálů nejprve vyvrtáme požadovaný počet otvorů (1.), poté odstraňujeme prach pomocí vzduchové pumpy (2. a 4.) a kartáčku (3.), načež vsuneme do vyvrtaných otvorů sítka (5.). Poté nasadíme kartuši pistole a vytlačíme cca 10 cm kotevní malty mimo otvor (6.), načež otvor zcela vyplníme kotevní maltou (7.), jelikož při vsunutí kotevního prvku maltu vytlačíme sítkem. Pak vsuneme do otvoru kotvený prvek (8.) opět otáčivým pohybem ve směru závitu a upevňovaný prvek přišroubujeme ke kotvenému až po uplynutí vytvrzovacího času (9.).