Na planetě Zemi tvoří sladká voda pouhá 3% z veškeré vody (97% je voda slaná). Přitom je podstatná část zásob sladké vody akumulována za polárními kruhy v podobě ledu. Nejsou tato čísla dostatečně alarmující? Se sladkou vodou je prostě nutné šetřit. A právě plastové jímky jsou ideálním pomocníkem. Úkony, ke kterým nepotřebujeme vodu pitnou, lze snadno provádět s vodou užitkovou, která na nás padá z oblohy.
Co je malý vodní cyklus
Malý vodní cyklus je uzavřený koloběh vody. Voda vypařená z pevniny opět spadne v podobě srážek na tutéž pevninu. Malý vodní cyklus se sice honosí skromným názvem, stojí však za většinou srážek, které dopadají na pevninu. A vzhledem k tomu, že se stále zvyšuje odtok vody z pevniny, ubývá množství vypařující se vody, respektive té, která se vrací do malého vodního cyklu. Ubývají tak srážky a je narušován vodní a tepelný režim krajiny. Proč tedy pouze odvádět dopadající dešťovou vodu kanalizací do řek a jimi z pevniny do moří, když ji můžeme na pozemku udržet a využít? Proč zbytečně napomáhat destrukci tak důležitého malého vodního režimu? O to víc, že můžeme díky využití dešťové vody výrazně ušetřit? I pro nás jsou přece výhodnější menší a pravidelné srážky než střídání extrémů – sucha a přívalových dešťů.Využití dešťové vody
Jelikož dešťová voda dopadá na naše pozemky zdarma, můžeme s ní také zdarma zalévat zahradu, splachovat toaletu, prád prádlo, umýt automobil, využít při stavbě a podobně. Navíc udržíme vodu na svém pozemku a zlepšíme tak (napomůžeme stabilizaci) lokální klima a co se týká naší zahrady, pak mikroklima. Dešťovou vodu jímáme do nadzemních či podzemních nádrží, povrchového rezervoáru (například jezírka), nebo ji jednoduše necháme vsáknout do půdy. V takovém případě však musíme eliminovat betonové, asfaltové a jiné neprosakující zpevněné plochy. Nahradit je můžeme například zatravňovací dlažbou, štěrkem a dalšími materiály. Důležitá je kromě okrasných a užitkových záhonů na zahradě co největší zatravněná plocha.Při navrhování řešení je důležitý počet lidí, kteří budou dešťovou vodu využívat, srážkové úhrny v lokalitě a naše finanční možnosti. Komplexní řešení pro zachytávání srážkové vody může být finančně minimálně náročné, může však také přijít až na 50.000 korun a více (včetně vykopání jámy, instalace a příslušenství). Pokud chceme dešťovou vodu používat i ke splachování a praní, je též nutné vytvořit druhý – paralelní vodovod, kterým bude do domu přiváděna voda čerpaná ze zásobníku. Nádrže (jímky) na dešťovou vodu jsou navrhovány tak, aby mohlo docházet k jejich samovolnému přetečení, čímž se z jímky přirozeně odstraní drobné nečistoty, které plavou na hladině. Navíc se vždy navrhuje tak velká nádrž, aby v ní voda zbytečně dlouho nestála a nemohla se kazit.
Plastové jímky na dešťovou vodu
Tyto jímky lze v zásadě použít i pro vodu splaškovou. Jsou vybavené žebrovanou konstrukcí, která je velmi odolná (konstrukci netvoří svařované desky). Životnost těchto plastových jímek není prakticky nijak omezena, materiál nepodléhá přirozeným rozkladným silám přírody. Navíc jsou na druhou stranu stoprocentně recyklovatelné.Jímky postačí usadit do vykopané jámy a zakrýt pískem či štěrkopískem. Není tedy třeba předem vybetonovaná jáma, což přináší finanční úspory. Jímky jsou samozřejmě vybavené bezpečnostním přepadem.
Plastové jímky využijeme k akumulaci dešťových srážek a jejich následnému využití. Třeba i k plnění bazénů čistou vodou, nejen zalévání, praní, splachování, mytí automobilu a podobně. Jelikož je dešťová voda měkká, například šetří pračku (na jejích částech se neusazuje vodní kámen). Jsou oblasti, kde je nezbytné tyto jímky instalovat (například v lokalitě, kde chybí přípojka na kanalizaci), v opačném případě však jejich instalací určitě neprohloupíme.
Plastové jímky na dešťovou vodu se vyrábějí na 1.000 až 7.000 litrů vody a pořídíte je za ceny od 11.000 korun včetně DPH (jímka na 1.000 litrů) až do cca 40.000 korun (jímka na 7.000 litrů).
Příslušenství k plastovým jímkám
Do příslušenství patří například plně kompatibilní filtr, litinový poklop, prodlužovací komín či výkonná čerpadla. Filtry čistí použitou vodu, litinový poklop brání padání nežádoucích nečistot do jímky (u nádrže na pitnou vodu brání kontaminaci vodou dešťovou), brání pádu dětí do jímky a podobně. Komín jímky je navíc možné prodloužit až o 500 mm.Zdroj: www.kvalitnijimky.cz