Cílem správně zařízeného akvária je vytvořit akvarijním rybkám a rostlinám podmínky, aby se cítily jako ve svém přirozeném prostředí, rostly, prospívaly a množily se. Aby akvárium bylo nejen domovem vodním živočichům a rostlinám, ale současně i estetickým doplňkem interiéru, nebo dokonce jeho dominantou, mělo by být zařízeno vkusně a v souladu se stylem interiéru.
Výroba akvária
Akvárium můžete pořídit jako kompaktní set včetně vnitřního technického vybavení, krytu a osvětlení, nebo si je můžete nechat vyrobit přímo na míru. Zadáte požadované rozměry akvária a zvolíte si, zda bude z jednoho kusu, nebo lepené. Každá z těchto variant má svá pro i proti. Investice do akvária z jednoho kusu se vyplatí, protože akvárium nemá rizikové spáry, které by časem mohly propouštět vodu. Jeho výroba je však náročnější a cena vyšší než u akvária lepeného.Akvárium má vyšší hmotnost, proto je manipulace s ním těžší a je dobré předem zvážit, kam akvárium umístíte. Pokud zvolíte lepené akvárium od dobrého výrobce, budou jednotlivé skleněné tabulky slepené kvalitně a spárami nebude voda prosakovat. Lepená akvária jsou levnější, díky jejich nižší hmotnosti se s nimi snáze manipuluje, jsou variabilnější a lze si slepit i akvárium netradičního tvaru.
Materiál, velikost a umístění akvária
Akvária mohou být nejen skleněná, ale také plastová. Plastová akvária jsou odolnější a levnější. Plast se lepí lépe než sklo, je lehčí a lépe odolá úderu. S plastovými akvárii se dobře manipuluje a snáze se udržují.Akvárium se svou velikostí a tvarem musí hodit do interiéru, ve kterém bude umístěno. Větší akvárium si snáze vytvoří biologickou rovnováhu a není díky tomu tak náročné na údržbu. Místo pro akvárium volíme takové, aby na ně byl snadný výhled a bylo snadno přístupné. Kvůli zamezení nadměrné tvorby řas by akvárium nemělo být přímo u okna, ale ani v temné neosvětlené části bytu.
Druhy ryb v akváriu
Výběr vhodného akvária a jeho zařízení se odvíjí od druhů ryb, které v něm budete chovat. Různé druhy ryb vyžadují různě zařízené akvárium. Chceme-li, aby akvárium bylo především dekorační nádrží například do obývacího pokoje, vybíráme spíše nenáročné a na pohled krásné ryby, které se navzájem snesou.Zařízení akvária
Akvárium zařizujeme podle jeho velikosti, množství a druhů ryb. Veškeré zařízení akvária napřed opláchneme. Na dno nasypeme písek, malý štěrk či drobné kamínky, vložíme vzduchové kamínky a hadičky rozvedeme tak, aby byly co nejméně vidět. Jejich konce zatížíme kameny nebo dekoracemi. Vzduchové bublinky budou působit velmi dekorativně, budou-li vycházet například zpoza rašelinového kořene, hradu nebo květináče. Podvodní vzduchovací filtr umístíme tak, aby byl co nejméně nápadný. Nastavíme teplotu topítka a nainstalujeme ho co nejvíce ke dnu. Na teploměr musí být dobře vidět, ale nesmí překážet při pozorování akvária. Použijeme filtraci odpovídající množství ryb v akváriu. Vhodné osvětlení akvária zajistíme umělým osvětlením. Nejlépe zářivkami pro vodní rostliny, jejichž spektrum současně omezuje růst nežádoucích řas v akváriu.Je-li akvárium zařízené, opatrně ho napustíme vodou tak, abychom neponičili nainstalované vybavení a naaranžované dekorace. Vodu v akváriu je vhodné nechat dva až tři dny odstát. Voda se zatím odplyní a vyrovná se její teplota. Poté do něj můžete začít sázet akvarijní rostliny, které jsou přirozenou součástí akvária. Zasazujeme je podle jejich nároků na světlo a volíme druhy, které se navzájem snesou. Veškeré vybavení akvária, rostliny a doplňky rozmístíme tak, aby akvárium působilo vkusně a přirozeným dojmem. Nakonec do akvária vypustíme rybičky a ostatní vodní živočichy. Od vysazení rostlin bychom však měli počkat alespoň několik týdnů. Dáme tak rostlinám šanci vytvořit kořenovou soustavu a pevně se uchytit. Zároveň se v akváriu začne vytvářet přirozené přírodní prostředí, byť námi samými uměle aranžované.
Dobře udržované akvárium se správným poměrem ryb, rostlin, dobrou filtrací a osvětlením nemá na sklech řasy, rybkám i rostlinám se daří a voda si uchovává výbornou kvalitu.
Zdroj: www.fytosel.eu
Zdroj použitých fotografií: www.fytosel.eu, www.shutterstock.com