Máte pochybnosti o kvalitě vody ve vaší domácnosti? V tom případě vsaďte na správné filtrování vody. V našem článku zjistíte, jak filtr na vodu vybrat a jak jej udržovat, aby vám zajistil tu nejzdravější vodu.
Jak poznat znečištěnou vodu?
Odpověď na tuto otázku je jednoznačná – pomocí profesionálního rozboru vody z akreditované laboratoře. Jedině ten totiž spolehlivě odhalí všechny skryté druhy nečistot. Pouhým pohledem, čichem ani chutí znečištění nezjistíte. Pokud čerpáte vodu z vlastních zdrojů, nechte si rozbor udělat pravidelně, a to alespoň jednou ročně.
Pokud čerpáte vodu z vodovodního řadu, můžete se o jejím přesném složení informovat u vodáren. Rovněž můžete vyzkoušet různé domácí testovací sady, jejichž výsledky jsou ale pouze orientační, a proto se jejich použití nedoporučuje v případě studniční vody.
Která voda je nejkvalitnější? Ze studny, vrtu nebo z veřejného vodovodu?
Obecně nejkvalitnější voda je z vrtaných studní, které jsou dostatečně hluboké, takže u nich nehrozí kontaminace z povrchových vrstev půdy. Přesto mějte na paměti, že za kvalitu vody z vrtané studny odpovídáte sami. I přes vysokou kvalitu může obsahovat částečky písku a půdní mikroorganismy.
Naopak nejhorší kvalitu má voda z kopané studny, která mnohdy nesplňuje hygienické normy pro pitnou vodu. Do mělkých studní totiž zatéká dešťová voda a s ní i veškeré znečištění ze zemědělství, průmyslu apod. Úprava vody ze studny na pitnou je možná pomocí filtrů nebo čističky na vodu ze studny.
Voda z vodovodního řadu je obecně bezpečná, jelikož prochází přísně hlídaným procesem čištění a dezinfekce, nicméně právě zbytky dezinfekcí lidskému zdraví příliš nesvědčí. Také tvrdost vody z veřejného vodovodu může značně kolísat na základě zdroje vody.
Jaké druhy nečistot jsou v pitné vodě nejčastější?
Nečistoty ve vodě se obecně rozdělují do 3 kategorií:
- Mechanické nečistoty: Jsou problémem především v domácnostech, které čerpají vodu ze studny nebo vrtu, protože v této vodě jsou obsaženy částečky písku, půdy apod. Zrezlé potrubí zase může způsobit, že jsou ve vodě částice rzi. Mechanické nečistoty představují hrozbu zejména pro domácí spotřebiče a armatury.
- Chemické znečištění: Většina lidí ví o negativních dopadech chloru na lidské zdraví, zdaleka se ale nejedná o jediný druh chemického znečištění. V zemědělských oblastech jsou obzvláště nebezpečné dusičnany a dusitany, ve vodě navíc můžete objevit např. zbytky léků, drog, těžkých kovů apod.
- Biologické znečištění: Jedná se o různé mikroorganismy, které se mohou nacházet v nedezinfikované vodě. Tyto mikroorganismy typicky způsobují těžké průjmy, ale i žloutenku a další infekční nemoci.
Jak vybrat domácí filtr na vodu
Systém domácí filtrace pitné vody by vám měl navrhnout odborník s ohledem na výsledky rozboru vody. Univerzální filtrace tedy neexistuje a každé řešení je navrženo na míru potřebám konkrétní domácnosti.
Jak vybrat domácí filtr na vodu? Především podle druhu nečistot a objemu filtrované vody.
Filtrace vody pro domácnost podle druhu nečistot
Pokud rozbor odhalil ve vodě mechanické znečištění, zvolte filtr mechanických nečistot. Ten osahuje jemné sítko, které zachycuje různě velké částečky podle zvolené hustoty sítka, čímž zajišťuje čištění vody.
Většinu chemického znečištění zase vyřeší uhlíkový filtr, který obsahuje vložku s aktivním uhlím. Uhlí navíc zlepšuje vůni a chuť vody, přitom ale vodu neochuzuje o prospěšné minerály. Kombinace mechanické a uhlíkové filtrace pitné vody je v domácnostech nejčastější a efektivně vyřeší naprostou většinu znečištění.
Častým problémem je také vysoký obsah vápníku nebo železa ve vodě. V tom případě zvolte filtr na změkčení vody neboli úpravny tvrdé vody, případně také filtr na železitou vodu ze studny.
Dezinfekce vody je nezbytná v případě, že rozbor odhalil přítomnost mikroorganismů. Dezinfekci lze provést chemicky, nejčastěji pomocí chloru, anebo pomocí ekologičtějších UV lamp.
Filtry podle objemu filtrované vody
Pokud čerpáte vodu z vlastních zdrojů, měli byste filtrovat veškerou vodu ze studny přiváděnou do objektu. K tomu slouží tzv. filtry na vstupu. Kompaktnější filtry na vodu do kuchyně se instalují na kohoutek. Jsou vhodné do domácností, které jsou napojené na vodovodní řad a chtějí pouze zlepšit kvalitu konzumované vody.
Nejjednodušší jsou pak filtrační konvice, v nichž můžete filtrovat pouze vodu určenou k přímé konzumaci. Na trhu najdete i přenosné filtry na vodu, které se hodí například při kempování.
Údržba domácích filtrů na vodu
Údržba je velice důležitá pro správné fungování filtru na vodu a odvíjí se od typu filtru. Filtr mechanických nečistot vyžaduje čištění sítka proplachem zhruba dvakrát ročně, aby nedocházelo k jeho ucpání. Proplach může být buď manuální, kdy je nutné filtr rozebrat a vyčistit, anebo automatický.
Díky funkci automatického proplachu je provoz filtrů zcela bezúdržbový. Dalším řešením je filtr na vodu s funkcí zpětného proplachu, kdy se proplach spustí otevřením proplachovacího ventilu, z něhož poté vyteče voda i s nečistotami ze sítka. Sítko nikdy nečistěte kartáčem ani houbičkou, mohli byste jej poškodit.
V uhlíkovém filtru zase musíte pravidelně měnit vložku, která má omezenou životnost, zpravidla kolem 6 měsíců. Při výměně se řiďte pokyny výrobce. Do změkčovačů vody musíte vkládat speciální solné tablety.
Kvalitní filtrovaná voda se pozitivně odrazí na vašem zdraví i na životnosti domácího zařízení. Z dlouhodobého hlediska jde o skvělou investici, která se vám mnohonásobně vrátí.