S výběrem interiérových dveří je to podobné jako s výběrem podlahy a vestavěného nábytku. Důležitá je symbióza veškerého vnitřního vybavení domů a bytů. A právě dveře spolu se zárubněmi, nábytek a podlahová krytina jsou v interiérech dominantními prvky, které zásadně ovlivňují bydlení. Nejen dojem z vnitřního prostoru, ale i samotný obytný komfort.
Výraznější dveře a podlaha vyžadují tlumenější vzhled nábytku. A naopak
Pokud zvolíte výraznější kresby dřevin na podlaze, můžete zvolit dveřní křídlo či obklady stěn ve stejné dřevině a povrchové úpravě. Dojde tak k dominantní kombinaci, která zvolenou dřevinu, její barvu a kresbu vyzdvihne. Pak je ale již třeba volit minimalističtější nábytkové vybavení. Například světlé barvy nástřiku dle vzorníku RAL, případně lamináty. Zvolit však lze i opačný postup, můžeme totiž dát přednost výraznému nábytku a podlaze z masivního dřeva, které nás naopak donutí zvolit decentnější povrchy dveří a zárubní. Ty musí působit tlumeněji, interiér pak pouze doplňují, aniž by docházelo k přebíjení ostatních výrazných dřevěných prvků. Volíme například nástřiky RAL v bílé, krémové, pískové, velbloudí, nebo světle šedé barvě. Tedy odstíny jemné, jednoduché, pastelové tóny, které interiér ucelí.
Světlé barvy dveřních křídel otevírají širokou paletu možností
Současným trendem jsou světlé barvy dveřních křídel, které dále otevírají širokou škálu odstínových provedení podlah, nábytku a ostatního vybavení interiéru. Právě díky světlým dveřním křídlům se nám otevírají široké možnosti řešení celku. Navíc jsou interiérové dveře dnes často zakomponované přímo do stěn společně s nábytkem (vestavěné skříně, věšáky, police a obklady stěn), stěna pak může vypadat jednotně, uceleně, doplňuje interiér, umožňuje za dvířka schovat technické vybavení a spotřebiče v domě, například na chodbě, v koupelně, nebo v technických místnostech.
Sjednocení otevírá prostor pro dominanci dalšího prvku
Povrch obkladů stěn a ostatních dvířek se volí většinou stejný jako povrch dveří a zárubní. Vzniká tak jednotná stěna pouze s malými spárami v místech otevírání dveří a dvířek. Stěna může působit přírodním dojmem, pokud například zvolíme dýhované stěny s povrchovou úpravou přírodních olejů. Může však působit i minimalisticky se stříkanou povrchovou úpravou dle vzorníku RAL v kombinaci se skrytou zárubní. Nebo můžeme zvolit povrch, který umožní kombinaci obojího. Velice nenápadné a elegantní jsou dveře v povrchové úpravě lakovaného otevřeného póru, kdy je na dýhovaný povrch nastříkaná libovolná barva ze vzorníku RAL. Pod zvolenou barvou je však stále vidět kresba dřeviny, je pouze tlumenější a barevně sjednocená. Při použití lakovaných dveří RAL jako jsou barvy stěn v interiéru (například bílá, ale i jakákoli jiná barva) může povrch být z dálky velice nenápadný a nerušivý. Zblízka ale ukazuje přirozenou krásu a texturu dřeva.
Jednobarevná dveřní křídla jsou vždy dobrou volbou
Pokud stále váháte, jaké barevné provedení dveří zvolit a nejste si jisti, jakým směrem se budete při zařizování interiéru ubírat, jsou vždy dobrou volbou jednobarevná dveřní křídla, třeba bíle nastříkaná, případně jakkoli jinak světlá. Vzniká tak prostor pro výběr dalších výrazných prvků, které pak mohou být v interiéru dominantní. Ať již jde o nábytek, podlahu, obrazy a jiné doplňky. Dveře jsou i ve světlém provedení dostatečně velké a dominantní, aby prostor dokázaly sjednotit. Při nevhodném výběru ale naopak dovedou celý koncept vybavení interiéru nepříjemně narušit.
Trend sjednocování materiálu pro dveře, zárubně, nábytek a podlahoviny
Díky trendu sjednocovat materiál dveří, zárubní, nábytku a podlahovin, tedy volit pro všechny tyto prvky jednu dřevinu, nebývá problém zajistit, aby výrobci vzájemně spolupracovali. Společně tak dosáhnou symbiózy použitím stejných materiálů, jejich povrchových úprav a postupů výroby. Je tak zajištěn výsledek, který bude společně ladit. Výrobky se v interiéru nebudou vzájemně rušit.
Podobné je to i při výběru kování
Podobně to platí i při výběru kování. Dveřní kování by mělo ladit se zbytkem kovových doplňků v interiéru, tedy s kovovými prvky osvětlení, nožkami a úchyty u nábytku, zrcadly, bateriemi a dalšími funkčními i pouze dekorativními doplňky. Například při volbě kování v barvě niklu nebo nerezu není problém dále sladit všechno kování použité ve zbytku interiéru. Bez větších komplikací. Naopak při volbě černého, bílého, měděného, nebo jiného kování je třeba více dbát na detaily. Na druhou stranu má však použití takto barevného kování skvělý efekt. Například je možné na bílé dveřní křídlo použít zámky s bílým čelem, dveřní závěsy také v bílé barvě a kování tak můžeme nechat ze dveří opticky téměř úplně zmizet. Vzniká tak působivý minimalistický detail.
Neváhejte navštívit showroom společnosti ŠIMBERA, kde si můžete dveře prohlédnout zblízka a odborníci vám rádi poradí.