Pokud nechcete celý plot pouze vyzdít například z betonových tvarovek, ale chcete ho odlehčit, budete postaveni před otázku, jakou plotovou výplň zvolit. A na výběr je více materiálů – především dřevo, plast a dřevoplast a také kov. V čem se zásadně liší?
Oplocení pozemku či jeho části a případně i zpevnění svahu lze řešit mnoha způsoby. Od gabionů, které se nyní dostaly do módy, přes zdění z kamene, pálených cihel, betonových tvarovek, tradičních kovových sloupků a drátěného pletiva (nejlépe poplastovaného) a podobně. Výběr plotu zásadně ovlivňuje i účel oplocovaného pozemku. Určitě bude jinak vypadat oplocení okolo skladiště a jinak okolo zahrady v moderní zástavbě, jinak zase v zástavbě staré a jinak v zahrádkářské kolonii.
Když se ale rozhodnete pro klasický zděný plot se sloupky, podezdívkou a plotovými výplněmi, určitě se do něj nebude hodit kovový rám s drátěným pletivem, i když i to se dříve dělalo a občas dělá i dnes.
Za prvé vybíráme materiál plotové výplně, a to s ohledem na konstrukční materiál plotu a jeho vzhled a též s ohledem na okolní budovy včetně našeho domu na oplocovaném pozemku, chalupy či chaty. Zjednodušeně řečeno můžeme volit mezi dřevem, plastem (nebo dřevoplastem) a kovem.
Když se ale rozhodnete pro klasický zděný plot se sloupky, podezdívkou a plotovými výplněmi, určitě se do něj nebude hodit kovový rám s drátěným pletivem, i když i to se dříve dělalo a občas dělá i dnes.
Za prvé vybíráme materiál plotové výplně, a to s ohledem na konstrukční materiál plotu a jeho vzhled a též s ohledem na okolní budovy včetně našeho domu na oplocovaném pozemku, chalupy či chaty. Zjednodušeně řečeno můžeme volit mezi dřevem, plastem (nebo dřevoplastem) a kovem.
1. Dřevěné plotové výplně
Plotové výplně ze dřeva jsou stále nejpoužívanější. Prostě máme ke dřevu vztah, působí teplým, příjemným dojmem, příjemně voní a my chceme věci opravdové, masivní, trvanlivé, hodnotné. Ovšem jistým problémem je v tomto případě cena a druh impregnace a nátěru, který je navíc třeba obnovovat a dřevo tak chránit. V tomto směru mnohdy váháme a nakonec může zvítězit plast či dřevoplast, protože jsou prostě bezúdržbové. Pokud se ovšem trefíte do lazury dřeva, pěkně doplníte pohled na nemovitost. Skrz dřevěné plotovky může být vidět, ale také nemusí a jejich horní konec může být zakulacený či zašpičatělý, ovšem spodní část je vždy rovná. Jde o zvýšení odolnosti vůči vodě, která tak po oblouku či šikminách snáze steče dolů. Hladké dřevěné plotovky jsou hoblované (4 fazety po obvodě), rýhované plotovky jsou rýhované oboustranně.
2. Plastové plotové výplně
Bezúdržbové plotové výplně z umělých hmot dnes zaplavily tržiště. V zásadně lze tuto nabídku redukovat na dva základní materiály, byť je realita mnohem pestřejší. Jsou to plotovky z recyklovaných plastů a z dřevoplastu. Jinak se též používá bílý dutý plast, plexisklo a polykarbonát, extrudovaný polystyren a další materiály.Recyklované plasty působí v podobě výplně plotových polí příjemně, jsou velice odolné a z dálky připomínají barvou natřené dřevo. Lepší je však vybírat materiály plné než duté, jelikož do nich nemůže zatéct voda a tedy nemohou za mrazu popraskat. Jistou nevýhodou tohoto materiálu je větší tepelná roztažnost, což se ale řeší způsobem montáže. Dřevo ukotvíme „na tvrdo,“ v tomto případě však musíme počítat s dilatací. Další nevýhodou je výběr barev, jelikož těch je v zásadě jen několik a pokud byste chtěli barvu dle svého přání, bylo by třeba objednat ohromné množství takových plotovek. Ano, může to udělat prodejce, ovšem s rizikem, že se sortimentu nezbaví, ale koncový zákazník to udělá jen těžko.
Dřevoplast je zjednodušeně řečeno napůl dřevem a napůl plastem (polyetylen, nebo polypropylen). Jde o velice kvalitní a oblíbený materiál, ovšem jeho cena je vyšší. Na druhou stranu jej šlechtí velká mechanická odolnost, odolnost vůči UV záření, klimatickým vlivům atd. A na rozdíl od recyklovaného plastu má minimální tepelnou roztažnost (nejvýše 1 mm na metr) a navíc se z něj staví též terasy, čili snadno sladíme terasu s plotem do stejného designu. Plaňky můžeme uložit i vodorovně jako masivní dřevo, pokud zvolíme lehčí duté plotovky.
Plastové plotovky jsou velice výhodné – nehnijí, nekorodují, jsou nenasákavé a nevyžadují proto žádnou údržbu. Profily lze snadno řezat, vrtat a dále opracovávat podle potřeby a není zapotřebí (díky způsobu probarvení) povrchově upravovat místa po opracování. Při montáži plotů se ale doporučuje používat nekorodující spojovací prvky.
3. Plotové výplně z kovu
Kovové plotové výplně jsou ve většině případů opravdu hodně pevné a odolné a pokud je správně ošetřujeme, bude jejich životnost skutečně dlouhá. Počítat ale musíme s vyšší cenou. Kované ploty mohou být vyráběné z plných týčí ocelových, nebo popř. dutých tyčí (jacklů) ocelových. Ocel může být hladká, nebo také tzv. okovaná (tvoří jakési otlučené hrany). Povrchovou úpravou je žárové zinkování, které je možné natřít kovářskou barvou. Na kovářskou barvu lze aplikovat patinu.Použít lze i tahokov, což je ale též druh kovové výplně, která je v základu také ocelová a zinkuje se. Čili není to jiný druh materiálu oproti ocelovým tyčím. Použít lze i plech a opět klasický ocelový, který se zinkuje z důvodu možnosti svaření spojů mezi nosnými rámy a plechem.
Kované ploty bývají vyráběny do podoby podle přání zákazníka a jejich ohromnou výhodou je naprosté sladění s vjezdovou bránou a brankou pro pěší.
Samozřejmě je zásadní rozdíl mezi kovanými plotovými výplněmi, které se vyrábí sériově a mezi zakázkovou prací kováře, což je v zásadě umělecké dílo.
Zdroj: www.kb-blok.cz