Na co jste se ptali v energetické poradně? Přinášíme vám dva zajímavé dotazy a vyčerpávající odpovědi na ně. První dotaz se týká rosení skel mových tepelně izolačních oken, druhý problémů s plísněmi v zabydleném podkroví.
Dobrý den, v letošním roce na jaře nám byla provedena výměna oken z původních zdvojených starých cca 35 let za nové s izolačním trojsklem. Dříve se nám okna rosila z vnitřní strany, nyní po výměně dochází k rosení z venkovní strany, nejvíce po ránu a u severně orientovaných oken. Je tento jev v pořádku?
Dobrý den, ke kondenzaci vodní páry dochází při dosažení rosného bodu, tj. kdy je okolní vzduch plně nasycen vodními parami. U původních oken, která mají špatné tepelněizolační vlastnosti, dochází často ke kondenzaci právě na vnitřní straně (nejčastěji styk okna s rámem). Tím, že jste vyměnili okna, která mají naopak dobré tepelněizolační vlastnosti, může docházet ke kondenzaci na nejchladnějším místě, tentokrát z vnější strany zasklení. Tento jev je tedy v pořádku a potvrzuje smysluplnost výměny oken.
Dobrý den, máme dvoupodlažní rodinný dům stavěný cca před 13 lety. Nyní jsme začali obývat podkrovní místnosti, které byly dříve nevyužívané. Po nějaké době užívání se v pokojích začala tvořit plíseň. Co myslíte, že může být příčinou? Ve větrání by být problém neměl.
Dobrý den, příčin může být hned několik a bez znalosti objektu a provozu lze poradit pouze obecně. Vznik plísní může být zapříčiněn výskytem tepelných mostů v konstrukcích, to znamená nedostatečnou nebo přerušenou vrstvou tepelné izolace. Nejčastěji se problémy projevují v rozích dole u podlah nebo nahoře u stropů, případně styku stěny a střechy, ale problém může být i u ostění oken a podobně. Pokud můžete vyloučit zatékání zvenku do střechy, kde by byl problém trvalý (celoroční), pravděpodobně se bude jednat o kondenzaci vnitřního vzduchu především v chladném zimním období, kdy povrchová teplota na vnitřní straně konstrukce je nižší než teplota rosného bodu. Příliš nízká teplota bude v tomto případě zapříčiněna právě chybějící nebo nedostatečnou tepelnou izolací. Ideální by v tomto případě bylo pozvat si specialistu s termovizní kamerou, která tyto defekty dokáže celkem dobře odhalit. Měření se provádí v zimním období, aby byl rozdíl teplot venku a uvnitř co nejvyšší. Následně by byly provedeny kroky, které povedou k odstranění problému. Nyní si alespoň můžete zkusit měřit vlhkost v místnostech, zda není příliš vysoká. Ideálně by se měla vlhkost pohybovat v rozmezí 45 - 55%. Dalším dílčím opatřením je udržovat konstantní teplotu, to znamená topit nepřetržitě, nikoliv nárazově, aby nedocházelo k prochládání konstrukcí.
Zdroj: eccb.cz