Máte pozemek, na kterém byste rádi vysázeli stromy, ale schází vám znalosti, čas či síly výsadbu uspořádat? Právě pro vás jsme připravili speciální článek, ve kterém vám poradíme, co je potřeba při výsadbě na vlastním pozemku ohlídat a kde případně požádat o radu, finance či pomocnou ruku.
Před samotnou výsadbou byste si měli ujasnit řadu věcí, zejména, co by měl pozemek splňovat. Měl by sloužit k odpočinku nebo k aktivnímu využití pro děti? Jak moc se plánuji o pozemek a zeleň starat? Chci tam ovocné stromy, keře nebo listnáče? Je pozemek dostatečně velký?
Každá dřevina má specifické nároky. Některé preferují vyšší vlhkost, jiné jsou pískomilné, či světlomilné. To vše je při navrhování potřeba zohlednit. Není třeba možné vysadit jedovaté druhy do místa, kde se pohybují děti, konkrétně třeba tis k dětskému pískovišti. Zvýšenou pozornost by výběru druhů měli věnovat také alergici. Líska, bříza, olše, či vrba jsou silné alergeny a na jaře by si zahrady moc neužili.
Pozor na invazivní druhy stromů
Zamyslet byste se měli i nad tím, zda se výsadba do daného místa hodí z širšího kontextu. Obecně do extravilánu (krajiny mimo město) vysazujeme původní druhy.
Naopak nevhodné je vysazovat zde dřeviny nepůvodní, introdukované.„Například akát, který pochází ze Severní Ameriky, se v podmínkách České republiky velmi dobře šíří kořenovými výmladky a vytlačuje původní druhy na stanovišti. Tím ničí přirozené biotopy. Proto je vhodné se mu ve volné krajině vyvarovat,“upozorňuje Lucie Olišarová z Nadace Partnerství.
Kvalitní půda je základ
„Co se týče půdy, na které plánujete výsadbu uskutečnit, měla by být propustná a bez chemické zátěže. Je důležité vyvarovat se odkládání stavebního materiálu na tyto plochy a k již vysazeným stromům. Při dešti se z nich vyplavují látky ovlivňující pH půdy, což může znamenat likvidaci celé výsadby. Při manipulaci s půdou také dávejte pozor na zasypávání a mechanické poškození kmene. Stromy se s tím neumí vyrovnat a v delším časovém horizontu jsou napadány dřevokaznými houbami v důsledku poškození kmene,“ dodává Lucie.
Podrobné informace o tom, jaké stromy, jak a kam sázet a jak o ně následně pečovat, najdete na stránkách iniciativy Sázíme budoucnost.
Co na to zákoník
Při plánování výsadby musíte dbát také na to, aby byly dodrženy všechny zákonné povinnosti. Občanský zákoník říká: „Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 metry jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 metry a pro ostatní stromy 1,5 metru."
Z toho vyplývá, že váš pozemek musí být dostatečně široký, aby nebyla tato povinnost porušena. Případně si musíte zajistit souhlas vlastníků okolních pozemků.
Kdy stromy sázet a proč
Vzhledem k měnícímu se klimatu nelze již spoléhat na deštivé jarní počasí, které by zajistilo ujmutí výsadeb, a proto je lepší sázet na podzim, konkrétně od října do prvních mrazíků, zpravidla tedy do konce listopadu. Při podzimních výsadbách se dřeviny lépe připraví na nové stanoviště a mají zpravidla lepší ujímavost.
Žádosti o dotace i výsadbu plánujte s předstihem
Příprava výsadby ve větším měřítku vyžaduje čas. Většina dotačních programů z veřejných rozpočtů i grantových výzev ze soukromých zdrojů se proto vypisuje na jaře a o podpoře se rozhoduje během léta. Pokud tedy patříte k těm, kdo chtějí sázet a hledají finanční pomoc, máte nyní jedinečnou šanci zažádat si o dotaci na komunitní výsadby listnatých stromů v zastavěných částech obce (do 250 tisíc Kč) u Státního fondu životního prostředí anebo na komunitní výsadby stromů ve volné krajině u Nadace Partnerství (do 40 tisíc Kč).
Zapojte dobrovolníky
Pokud byste se do výsadby rádi pustili, ale chybí vám čas či síly a nevadilo by vám pozemek poskytnout skupině dobrovolníků, která by výsadbu provedla za vás nebo s vámi, můžete svůj pozemek dobrovolníkům nabídnout na webu Sázíme budoucnost. Pozemek se po vyplnění formuláře zobrazí na interaktivní mapě iniciativy a bude viditelný pro všechny, kdo místo pro výsadbu zrovna hledají.
Nezapomeňte výsadbu registrovat
Vysazené stromy je dobré evidovat. K tomu slouží centrální registr stromů na webu Sázíme budoucnost. Zaregistrovat do něj výsadbu může každý, kdo od roku 2019 vysadil stromy mimo les. Po zaregistrování se strom přidá na mapu iniciativy a započítá se mezi 10 milionů nových stromů vysazených v naší krajině.
Registrovat se mohou všechny vysazené stromy, ne jen ty, které byly podpořené z grantu, takže až budete mít vysazeno, nezapomeňte vaši výsadbu registrovat, protože každý strom se počítá!