Určitě nejsou vhodné například túje. Živé ploty z tújí (zeravů) vypadají jednotvárně, nepropouští světlo a také opticky zmenšují zahradu. Navíc není volba tújí zrovna originální a přínosnou záležitostí, o živých tvorech nemluvě, těm se túje také většinou moc nelíbí. Naopak milují především kvetoucí keře, nejlépe listnaté, které navíc plodí lahodnosti, jež mnohdy vydrží na keřích i do zimy a stanou se tak důležitou součástí potravy. Prospějete tak motýlům, včelám a jinému hmyzu, stejně jako ptákům. Vhodný též není tis a jalovec. Tis je jedovatý a stačí jen jemně poleptat pokožku, jalovec je přenašečem nejnebezpečnější houbové choroby hrušní. Jehličnanům je vůbec lepší se vyhnout, například smrky a modříny zdola vyholují, o borovicích nemluvě.
Na výběr máme například ptačí zob (ne náhodou se tak tato dřevina jmenuje), dřišťál, dřín, komuli, bez černý, kdoulovec, kalinu, rakytník, muchovník, arónii, bobkovišeň, hlohyni a hlošinu. Pokud chceme pouze rozdělit zahradu nižším plotem, lze jej vytvořit dokonce i z rybízů, angreštů a jost, jejichž kombinace jsou náramné, obzvláště když mícháme rybíz s červenými, žlutými a černými plody, angrešty různých barev a velikostí plodů apod.
Pokud milujete motýly, pořiďte si živý plot z „motýlích keřů,“ čili Komule Davidovy (Buddleja davidii). Ta na své květy skutečně naláká především motýly, ale i včely a čmeláky. Komule se prodává zásadně kontejnerovaná a vysazuje se na jaře. Potřebuje stanoviště slunné, ovšem zároveň i vlhké, půdu propustnou a výživnou. Nabízí se více barevných variant květů a jejich kombinace je neopakovatelná. Růst komule podpoříme každoročně radikálním jarním řezem, před zimou je třeba chránit kořeny přihrnutím kompostu a mulče, případně listí či chvojí. Nesmíte též zapomenout, že komule vyžaduje dostetk prostoru, stejně jako například muchovník.
Dřišťál (Berberis) je medonosný keř, který je kromě plodů téměř celý jedovatý. Plody se však nekrmte vy, nechte je ptákům, kterým chutnají a neuškodí. Dřišťál je keř nenáročný, snese i delší sucho a sluneční výpal, nesnáší však přemokření. Dřišťál tvarujeme vždy až po odkvětu, případně v předjaří. Typický je četnými trny, o které se můžeme snadno poranit. Nabízí se mnoho druhů tohoto keře, přičemž nejznámější je právě dřišťál obecný a pak též Thunbergův.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com, wikipedia.org