Alkoholismus je v naší kultuře všudypřítomný, abstinentů pomálu a existují (rozlišujeme) různé úrovně závislosti na alkoholu. Čím více alkohol konzumujeme, čím častěji a v co větší míře, tím větší zdravotní rizika to přináší. Ovšem i s alkoholem nám pomohou bylinky a některé jsou dokonce nezastupitelné. Třeba ostropestřec mariánský.
Ostropestřec mariánský, zázrak, bez kterého se neobejde ani lékařská věda
Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) obsahuje vysoce účinnou látku jménem silymarin, která pomáhá obnovovat jaterní tkáň. Pokud pijeme alkohol opravdu nadměrně, pomůže odvar ze semen této rostliny, tinktura i olej.
Před louhováním je třeba semínka zbavit ochmýření a rozdrtit. Poté dávkujeme cca 1 lžičku semen na 200 ml vroucí vody (odvar) a necháme vyluhovat 10 až 20 minut, nápoj přecedíme a pijeme teplý po malých doušcích. Detoxikační schopnosti ostropestřce pro lidská játra jsou úžasné, semena rostliny též pomáhají odstranit alkohol z krve, zlepšují funkci jater, pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi a podporují obranyschopnost lidského organismu.
Navíc jde v zahradě o nádherný (bodlák) se zajímavým panašováním a působivými květy. Pozor však, semena je třeba do důsledku posbírat včas, jinak vám doslova zaplevelí zahradu a dlouhé kůlové kořeny plevelných rostlinek budete z půdy dostávat jen těžko. A ještě na jednu věc je třeba upozornit, alkoholismu nás ostropestřec nezbaví, pouze pomáhá odstraňovat jeho následky. A dlužno říci, že všemocná není.
Tymián a mateřídouška
Oba rostlinné druhy jsou blízce příbuzné a náleží do rodu Thymus. Mají jednu ohromnou schopnost, totiž pomáhají při odvykání alkoholu. Silný odvar a jeho časté užívání v době, kdy potřebujeme s alkoholismem pomoci, způsobí až zvracení a chuť na alkohol pak opravdu nemáme. Ovšem jelikož se v případě bylinek doporučuje užívání jen v mírných dávkách, jde o postup dosti drastický a bez konzultace s lékařem nemůže být doporučen.
Kudzu, čili puerarie laločnatá
Puerarie laločnatá (Pueraria montana var. Lobata) je popínavá bylina pocházející z Japonska a Číny. Obsahuje velké množství izoflavonů (především daidzinu a daidzeinu), snižujících chuť na alkohol. V lidském těle brání tvorbě aldehydu kyseliny octové, který vyvolává příznaky otravy. Kudzu také podporuje regeneraci organismu. Využívají se kořeny této rostliny, a že jde o hmotu náramnou, vážit totiž mohou až 180 kg.
Vodilka kanadská
Vodilka kanadská (Hydrastis canadensis) pochází, jak je patrno ze jména, ze Severní Ameriky. Jde o jediný druh rodu vodilka (Hydrastis) z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae). Severoameričtí indiáni tuto bylinu používali na žaludeční problémy, různé záněty a onemocnění jater. Získala si pověst bylinného antibiotika a obsahuje látky stimulující imunitní systém.
Bylina také likviduje přemnožené parazitické kvasinky candida, které se vyskytují nejen v lidských střevech, ale i v ústech, krku a pohlavním ústrojí. Za běžných podmínek candida žije v rovnováze s ostatními bakteriemi v těle, přemnožená však představuje problém. Účinnými látkami této rostliny jsou alkaloidy berberin a hydrastin.
Tinktura se připravuje z kořene, který je však toxický. Typická je pro kořeny vodilky žlutá barva (žluté rostlinné barvivo) a zajímavé je, že všechny sekrety, které léčí, mají též barvu žlutou.
Máta peprná
Máta peprná (Menthae piperitae) je známá bylina, bez které se mnohé kultury v podobě čaje neobejdou. Například slavná marocká máta je v této zemi všudypřítomná a podává se výhradně v podobě horkého a silně slazeného čaje. Pro naše potřeby má pak máta úžasnou schopnost pomáhat s kocovinou. Zrychluje metabolismus, díky čemuž se alkohol v těle rychleji odbourává, snižuje kyselost těla, která se alkoholem výrazně zvyšuje, zklidní žaludeční sliznici a nakonec též osvěžuje dech. A pokud přidáte jako sladidlo včelí med, půjde o nápoj skutečně lahodný.
Co je to vlastně kocovina?
A co je vlastně kocovina? Menší otrava alkoholem, který tělo nedokázalo odbourat a je jím proto v nežádoucí míře zatíženo. Alkohol způsobuje dehydrataci našeho těla, jelikož povzbuzuje ledviny k vylučování většího množství vody, než je běžné. Cévy v hlavě jsou zároveň přísunem alkoholu rozšířené a to způsobuje prudkou bolest. Žaludek je překyselený, pálí nás žáha, je nám nevolno, zvracíme. A dokonce můžeme trpět průjmem a bolestmi svalů, potíme se a játra mají spoustu práce s odbouráváním alkoholu, proto nemají čas na přeměnu cukrů. Zároveň nám chybí vitamíny i energie. Všechno je prostě špatně.
Rakytník řešetlákový
S kocovinou pomáhá také rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides), z něhož je vynikající šťáva a nebo čaj z plodů i listů. Rakytník je vitamínovou bombou (především vitaminy C a B), která posiluje naše tělo a působí i preventivně. Po mátě by měl rozhodně následovat rakytník.
Heřmánek pravý
Při kocovině ulevuje také heřmánek pravý (Matricaria chamomilla), který hlavně zklidňuje žaludek a brání pálení žáhy v podobě odvaru, tedy čaje. Účinné jsou květy heřmánku, sušené i čerstvé. Účinky heřmánku umocníme lžičkou medu. Pokud si tedy připravíte čaj z máty, heřmánku, rakytníku a ostropestřce, půjde o učiněný zázrak. Ale nebojte, jako lousknutím prstů to nefunguje, svou „kocovinku“ si ještě nějakou tu chvíli budete užívat.
Eleuterokok ostnitý
Eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus) je rostlinou, které se lidově říká „čertův kořen“. Lidské tělo čistí od nežádoucích látek až zázračně, stimuluje nervovou soustavu a celkově posiluje organismus, přitom obsahuje řadu vitamínu a minerálů. Z minerálů je pak nejdůležitější vápník, který ovlivňuje žaludeční šťávy. Užívání se doporučuje v podobě tinktury.
Dejte si však dobrý pozor, bylinky, které pomáhají omezovat chuť na alkohol, detoxikují tělo od škodlivin a pomáhají s kocovinou, nejsou plnohodnotným řešením. Alkohol může způsobit tak vážné problémy, že je třeba vyhledat neprodleně lékařskou pomoc. Jde o jednu z nejnebezpečnějších a nejčastěji zneužívaných tradičních drog na světě.
Zdroj: wikipedia, byliny.cz, prolekare.cz