Zateplením domu a výměnou oken získáte nejen bydlení s nižšími náklady na vytápění, ale také podstatně horší vzduch v interiéru, který je způsoben nedostatečným větráním. Dobře utěsněná okna totiž zabraňují výměně vzduchu v místnosti a tím pádem je nutné větrat mnohem častěji.
Elegantním řešením, jak zlepšit vzduch v interiéru zateplených domů s těsnými okny je instalace větracího systému s rekuperací tepla. Nemusíte pak myslet na větrání okny nebo tepelné ztráty a přesto máte doma čerstvý vzduch.
O tom, co vlastně doma dýcháme, jaké problémy rekuperace řeší a které třeba ne, o možnostech větrání, o tom, kdy se instalace rekuperace vyplatí, si Jana Machová povídala s Ing. Jakub Archalousem, odborníkem na slovo vzatým ze společnosti V-systém elektro. Celý podcast si můžete poslechnout zde nebo přímo pod tímto odstavcem.
Mluvilo se zejména o řízeném větrání s rekuperací tepla, jak se této technologii, lidově nazývané prostě "rekuperace", říká odborně. V podcastu zaznělo snad vše, co by mohlo člověka, zajímajícího se o tuto záležitosti, napadnout. Níže jsme vybrali malý vzorek zajímavých otázek a odpovědí o vzduchu v našich domovech.
Jakým způsobem si můžeme doma větrat?
Známe tři základní způsoby větrání. Tím prvním je větrání přirozené (infiltrace), kdy otevřeme okna, vytvoříme průvan a necháme vyměnit vzduch v místnosti.
Dále je zde větrání podtlakové, které zajišťují různé ventilátory. Tím vyvětráme například koupelnu nebo odvětráváme pomocí digestoře výpary vzniklé při vaření. Zde může nastat problém: pokud při takovém větrání máme vzduchotěsnou budovu, vytvoří ventilátor podtlak, ale potom už běží naprázdno. Je třeba zajistit i přívod vzduchu třeba tím, že otevřeme okno.
A konečně tady máme větrání rovnotlaké, to je právě ta rekuperace. Ta zajistí přívod čerstvého vzduchu a odvod špatného vzduchu z místnosti bez ztráty tepla. A hodí zejména i do moderních, pasivních budov.
Jak řešit rekuperaci v bytovém domě, kdy si chci pořídit rekuperaci do svého bytu?
U bytových domů jako celku je umístění rekuperace skutečně složitější. Spíše doporučujeme lidem řešit tuto technologii v rámci svého bytu. V rámci SVJ je v tomto případě třeba řešit prostup na fasádu domu, co musí být schváleno majiteli ostatních jednotek.
Pro jaké objekty se vlastně rekuperace hodí?
Větrání lze doporučit instalovat do každého domu, který má aspoň průměrně těsnou obálku budovy, tedy má vyměněná okna a dveře. U starého domu s vysokou energetickou náročností ale úspory nebudou tak výrazné. Rekuperaci si do takového domu pořídíme spíše z hlediska hygieny.
Čím více energeticky úspornější budovu budeme mít, tím víc můžeme pomocí rekuperace ušetřit. Takže do nového nebo modernějšího domu, do rekonstruovaného domu je to dobré řešení.
Kolik nákladů nám rekuperace ušetří?
V současných energeticky úsporných domech můžeme ušetřit až 30 % nákladů na vytápění.
Proč vlastně větráme? Proč je to nutné? A co větráme?
- Vlhkost interiéru. Tím, že v dome žijeme, produkujeme vlhkost, která musí pryč. Větráním odvádíme nadměrnou vlhkost ven a přivádíme dovnitř čerstvý vzduch s vlhkostí nižší. Udržujeme tak optimální vlhkost v interiéru.
- Oxid uhličitý. Venkovní vzduch má koncentraci asi 350-400 ppm CO2, ten vnitřní ideálně kolem 1000 resp. 1500 ppm. U nás je to horší, běžně se v domácnosti bez rekuperace dostaneme na hodnotu 2000 ppm CO2, což je hodnota, kde se nedoporučuje delší pobyt. Hrozí nemoci, bolesti hlavy a další. Obecně platí, že pro udržení optimální koncentrace CO2 byste měli větrat krátce a intenzivně každé 2 hodiny (pokud nemáte rekuperaci).
- Prach. Rekuperační jednotky mají standardně filtraci na úrovni G4, což jsou hrubé prachové částice. Tato filtrace je zde hlavě pro ochranu samotné větrací techniky. Pokud máte problémy například s alergií, je možnost zvýšit třídu filtrace v rekuperační jednotce na úroveň F7.
- Pachy. Z vnitřního prostředí větráme pachy pryč a přivádíme čerstvý vzduch, ale může se stát, že i v tomto vzduchu si přineseme domů různé pachy. Když máme souseda kuřáka, není dobrý nápad si do jeho blízkosti instalovat výustku rekuperace. Jako ochranu je možné při rekuperaci použít uhlíkové filtry.
- Hluk. K větrání okny patří nepříjemná skutečnost, že si vlastně dovnitř přinášíme hluk z ulice. Při rekuperaci hluk neslyšíte.
- Radon. Rekuperace je velmi dobrý prostředek ochrany proti radonu.
Co ještě v podcastu zaznělo:
- Co je řízené větrání a proč je řízené větrání potřeba.
- Z čeho se rekuperační systém skládá?
- Je řízené větrání vhodné i pro dřevostavby?
- Kolik ušetří rekuperace?
- Na co si dát při výběru rekuperace pozor?
- Jaký je rozdíl mezi relativní a absolutní vlhkostí v interiéru? Proč je špatná vysoká vlhkost a proč ta nízká?
- Jak se udržuje rekuperační systém?
- Kolik stojí rekuperace, jak dlouho trvá instalace, jsou nějaké dotační možnosti?
- Co je to entalpický výměník a jak funguje?
Nezapomeňte si také poslechnout ostatní díly našeho Podcastu o stavbě, zahradě a bydlení. Jako hosty si zveme odborníky a profesionály na stavby, zahradu a vše, co se točí kolem bydlení.
Všechny díly najdete také na populárních platformách: