Pokud jste loni pěstovali konkrétní bylinky a máte s nimi dobré zkušenosti, není důvod letos nepokračovat. Nejde-li o trvalky, které jste si vysadili v zahradě, můžete právě již nyní, od února, začít sít a připravit si sazeničky. Stejně jako to v tuto dobu děláme třeba se zeleninou.
Jaké nenáročné byliny můžeme právě nyní vysévat
Vlastně jde o ty bylinky, které používáme v našich kuchyních nejčastěji. A to nejen v kuchyni, ale i v podobě čajů, odvarů, studených výluhů a tinktur. Báječně okoření naše pokrmy a zároveň léčí. Žádné větší nároky na pěstování přitom nemají. Patří mezi ně bazalka pravá (Ocimum basilicum), kopr vonný (Anethum graveolens), petržel listová (Petroselinum crispum), pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum), majoránka zahradní (Origanum majorana), meduňka lékařská (Melissa officinalis), tymián obecný (Thymus vulgaris), šalvěj lékařská (Salvia officinalis), koriandr setý (Coriandrum sativum) a pelyněk estragon (Artemisia dracunculus).
Začínáme nákupem semen
Pořídit si v obchodě semena bylinek není složité ani drahé, za jeden pytlík dáme od 10 do 20 korun podle druhu a množství semínek. Určitě si nekupujte sáčky se semeny ve slevě, akce jsou v tomto případě podezřelé, mohlo by jít o semena s nízkou či nulovou klíčivostí a pak to reklamujte. Dozvíte se, že jste nepostupovali správně. Kupujte pouze dobře klíčí, čerstvá, kvalitní semena a dost možná se stane, že vám kvalitní osivo pro své množství v pytlíku vystačí až do příštího roku a opět bude ještě klíčit. Přesto je obvykle lepší tato semínka uschovat ve vakuované nádobě v chladničce při teplotě cca 5 až 8 oC. Doma je však běžně udržujeme v bytě při pokojové teplotě, bez vakuování a snížení teploty a klíčí ochotně.
Substrát vhodný pro bylinky
Ideální je pořídit zároveň se semeny substrát určený k výsevům a množení, který vyhovuje klíčícím rostlinkám nejlépe. Později pak při přesazování již stačí běžná zahradní zemina s přídavkem kompostu, pokud by byla zemina příliš hutná, odlehčíme ji zahradnickým substrátem koupeným s vysokým obsahem rašeliny. Ideální v tomto případě profi substrát. Prodává se i zemina na dopěstování sadby a navíc také speciální substráty určené přímo k pěstování bylinek. Ty jsou pro byliny dokonce ideální.
Jak dlouho klíčí semínka
Klíčící semínka potřebují dostatek vzdušné vlhkosti, je proto nejlepší nádoby s výsevy zakrýt průhledným víkem a nebo fólií. Prodávají se též plastové mini skleníčky, u dražších můžeme dokonce regulovat větrání. A co víc, pokud je jednou koupíte, bude je na přípravu sadby používat dlouhé roky. Vzdušná vlhkost je pro klíčení sice třeba, ale musíme ji kontrolovat, aby nám semena nehnila a nebo klíčky nepadaly. Přílišná vlhkost způsobuje plísně. V suchém vzduchu rostliny naopak zakrňují. Vlhkost omezíme občasným odkrytím výsevu a nebo vytvořením otvorů do krytu.
Se semínky bylinek můžeme počkat i na přímé výsevy do pařenišť, skleníků a na volné záhony, ovšem i samotné klíčení bude trvat mnohem déle. V teplých bytech to jde mnohem rychleji. Rozdíl může být u některých druhů bylin až trojnásobný (třeba meduňka). U většiny bylin je to pak dvojnásobek času.
Přesazujeme rostlinky do většího
Přesazujeme vždy zahušťující se porost semenáčků, i když v tomto případě nehovoříme o přesazování, ale přepichování (rozesazování), ze zeleniny přepichujeme například saláty a lze to provést třeba i s paprikami. Přepichování nesnesou byliny a kůlovými kořeny a tedy kopr a petržel, ovšem ty mohou růst pro potřeby sklizně listů blízko sebe, porost může být hustší. Přesto je ale lepší provádět řidší výsev, který eliminuje potřebu protrhávání (vytržené rostlinky vyhodíme na kompost a to je zbytečné plýtvání semeny).
Pomoci nám též mohou rašelinové tablety a nebo rašelinové květináčky, které později přemístíme i s rostlinkami, jak jsou, takže ty pak o přesazení ani nevědí. Je to vlastně nejšetrnější způsob, kdy není absolutně možné poškodit kořínky. Přesadíme, přimáčkneme do zeminy, zalijeme a původní obal se nám v zemině postupně rozpadne. Ani nemusíme přestřihávat a odstraňovat síťky okolo nabobtnalých tablet. Ty se rozloží též.
První přesazení provádíme do větších nádob, druhé již na záhony či do skleníků.
Kdy s bylinkami na záhon
Před výsadbou na záhony je třeba sadbu otužovat. Snížíme proto v místnosti teplotu, větráme, přes den můžeme za teplejšího počasí rostlinky vynášet ven. Postupně si tak zvyknou na venkovní podmínky. Chránit je však musíme před průvanem a přímým sluncem. Škody by byly nenapravitelné, obzvláště úpal.
S výsadbou ven nepospícháme, klidně to provedeme až ke konci května, nejdříve po ledových mužích, čili v půlce května. I tak se ale musíme řídit teplotami denními i nočními a v případě potřeby rostliny na noc přikryjeme bílou netkanou textilií, která má výborné tepelně izolační schopnosti.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com