Konečně se začíná prosazovat trend, kdy cennou pitnou vodu v domácnosti částečně nahrazuje voda užitková. Ne všechny činnosti v domácnosti totiž nutně vyžadují čistou pitnou vodu.
Pitná versus užitková voda
Pitná voda je nezbytná všude tam, kde přichází vaše tělo s vodou přímo do styku (vaření, pití, mytí nádobí, tělesná hygiena). Při ostatních situacích, které zastupují více než polovinu spotřeby vody v domácnosti (praní, splachování, zalévání, údržba), lze však bez problémů využívat vodu užitkovou. Například právě tu srážkovou, která je zcela zdarma.Spotřeba dešťové vody závisí zejména na tom, k jakým účelům bude tato voda využívaná a kolika osobami. Průměrná čtyřčlenná rodina spotřebuje okolo 10.000 litrů vody měsíčně. Dešťovou vodou přitom můžete úspěšně nahradit až 60% veškeré spotřeby vody v domě a na zahradě. Stačí jen vybavit vaši zahradu kvalitní sklolaminátovou či plastovou jímkou.
Jímka – nádrž na dešťovou vodu i úložiště vody splaškové
Bezodtoké samonosné jímky se vyrábějí v objemech od 2 do 12 m3. Většina jímek, které jsou na trhu dostupné, přitom umožňuje nejen shromažďování vody srážkové, ale také vody splaškové.Při výběru konkrétního typu nádrže na dešťovou vodu záleží na charakteru zdroje a použití dešťové vody. Pokud chcete používat jen dešťovou vodu a to hlavně k zalévání zahrady či mytí automobilu, vystačíte si se systémem bez filtrace. Musíte však zamezit zanášení nádrže – nesmí se do ní dostat listí nebo jiné větší nečistoty. Náročnějším uživatelům jsou k dispozici nádrže s vestavěnou domácí vodárnou a filtrem.
Pokud chcete dešťovou vodu využívat třeba i k praní prádla, je nezbytná kvalitnější filtrace, kterou je vhodné konzultovat s výrobcem. Dalším řešením jsou samonosné čističky odpadních vod, které vycházejí z potřeb moderních domácností a nahrazují jímky či septiky. Shromažďováním dešťové či splaškové vody v jímce snížíte podle odborníků spotřebu placené užitkové vody až na polovinu.