Jak obstojí ve vzájemném souboji úsporné žárovky a LED žárovky? Jaké parametry je třeba porovnávat?
Jak ušetřit co nejvíce na svícení, tedy umělém osvětlování interiéru? Tradiční žárovky spotřebují spoustu elektřiny, svícení jimi je nejdražší, navíc dost často praskají a byť nejsou drahé, musíme je často měnit. Jejich výroba a prodej byly v EU dokonce zakázány, ovšem našlo se řešení, jak zákaz obejít a proto je leckde ještě stále koupíte s označením „topidla“. Klasické žárovky totiž vyzařují i spoustu tepelné energie. Svítit však jako náhradou úspornými a nebo LED žárovkami?
Vraťme se ale nejprve ještě k samotné spotřebě elektřiny. Většinou činí náklady na svícení v průměrné domácnosti i 15 až 20 % celkově spotřebované energie. Jestliže vyměníme klasické žárovky za úsporné, ušetříme až 80 % původně spotřebovávané energie potřebné ke svícení. Za osvětlení čtyřpokojového bytu tak ušetříme až 3000 Kč.
Ovšem časté rozsvěcování a zhasínání nesvědčí úsporným žárovkám stejně jako těm klasickým, i když mají mnohonásobně delší životnost. A navíc jsou úsporné žárovky výrazně dražší, jejich výměna se prodraží. Zásadní stinnou stránkou úsporných žárovek je obsah rtuti, která je pro lidský organismus velmi nebezpečná. A pokud se nám taková žárovka v bytě rozbije, představuje to vážný problém. Obzvláště pro děti.
Zato LED žárovky vydrží bez problémů i několik let. Životnost úsporných žárovek však lze prodloužit, pokud budeme dodržovat dobu mezi zapnutím a vypnutím alespoň 30 minut. Zapomeňte tedy na tyto úsporky na WC, v koupelně, na schodišti a vůbec místech, kam chodíme často, ale jsme zde jen krátkou dobu. Na tato místa jsou vhodnější LED zdroje světla. Úsporným žárovkám navíc ubývá svítivost, po 5 letech je to cca 20 % a mají delší náběh na plný výkon, obzvláště za nižších teplot.
Oproti úsporným žárovkám je spotřeba LED žárovek cca třikrát nižší, vyšší jsou ale pořizovací náklady (až dvojnásobné). Návratnost investice do LED žárovek je tedy delší. Ovšem s LED žárovkou uspoříme o 1800 korun ročně více, než je tomu u úsporné žárovky. LED žárovky mají navíc životnost až 25 000 hodin. Čili s ohledem na delší časové období jsou LED žárovky výhodnější. Je prostě třeba si rozmyslet, co chcete přechodem na LED osvětlení získat. A navíc je také důležitý výběr samotných zdrojů světla, obecně platí pravidlo, že čím dražší žárovka je, tím by měla být kvalitnější. Naopak ty nejlevnější LED žárovky mohou vydržet i jen několik měsíců, poté se začnou přehřívat, svítí jen chvíli, zhasnou a rozsvítí se zase teprve až vychladnou.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com, pixabay.com