V mnoha bytech prostě není dostatek místa. Kamarád například vyřešil tento problém malým stolečkem u okna, kde spolu se ženou sedali vedle sebe jako ve vlaku, s výhledem na okolí. Pak se jim ale narodil dlouho toužený potomek a museli se přesunout do obýváku. Jídelní stůl se dá v nouzi umístit opravdu kamkoli a opravdu jakkoli velký.
Pokud může jídelní stůl stát v samostatné místnosti či samostatné části místnosti – vyčleněné pro tento účel, dosáhli jsme ideálního stavu. Ovšem jídelní stoly se dnes musí mnohdy přesunout do kuchyně, pokud nedisponujeme větším prostorem. V lepším případě jsou součástí spojeného obytného prostoru, kdy je právě jídelna často propojením mezi kuchyní a obytnou částí přízemí domu. Na druhou stranu je ale možné dopřát si luxus a jídelní stůl vysunout v sezóně na krytou terasu a nebo umístit do vytápěné zimní zahrady. A samozřejmě pro případ hrabalovských zahradních slavností prostě stůl postavíme do zahrady, pod rozkvetlé či již plodící stromy.
Jak velký by měl být jídelní stůl?
Velikost jídelního stolu se odvíjí od počtu stolovníků a velikosti prostoru. Minimální velikost kuchyně je 8 m2, v případě jídelny je to dáno počtem osob, který definuje velikost stolu. Jedna osoba potřebuje u stolu při jídle plochu širokou 60 cm a hlubokou 40 cm, přičemž uprostřed stolu potřebujeme 20 cm široký pás na nádobí. Tento fakt definuje optimální šířku jídelního stolu 1 metr, stačí ale i 80 až 85 cm. Čili stůl pro 4 osoby může být čtvercový o rozměrech 0,85 x 0,85 m až 1 x 1 metr a nebo kruhový o ideálním průměru 120 cm. Pokud se k takovému stolu posadí i 6 lidí, zbude pro každého 65 cm délky. Pro 6 osob se hranatý stůl prodlužuje na minimálních 180 cm délky. Samozřejmě též záleží na rozesazení, zda chceme, aby někdo seděl v čele, zda bude stůl jednou hranou přiražen ke zdi, nebo bude stát volně v prostoru a podobně. Ovšem nebojte se, rozměry stolů jsou výrobci normalizované. Ideální stůl pro 6 osob má delší hranu dlouhou 180 až 220 cm a kratší 90 až 100 cm. Ovšem takto velký stůl se nám do bytu často prostě nevejde. Proto jsou prodávány stoly rozkládací. Po jídle stůl rychle složíme a uděláme si víc prostoru. Rozkládací stoly dovedou plochu jídelní desky zvětšit až dvojnásobně. A počítejte s tím, že snadná manipulace s takovým stolem je v přímé úměře k jeho ceně. Předností kulatých stolů je zase možnost usadit okolo více lidí, než na kolik je dimenzován a tito lidé se přesto přijatelně najedí. Ovšem k hranatému stolu více lidí nedostaneme. Na „hraně“ se prostě jíst nedá. Kromě hranatých a kruhových stolů jsou výborným řešením též stoly oválné a pokud je oválný stůl dokonce rozkládací, máme vyhráno, vejde s k němu maximum lidí. K běžnému oválnému stolu pro 6 strávníků snadno přisuneme 2 další a pokud je rozkládací, jsme na deseti strávnících a tak velké rodiny jsou dnes již raritou.
Jak vybrat jídelní stůl
Stůl vždy vybíráme zároveň se židlemi, tedy alespoň bychom měli. A nejde jen o vzhled, ale i o praktické vlastnosti. Zda se židle ke stolu pohodlně přisunou, zda je nábytek dostatečně stabilní, ale zda není na druhou stranu příliš těžký a podobně. Velikost stolu vybíráme tak, abychom měli za židlí nejméně 70 centimetrů volného prostoru. A když za stůl usedneme, měli bychom mít od horních stran stehen k dolní hraně stolu (k lubu) volný prostor alespoň 15 až 20 cm. Vzdálenost stolu a židlí od stěny jsou též závislé na způsobu obsluhy. A netýká se to zdaleka jen restaurací, ale i domácností.Nejoblíbenějším materiálem jídelních stolů je masivní dřevo, ovšem vybrat lze i dřevěnou dýhu lepenou na MDF desce, lamino, sklo, kov a dokonce i leštěný kámen, sáhneme si však hluboko do peněženky. Většině lidí však nevyhovuje chlad nedřevěných desek a proto je masivní dřevo prostě stále hitem a je to samozřejmě vyváženo i vyšší cenou. U skla je navíc velkou nevýhodou průhlednost materiálu (je samozřejmě možné pořídit sklo matné, malované a podobně), u kamene ohromná hmotnost desky a tedy špatná manipulace se stolem a u kovu koroze. A pokud tyto stoly přikryjete ubrusem, naprosto popřete důvod, proč jste si je koupili.
Jídelní stůl též může být opatřen kolečky a tedy mobilní, ovšem bez aretace je takové řešení velmi nepraktické, někdo do stolu strčí a ten se pohne. Navíc nedávají kolečka právě u jídelního stolu valný smysl, snad jen kvůli úklidu, kdy není po ruce nikdo druhý.
V případě extrémně malého prostoru můžeme vsadit dokonce na stoly výsuvné a vyklápěcí (z nábytku či ze stěny), nikdy ale neřešte jako alternativu stolu barový kuchyňský pult. Ke stravování není vhodný, na baru si nalijte skleničku a povídejte si nebo poslouchejte hudbu.
Zdroj: www.ČESKÉSTAVBY.cz, www.shutterstock.com