Infratopení se nehodí do každé budovy a velmi snadno vám vysvětlíme – proč! Ovšem v drtivé většině je sálavé vytápění infrapanely ideálním způsobem vytápění. V zásadě lze říci, že se infratopení hodí do interiérů většiny bytových, občanských, obchodních a průmyslových objektů. Je zcela ideálním způsobem vytápění pro alergiky a astmatiky, jelikož nevíří prach a nevysušuje vzduch jako konvekční vytápění, které je založené na ohřevu vzduchu a zároveň vysouší zdivo a zabraňuje tak vzniku plísní. Infratopení přitom dosahuje výrazně nižších nákladů na vytápění oproti konvekčnímu topení.
Není tolik podstatné, zda je v budově dostatek akumulačních ploch (domy s výbornou akumulací tepla vnitřními stěnami). Především jde o plnou strukturu stěny a na sebe navazující materiály. Infratopení je tak vhodné i pro dřevostavby nebo podkroví ze sádrokartonu. Podmínkou je, aby veškeré vzduchové mezery byly vyplněny minerální vatou nebo jiným typem izolace, například foukanou celulózou a podobně. Přesné složení stěn a doporučené konstrukce vždy konzultujte s distributorem infrapanelů Wellina, společností Usby s.r.o., která se na tento způsob vytápění výhradně specializuje.
Kam se infratopení vyloženě nehodí?
Infratopení není vhodné instalovat v budovách s velice vysokou vlhkostí stěn. Pokud máte starý a vlhký dům bez hydroizolace stěn, představuje to pro tento typ vytápění vážný problém. Pokud ale na druhou stranu plánujete zateplit starý domek zvenčí včetně výměny oken a zároveň odstraníte vlhkost stěn z interiérové strany vložením dodatečné hydroizolace (podříznutí, injektáže, …), můžete po provedené rekonstrukci využít infratopení bez obav. Jestliže jsou naopak problémy s vlhkostí stěn menšího rozsahu, infratopení je pomůže účinně vysušovat – stěny ohřívá a zamezuje tak kondenzaci vodních par, zvyšování vlhkosti zdiva a vzniku plísní. Provozní náklady infrapanelů přitom dosahují v běžných RD cca 10 až 15 tisíc korun za rok. Nízké jsou též náklady pořizovací a servisní. V porovnání s plynem dále neplatíte paušální poplatek za přívod plynu a navíz získáte přímotopný tarif elektřiny D45d, který zlevní běžnou spotřebu elektřiny v domácnosti až o 40%. Po započítání všech plateb za provoz domu lze uspořit vůči plnynovému vytápění až 40% nákladů.Vůbec nejhorší možnou kombinací je pro infratopení sádrokarton na roštu jako vnitřní odvětrávaná předstěna. V tomto případě nejste schopni dosáhnout v interiéru dostatečné akumulace tepla pro optimální funkci infratopení. Čili například vnitřní sádrokarton je pak třeba nahradit přizdívkou z Ytongu či cihel, ovšem lze použít třeba i slámové akumulační desky - ekopanely STRAMIT. Dalším řešením je vyplnění vzduchové mezery minerální vatou, která je schopna dostatečné akumulace tepla z infrapanelů.
U některých lidí převládá názor, že infratopení se též nehodí do rekreačních budov. Není to však pravda. Infratopení představuje jedno z nejekonomičtějších a nejbezpečnějších způsobů temperace stavby. Infrapanely nabízí vysokou provozní spolehlivost, bez provozních kapalin, bezpečnostní tepelnou pojistku, odolnost vůči nečistotám a vodě (IP65) a bezpečné, bezporuchové používání.
Infratopení a infrapanely v nízkoenergetických domech
Pro nízkoenergetické domy je sálavé vytápění jedním z ideálních řešení. Nízkoenergetické domy vyžadují díky své konstrukci minimální množství tepla z topných systémů. A právě infrapanely se vyrábějí již od příkonu 250 W, každou místnost lze přitom dimenzovat přesně podle vypočítaných tepelných ztrát a každá místnost je regulována samostatným termostatem s možností napojení na centrální řízení teploty přes PC či tablet. Navíc jde o zdravý způsob vytápění, který funguje na obdobném principu jako topení kachlovými kamny – teplo se tedy šíří všemi směry a celá místnost je rovnoměrně prohřívána včetně podlahy. Infratopení proto nahrazuje podlahové vytápění a vy získáte příjemnou tepelnou pohodu za minimálního víření prachu, nízkých provozních nákladů (což se nízkoenergetické výstavbě líbí) a nepřepáleného vzduchu. Ovšem infratopení též spoří místo (infrapanely na stěnu či strop o tloušťce cca 19 mm, které jsou často v podobě nástěnných obrazů) a důležité jsou i nízké pořizovací náklady. Samozřejmě je podmínkou zajištění dostatku akumulačních ploch v místnostech. Infrapanely Wellina rakouského výrobce Redwell Manufaktur GmbH nabízejí nejširší nabídku provedení infrapanelů na trhu. Na stránkách českého distributora naleznete kompletní sortiment.Infratopení v dřevostavbách
Možných konstrukcí dřevostaveb je mnoho – od difúzně otevřených a uzavřených, z masivního dřeva (sruby a roubenky), až po různé typy sendvičů. Jelikož infratopení vyhovují tepelně – akumulační plochy s dostatečným tepelným odporem, je třeba směřovat infrapanely na ty povrchy stěn a podlahy, které mají nejvyšší akumulační schopnosti. Mnohdy je řešením směřování na příčky vyplněné minerální vatou, nebo umístění panelů na stropy, aby sáláním ohřívaly podlahy. Ekonomika provozu infratopení v dřevostavbách je ideální v případě, že využijete infrapanely jako primární zdroj tepla.Ohromnou výhodou infrapanelů v dřevostavbách je fakt, že jsou budovy zevnitř trvale vysušovány. Abychom v dřevostavbách dosáhli stejné nebo podobné míry akumulace tepla a tepelné setrvačnosti jako ve zděných stavbách, doporučují odborníci středové nosné příčky vyzdít z těžkých akumulačních cihel, například vápenopískových. Na tyto středové vyzděné příčky se nasměrují infrapanely a plošně je do hloubky prohřejí. Takto řešená stavba si také v létě udržuje konstantní teplotu a snižuje přehřátí interiéru ve slunných dnech.
Bezkonukrenční tepelná pohoda s infrapanely Wellina
Tepelná pohoda provozu infrapanelů Wellina byla odborníky a poměrovým měřením vyhodnocena jako nejpříznivější ze všech běžných způsobů vytápění včetně podlahového. Toho je dosaženo patentovanou konstrukcí infrapanelů s optimálním poměrem sálání, konvekce a akumulačního jádra infrapanelu s karbonovým topným vláknem. Infrapanely Wellina jsou vyvíjeny a vyráběny v Rakousku ve městě Hartberg již od roku 1998 a za tuto dobu si infrapanely získaly celosvětový ohlas, řadu ocenění odborníků a porot včetně nejširšího počtu technických a zdravotních certifikátů včetně certifikace IGEF – bez elektrosmogu, což žádné jiné infrapanely na trhu nesplňují. Odborná studie, certifikáty a ocenění jsou k dispozici u distributora infrapanelů Wellina.Infratopení v pasivních domech
V zásadě není problém kombinovat infrapanely s rekuperací (řízenou výměnou vzduchu za současného předání tepla). Infrapanely ohřívají povrchy v interiéru a od nich se ohřívá vzduch. Rekuperační jednotka přitom vyměňuje vlhký a vydýchaný vzduch za čerstvý, kdy odchozí vzduch předává teplo tomu příchozímu. Tepelné ztráty jsou tedy minimální a provozní náklady infrapanelů a rekuperace též. Cena pořízení infrapanelů je výrazně nižší než pořízení tepelného čerpadla a podlahových rozvodů tepla, případně konvektorů. Při použití rekuperace jsou primární výhodou infrapanelů jejich nízká cena, vynikající provozní spolehlivost a tedy nulové náklady na údržbu a servis a získání tarifu D45d (až o 50% nižší cena 1kWh / 20 hodin denně) a to pro celou domácnost po celý rok. Sálavé teplo je příjemné a rovnoměrně prohřívá a vysouší celou stavbu. Nemusíte mít přitom obavy z hermeticky uzavřené stavby potřebné pro splnění kritérií pasivní výstavby.Hlavní nebo doplňkový tepelný zdroj?
Infrapanely lze instalovat jako hlavní topný systém, ale i jako doplňkové vytápění. Pokud jde o hlavní topný systém, doporučujeme umístit rozvody kabelů na pevno (do vysekaných drážek, lišt), aby byly skryté. Pokud jde o doplňkové přitápění, stačí kabel vždy zapojit do zásuvky. V obou případech se ovšem vyplatí termostatická regulace. Získáte tak další úsporu elektřiny.
Zdroj: www.usby.cz