Ceny energií v dohledné době klesat jistě nebudou, takže různé způsoby zateplení stávajích budov jsou stále na pořadu dne. Dodatečnou tepelnou izolaci lze provést jak u rodinných tak bytových domů. Vždy je však účinnější zateplovat zvenčí. Při zateplení vnitřním se může původní konstrukce začít při mrazech výrazně podchlazovat. A v letním období se naopak nadměrně přehřívá. Tyto teploty se mohou přes tepelné mosty přenášet na vnitřní, nově vytvořený povrch. Uvnitř pak hrozí riziko plísní a plášť budovy degraduje, navíc není toto zateplení dostatečně účinné ani pro interiér.
Při vnějším zateplení je původní nosná konstrukce domu chráněna tepelnou izolací a novou fasádní stěrkou na povrchu izolace před extrémními výkyvy počasí. V budově pociťujeme příjemnější mikroklima v zimě i za horkých letních dní a uspoříme za vytápění i letní klimatizaci.
Návrh izolačního systému obvodového pláště domu by měl zpracovat odborník. Od zvoleného systému se odvíjí druh popužitého materiálu. Tloušťka izolačního materiálu se pohybuje od 5 do 25 centimetrů.
Nejdříve je ale třeba na omítce vyhledat a pečlivě opravit všechny dutiny nebo ulomené části. Extrémně poškozená omítka se musí odstranit kompletně. Případnou vlhkost je třeba vysušit.
Kudy ještě utíká teplo?
Pokud se nechceme pouštět do větší investice, můžeme prozatím jako menší ,,zákrok“ provést alespoň výměnu oken a dveří, nebo ta stávající utěsnit. Právě tudy nám totiž utíká až 30% z celkových ztrát tepla a tím i spousta peněz. Celková izolace pláště domu je ale samozřejmě daleko účinnější. Dalším krokem je zateplení střechy. Tak můžeme dosáhnou snížení spotřeby energie na vytápění o dalších 11 procent. Velmi snadno a bez velkého nepořádku lze zateplit strop místností pod půdou. Do dutiny v podlaze půdy vám odborná firma nafouká izolaci, nebo lze na podlahu půdy položit minerální vatu. Pokud lze nafoukat izolaci pod prkenný záklop, není ani třeba půdu vyklízet.Návrh izolačního systému obvodového pláště domu by měl zpracovat odborník. Od zvoleného systému se odvíjí druh popužitého materiálu. Tloušťka izolačního materiálu se pohybuje od 5 do 25 centimetrů.
Nejdříve je ale třeba na omítce vyhledat a pečlivě opravit všechny dutiny nebo ulomené části. Extrémně poškozená omítka se musí odstranit kompletně. Případnou vlhkost je třeba vysušit.
Montáž izolace pláště domu
Dobrou službu nám udělají různé typy izolačních desek (pěnový polystyren, extrudovaný p., minerální vlákna, pěnový polyuretan, pouze v trvale suchém prostředí celulóza). Desky se na fasádu připevňují pomocí speciálního maltového lepidla. Jeho dostatečná vrstva zamezí dotýkání desek podkladu a tím vzniku nežádoucích tepelných mostů. Mráz v zimě proniká pouze do izolační vrstvy, do původní obvodové konstrukce domu nikoliv. Z tohoto důvodu jsou také používané plastové, nikoli kovové kotvy, pouhé lepidlo k upevnění desek nestačí. Zvnějšku se k deskám kromě dalších vrstev připevňuje armovací tkanina (síťka). Úplně konečnou vrstvu tvoří samozřejmě omítka, nejčastěji stěrka. Náročný zákazník může zvolit sofistikovaný typ fasády, který ještě navíc poskytuje vysoký stupeň ochrany proti požáru a také velmi dobrou zvukovou izolaci.Takto vlastně dostane váš dům novou pohlednou fasádu s dlouhou životností, nejenže jej opatříte účinnou tepelnou izolací. Bude méně trpět namáháním vlivem teplotních změn v kostrukci. Dům je zateplen a vaše útrata za vytápění se může snížit až o 60%. Úspor dosahujeme vlastně i prodloužením životnosti celé topné soustavy. Na vytápění kvalitně zateplené budovy totiž postačí nižší provozní výkon topného systému. A také zlepšíme kvalitu ovzduší, ve kterém žijeme. Jednoduše - menším množstvím spalin.
Zdroj: www.bb-stav.cz
Zdroj použitých fotografií: www.bb-stav.cz, www.shutterstock.com