V současné době se ve sdělovacích prostředcích objevuje více článků o průkazech energetické náročnosti budov, o jejich účelnosti, významu a termínech jejich pořízení. Povinnost vyhotovení těchto průkazů je stanovena zákonem č. 406/2000 Sb. ve znění zákona č. 318/2012 Sb. a prováděcí vyhláškou č. 78/2013. Protože se tato část zákona dotýká většiny budov, vzbudila velkou pozornost a vyvolala časté odborné i méně odborné diskuse. Tento zákon se ale nezabývá pouze spotřebou tepla pro vytápění budov a pro přípravu teplé vody, ale také hospodárností výroby tepla v tepelných zdrojích, hospodárností tepelných rozvodů a hospodárností provozu klimatizačních systémů. Nevztahuje se na kotle a tepelné rozvody umístěné v rodinných domech, bytech a stavbách pro rodinnou rekreaci, s výjimkou případů, kdy jsou provozovány výhradně pro podnikatelskou činnost.
Uvedený zákon ukládá v § 6a povinnost:
1. U provozovaných kotlů se jmenovitým výkonem nad 20 kW a příslušných rozvodů tepelné energie je jejich vlastník nebo společenství vlastníků jednotek povinen:- Zajistit pravidelnou kontrolu těchto kotlů a příslušných rozvodů tepelné energie, jejímž výsledkem je písemná zpráva o kontrole provozovaných kotlů a příslušných rozvodů tepelné energie.
- Zajistit pravidelnou kontrolu tohoto klimatizačního systému, jejímž výsledkem je písemná zpráva o kontrole klimatizačního systému.
- Kontrolu provozovaných kotlů a příslušných rozvodů tepelné energie, které nejsou předmětem licence na výrobu tepelné energie a licence na rozvod tepelné energie podle zvláštního právního předpisu může provádět pouze příslušný energetický specialista.
- Kontrolu provozovaných kotlů a příslušných rozvodů tepelné energie, které jsou předmětem licence na výrobu tepelné energie a licence na rozvod tepelné energie podle zvláštního právního předpisu, provádí držitel této licence na výrobu tepla a držitel licence na rozvod tepla. Požádat o kontrolu energetického specialistu případně další osobu vyhláška nevylučuje.
- Kontrolu klimatizačních systémů může provádět pouze příslušný energetický specialista.
Požadavky na výši účinnosti výroby tepla jsou uvedeny ve vyhlášce č. 441/2012 Sb. Ta udává požadovanou účinnost nejen pro kotle, ale i pro další způsoby výroby tepla, např. solární kolektory, parní turbosoustrojí, plynové turbíny se spalinovým kotlem, palivové články, ORC turbosoustrojí a další zdroje.
U kotlů tato vyhláška stanovuje požadovanou hodnotu účinnosti s ohledem na druh paliva a na tepelný příkon kotle. Např. pro kotle s příkonem do 0,5 MW je požadována - podle druhu paliva - účinnost od 66% do 85%, pro kotle s příkonem 0,51 MW – 3 MW od 67% do 86%. Vyhláška nerozlišuje, zda se jedná o kotle klasické nebo kondenzační.
Podle této vyhlášky plynový kotel se zjištěnou účinností 85% má být považován za vyhovující. Podle údajů výrobců, kteří uvádějí účinnosti cca 92% – 98% a podle vyhodnocených výsledků měření je těchto účinností dosahováno. Požadavek vyhlášky se pak jeví jako velice nízký.
Vyhodnocení účinnosti kotle není příliš složité. Vyhláška uvádí postup i potřebné matematické vzorce. Předpokladem je ale rozbor spalin, z kterého bude patrný obsah kyslíku nebo kysličníku uhličitého ve spalinách a jejich teplota.
Kontroly tepelných rozvodů obsahují nejen posouzení jejich technického stavu, ale zejména provoz a funkci regulačních prvků, které mají zajišťovat hospodárný provoz otopné soustavy.
Horší situace je s vyhodnocením účinnosti zejména venkovních tepelných rozvodů. K určení tepelných ztrát by bylo nutno znát množství dodaného tepla a odebraného tepla. Dodané teplo však není u převážné části rozvodů měřeno a vyhodnocení velikosti ztrát tak není možné.
Výsledkem uvedených kontrol je vždy písemná zpráva, obsahující navržená opatření k odstranění případných zjištěných závad a ke zvýšení hospodárnosti užití energie.
Pokud Vás tato problematika zajímá nebo se chcete dozvědět více o dalších otázkách správné a energeticky úsporné výstavby a rekonstrukce domů, vytápění, obnovitelných zdrojích energie, dotacích pro energeticky úsporná opatření apod., můžete využít služeb poradenského střediska Energy Centre České Budějovice (ECČB). Toto středisko poskytuje bezplatné a komerčně nezávislé poradenství formou osobní, emailové nebo telefonické konzultace. Více na www.eccb.cz, telefon: 387 312 580, non-stop telefonní záznamník pro objednání se na konzultace: 800 38 38 38.
Autor článku: Ing. Jaroslav Winkler, energetický poradce ECČB