zobrazit 5 fotek Prvním a podstatným pravidlem pro kvalitní klimatizaci je fakt, že nezáleží na její velikosti. V případě klimatizování rozsáhlých objektů (kancelářských budov, marketů, obchodních domů a podobně), větších bytů, rodinných domů či technických prostor se pak používají klimatizační systémy. Přitom podstatný je vždy požadovaný rozsah chlazení a topení.
Při klimatizování samostatných obytných místností, chceme-li klimatizovat například jen pokoj určený k spánku či obývák, můžeme použít takzvané splitsystémy, které zahrnují jednu vnitřní a jednu venkovní jednotku. Přitom je rozvod chladiva z mědi a je opatřený tepelnou izolací. Společně s rozvody chladiva je veden i elektrický kabel a samozřejmostí je pak elektronická regulace. Regulovat můžeme samozřejmě požadovanou teplotu, ovšem lze použít i dálkové ovládání a být si jisti velmi tichým provozem Splitsystému.
Existuje však i kompromisní řešení, vhodné pro menší komerční objekty či rodinné domy o výkonech 12 až 15 kW. Na takové zařízení lze připojit 6 až 8 jednotek vnitřních. Toto zařízení je však i kompatibilní s vyššími řídícími systémy budov a je regulované pomocí digitální sběrnice.
Mobilní klimatizační jednotky jsou zase vhodné do nejmenších prostor, kdy nám jde i to, abychom mohli klimatizaci případně i odnést do dalšího pokoje, ale třeba i kaceláře. Ne všude jsou zřízené klimatizační systémy pro celý objekt. Mobilní jednotka je kompaktní zařízení, samostatně přenosné a umí pouze vydechnout teplý vzduch, který se vyvádí ven (zdí, oknem, …). Nevýhodou mobilních jednotek je, že vyfukovaný teplý odpadní vzduch je nahrazován nasávaným vzduchem z okolních neklimatizovaných prostorů. Výkon je tedy výrazně nízký a na elektrické energii pak i velmi ztrácíme. Další nevýhodou je hlučnost, jelikož je jednotka vždy v místnosti. Ovšem leckde venkovní jednotky umístit nelze a pak právě přichází na řadu systémy mobilní.
Využijeme-li pak služeb kvalitního klimatizačního zařízení, které v sobě integruje veškeré výhody invertorové technologie, uspoříme nejen prostor potřebný pro venkovní jednotku, ale i elektrickou energii. Umístění venkovní jednotky by pak nemělo přesahovat 15 metrů od samotných klimatizovaných místností a pro vnitřní jednotky pak platí požadavek na precizní design, jelikož na ty se v bytě či kanceláři musíme dívat. Používají se zde jednotky vnitřní nástěnné, lze je však kombinovat s jednotkami kazetovými a mezistropními. Podstatná je právě možnost rozličných kombinací v závislosti na počtu místností, potřebném výkonu a samotném provedení jednotek venkovních.