Dýně, respektive tykev obecná (Cucurbita pepo), je též nazývána tykev turek a nebo dýně obecná a jde o rostlinný druh z rodu tykev. Dýně pochází ze Střední Ameriky a patří mezi nejstarší kulturní plodiny v nám známé historii lidstva (existují dochovaná semena z období 5000 let př. n. l.). Když se podíváte na obrovitý plod dýně Goliáš, hned pochopíte, proč. Jak ohromné množství potravy a s jak obrovským obsahem vzácné vody dovede jediný plod poskytnout a k čemu všemu jej lze využít. Ovšem narazíte i na dýně s miniaturními plody a co víc, mnohé dýně nekonzumujeme, přestože jsou všechny jedlé, včetně těch okrasných. Záleží jen na tom, jaké mají skutečně výtečnou chuť a jiné vlastnosti, pro které jsme si je oblíbili, především ale množství hmoty a tedy co nejmenší pracnost při zpracování.
Dýně byla ještě poměrně nedávno plodinou, která musela o přízeň pěstitelů bojovat. Ovšem podobný osud má třeba další tykev – cuketa. Ta se začala dostávat na naše zahrádky na přelomu 80. a 90. let. Ještě před několika lety jsme znali téměř výhradně jeden druh dýně – ty ohromné plody, vážící až 30 kg. Tak tomu však dnes již není a při větším počtu plodů získáte stejné množství hmoty plodů například slaďoučké dýně Hokkaido, ovšem z více rostlin.
Které dýně jsou nejoblíbenější?
Dýně se staly neodmyslitelnou součástí našich prostřených tabulí. V knihách a na internetu narazíte na širokou škálu rozmanitých „dýňových“ receptů, třeba krémových polévek, marmelád a koláčů, ovšem i tradičních zavařenin – kompotů. Ovšem ne všechny druhy dýní jsme si oblíbili jako pochutinu. Pokud si pořizujete semínka či sazenice dýní, vždy se zeptejte, který druh je okrasný a jak velké bude mít plody (miniaturní dýničky lze použít například i do podzimních aranží spolu se sušenými květinami a dalšími přírodninami) a který je skutečně výtečný po tepelné úpravě, který zase i syrový.K nejoblíbenějším a nejchutnějším druhům dýní patří Hokkaido, Máslová dýně, Muškátová, ale i Špagetová, dýně Goliáš, Žaludová dýně a dýně Chioggia. A pozor, všechny druhy dýní musíme pěstovat zvlášť, nikoli vedle sebe na jednom záhonu či kompostu a dokonce i hodně daleko od sebe. Určitě se též nesnažte pěstovat dýně ve skleníku, zaberou vám jej rychle celý a utlačí všechny ostatní rostliny. A držte je také hodně daleko od okurek - dočkali byste se neočekávané úrody dýní.