Od jara do zimy může hrob zářit živými květy. Prodávají se sice i květiny umělé a různé jiné umělé dekorace, postavme je však nyní do klatby jako nevhodné kýče (byť mnohé působí velmi realisticky) a vyzdobme hroby nebožtíků životem. Květinami živými, pěstovanými v květináčích a nebo přímo vysazenými na hrobová místa.
Výběr rostlin vhodných pro hřbitovy má svá ale
Hroby můžeme v zásadě vyzdobit jakýmikoli květinami, které běžně pěstujeme v zahradách, a které se prodávají v květinářstvích a zahradnictvích. Má to však svá ale.
Prvním z nich je roční období. Druhým pak naše frekvence návštěv hrobového místa a to často souvisí i s geografickou vzdáleností našeho běžného pobytu. Třetím je stanoviště, neboť nejhorší jsou hroby na plném slunci. Ostatně naši předci moc dobře věděli, že je třeba hrobová místa přistínit a proto najdeme na hřbitovech a okolo nich vysoké, mohutné stromy.
Před časem jsme ale navštívili rodinný hrob, kde nechali místní chytráci stromy necitlivě vykácet, přičemž je hřbitov ve svahu orientovaném na jih. Za prvé jsme rychle prchali kvůli přemnoženým zmijím a za druhé kvůli vedru.
Hlavní problém je voda
Problémem je především voda. To, co spadne shůry, se k rostlinám v nádobách nemusí vůbec dostat a nebo toho naopak spadne tolik, že jsou rostliny přemokřené či doslova potlučené. Problém může představovat také výška rostlin a to i s ohledem na vítr. Nádoby s květinami se také často převrhnou. A nesmíme zapomenout, že sluncem rozpálený pomník ještě zhoršuje vodní poměry v mobilních nádobách. Vůbec nejlepší je, když hrob nemá svrchní náhrobní desku a vlastně se stane záhonem. Nakonec i ušetříte dost peněz.
Byť jsme výše napsali, že se čistě teoreticky hodí na hřbitovy jakékoli květiny, všeobecný vkus a zvyklosti vytvořily určité povědomí o tom, co se na hřbitov hodí a co ne. Jednoznačně vedou chryzantémy, to jsou však květiny podzimní, dušičkové. Spolu s nimi pak vřesy.
Na další místo můžeme zařadit voskovky a begónie, macešky, afrikány, azalky, starčeky a taktéž stříbřité drátovce, jiřiny a astry, gazánie, netřesky i jiné venkovní mrazuvzdorné sukulenty (není jich mnoho) a další druhy rostlin.
Z řezaných se určitě vyhneme bílým růžím, pokud nejde o hrob mladého člověka. Stinnou stránkou je též rychlé hnědnutí bílých květů a to i v případě rostlin v nádobách.
Vedou listopadky
Chryzantémám se také říká listopadky. Můžeme je pěstovat samostatně v nádobách, vysazené v hrobovém záhoně, ale i v kombinovaných mísách v podobě podzimních aranží. Zde se nejčastěji kombinují s různými travinami, vřesy, starčeky, drátovci, okrasnou kapustou a třeba i bramboříky, které však nepřežijí mrazíky jako jedny z prvních. Ovšem nakonec nám přemrznou i favoritky v podobě chryzantém.
Rostliny pro jarní výsadbu
Do jarních mís se hodí například macešky, pomněnky, primulky, sedmikrásky a z cibulovin tulipány, narcisy, hyacinty, modřence, bledule a sněženky. Předpokládejme, že je na jaře ještě dost vody, která rostlinám spadne shůry, stejně jako na podzim, a že ještě nebývají hroby od slunce příliš rozpálené.
Čeká nás ale léto a to je skutečný oříšek. Pokud pak hrob navštěvujete minimálně, vsaďte raději na pestrou sbírku různobarevných netřesků, odolných a na vodu nenáročných sukulentů. Ty také po čase vykvetou, načež vykvetlý jedinec s odkvětem uhyne, ale místo je brzy zaplněno novými. Vlastně jde o citlivou symboliku, která na hřbitovy patří.
Rostliny pro letní výsadby
Pro letní výsadby volíme rostliny odolné, s nízkými nároky na vláhu. Určitě sáhneme po široké paletě skalniček. Zapomenout však nesmíme na afrikány, které jsou na hřbitovech všudypřítomné a nakvétají od zámrazu do zámrazu. Ze skalniček pak můžeme zvolit jakoukoli, která dobře snáší sucho.
Například již zmíněné netřesky, ale třeba i rozchodníky (resp. rozchodníkovce) a lomikameny. Vhodné jsou též jiné suchomilné rostliny a bylinky, třeba vřesy a vřesovce, symbolická mateřídouška, dobromysl, měsíček lékařský, šalvěje a levandule. Chybu neuděláme také s hvozdíky, zvonky a astrami.
Minimální návštěvy hrobu vyžadují výjimečné řešení
Pokud hřbitov navštěvujete opravdu jen výjimečně, doplňte netřesky stálezelenými keři nenáročnými na vláhu. Hrob by měl při každé vaší návštěvě vypadat přijatelně. Tedy jeho rostlinná výzdoba. Z keřů můžeme sáhnout třeba po poléhavých jehličnanech (např. plazivý či zakrslý jalovec a nízké cypřišky), po pestrolistých brslenech, zimostrázu (buxus), zlatém dřišťálu Thunbergově a plazivém břečťanu.
Pokud je však hrob ve stínu a vy jej navštěvujete častěji, lze zkusit i bohyšky, sasanky, kopretiny, barvínek, zběhovec a violky. Substrát volíme vždy vzdušný a co nejvíce schopný držet vodu, navíc hojně mulčujeme, čímž snížíme výpar. Vyzkoušeli jsme před časem například aranžované mechy na drátěné konstrukci spolu s vysazenými netřesky a tato krása vydržela mnoho let. Neviditelná konstrukce do tvaru srdíčka pak umocnila efekt. Citlivé, vkusné, jemné.
Co se na hroby absolutně nehodí
Absolutně nejsou na hroby vhodné květiny se spicifickými nároky na pěstování, které vyžadují pravidelnou a náročnou péči. Na prvním místě jsou květiny řezané ve váze. Snad každý to dělá, ale i když budete hrob navštěvovat každý týden, po týdnu budou vypadat s největší pravděpodobností odpudivě. Nevhodné jsou též exotické rostliny a mnohé sukulenty. Netřesky představují světlou výjimku, mnoho takových však není.
Závěrem. Co je důležité u květin na hrobové místo?
Pro zachování pietního místa je důležité zvolit správné květiny, které vydrží v různých ročních obdobích. Například na jaře jsou vhodné macešky a tulipány, v létě netřesky a afrikány, na podzim chryzantémy a vřesy. Pokud navštěvujete hrob jen zřídka, ideální jsou suchomilné rostliny, jako jsou netřesky a plazivé jehličnany. Pokud hledáte snadný způsob, jak zajistit květinovou výzdobu, můžete využít službu doručení kytice na hrob, která nabízí širokou škálu aranžmá a věnců pro pietní místa.