Srdíčková voskovka, zaručený valentýnský dáreček (Zdroj: Shutterstock) Zobrazit fotky zobrazit 8 fotek

Valentýnů a Valentýn u nás nežije zrovna mnoho. Cca 107 Valentýnů a 2302 Valentýn hovoří o jediném: v mužském podání jde o 1033. nejčastější jméno a v tom ženském 158. Přesto ale slaví tento den strašlivá spousta lidí. Inu, mnoho z nás vnímá 14. únor jako svátek všech zamilovaných. A také milostných kýčů. Přesto je možné obdarovat milovanou bytost i něčím, co doslova vezme u srdíčka a přesto o kýč nepůjde. Nemusí to být zrovna drahý puget růží. Srdíčková voskovka totiž tvoří lístky v podobě zelených srdíček, která lze zasadit, zapustí kořínky a na světě jsou ROSTOUCÍ SRDÍČKA. Má to jedinou vadu, zakořeněné lístky sice dobře prospívají, ale už dál nerostou a nekvetou. Ale což, jde přece o drobný valentýnský dáreček. A kdo chce, může k němu přikoupit rovnou i celou kvetoucí voskovku. Která navíc i nádherně voní.

Lístky v podobě zelených srdíček - žádná velká gesta, ale skromná symbolika a krása

Srdíčková voskovka (Hoya kerrii) tvoří lístky v podobě zelených srdíček a skutečně nejsme první, kdo si toho všiml, ani vy sami, naši čtenáři, již dlouhou dobu si drží přední příčky valentýnské obliby. Voskovky zná určitě každý, jde o oblíbené sukulenty s až pronikavou, hlavobolnou vůní květů. Na pěstování jsou nenáročné, proto dobyly naše interiéry velice rychle a drží se v nich stále. Nesnesou přelévání a to je asi tak vše. Ovšem právě Hoya kerrii svými lístky dokonale symbolizuje lásku a potěší přirozeně, nenuceně, bez velkých gest.

Srdíčková valentýnská voskovka = rostoucí lístky ve tvaru srdíčka (Zdroj: Shutterstock)
Srdíčková valentýnská voskovka = rostoucí lístky ve tvaru srdíčka (Zdroj: Shutterstock)

Jeden z nejroztomilejších a přitom nejoriginálnějších a nejméně kýčovitých dárků

Rostlině se ne nadarmo říká valentýnské srdce, valentýnská voskovka a srdíčková voskovka. A byť pochází z tropů jihovýchodní Asie, v našich bytech se jí bude dařit při občasném rosení báječně, jenom se nesmí dostat příliš vody i do pěstební nádoby, protože by kořínky uhnily. Jinak jde o jeden z nejroztomilejších a přitom nejoriginálnějších a nejméně kýčovitých dárků, jaký můžete na Valentýna pořídit. Řezané květiny brzy uvadnou, růže je lepší pověsit květy dolů a nechat uschnout, ale vaše srdíčko poroste dlouho.

Srdíčková voskovka - nádherný dárek i dekorace (Zdroj: Shutterstock)
Srdíčková voskovka - nádherný dárek i dekorace (Zdroj: Shutterstock)

Péči zvládne hravě i naprostý začátečník

Pěstování srdíčkové voskovky není opravdu náročné, péči o ni zvládne i každý začátečník. Ať už péči o celou kvetoucí rostlinu, která může po letech dosáhnout i pořádných rozměrů, nebo jenom jediného srdíčka, které pustilo v substrátu kořínky a stále roste a žije. Rostlina pouze vyžaduje dostatek rozptýleného světla, snese i přímý zásah slunečními paprsky a krátkodobě může být i na docela tmavém místě. Kdekoli, kde si bude chtít obdarovaná svého nejlepšího Valentýna stále připomínat.

Květ srdíčkové voskovky (Zdroj: Shutterstock)
Květ srdíčkové voskovky (Zdroj: Shutterstock)

Celoročně rostlina vyžaduje teplotu vyšší jak 10 °C, ideální se pohybuje v rozmezí 15 až 25 °C. Při přenosu z obchodu do tepla proto potřebuje pořádně zabalit. Se zálivkou a hnojením to nesmíme přehánět a to je asi tak vše. Zaléváme až když substrát od poslední zálivky pořádně proschne. O to více ale rosíme, protože vysokou vzdušnou vlhkost vzhledem ke svému tropickému původu tato rostlina vyloženě miluje. A zmíněné hnojivo? Nejvýše 2 krát ročně hnojíme speciálním hnojivem určeným pro sukulenty.

Případné přelití se projeví žloutnutím a poté opadáváním listů, nedostatek zálivky naopak způsobí scvrkávání listů, což by byla rozhodně škoda. Ale po důkladné zálivce se listy zase rychle zotaví. Proč? Protože tento sukulent, stejně jako jiné, čerpá z tučných listů v době nouze zásobu vody. Když třeba vymačkáváte vodu z houbičky, také se scvrkává.

Rostoucí srdíčko - drobné, milé, decentní (Zdroj: Shutterstock)
Rostoucí srdíčko - drobné, milé, decentní (Zdroj: Shutterstock)

Pěstební substrát je ideální dobře propustný, sušší a spíše písčitý, prodávají se i speciální směsi pro sukulenty. Není třeba ani přesazovat, samotný pěstovaný srdíčkový lístek vůbec a celou statnou rostlinu stačí přesadit jednou za 2 až 3 roky a vždy jenom do o trochu většího květináče. 

Srdíčkovou voskovku si lze i snadno namnožit, ale pozor, nikoli řízkem samostatných lístků, nýbrž kouskem stonku s listem. Místo řezu namočíte do stimulátoru růstu a zapíchnete přímo do substrátu. Poroste, dospěje, pokvete. Samotný řízek lístku poroste zase jenom jako valentýnské zelené, živé srdíčko.

Kvetoucí srdíčková voskovka (Zdroj: Shutterstock)
Kvetoucí srdíčková voskovka (Zdroj: Shutterstock)
Vysazený a zakořeněný valentýnský lístek srdíčkové voskovky (Zdroj: Shutterstock)
Vysazený a zakořeněný valentýnský lístek srdíčkové voskovky (Zdroj: Shutterstock)

Užijte si svátek zamilovaných

Skvělý tip? Doufáme. Rozhodně si užijte svatého Valentýna co nejlépe. Však si to zaslouží nejen vaše city, ale i památka na odvážného duchovního, který oddával milence potají i přes přísné zákazy představených své doby. Vojáci se totiž nesměli ženit ani zasnubovat, aby neodmítali jít do boje. Právě 14. února byl kněz Valentýn popraven.

Zdroj: autorský text – Petr Pojar, ČESKÉSTAVBY.cz, Wikipedia, nkz.cz, radiozurnal.rozhlas.cz

Užijte si svátek zamilovaných (Zdroj: Shutterstock)
Užijte si svátek zamilovaných (Zdroj: Shutterstock)