Postřehů a nápadů k tomu, jak nejlépe upravit zahrádku malých rozměrů, existuje velké množství. Podstatné je, že jsou vedeny jen dvěma principy. Buď tu skromnou velikost otevřeně přiznávají, anebo se ji pomocí osvědčených triků snaží přetvořit v zahradu naoko větší. Každému podle chuti.
- Zahradní nábytek by na malé zahradě neměl místo zabírat, ale šetřit. Skvělé v tom jsou bistro-sety, rozkládací bloky a vrstvitelné či seskupitelné exempláře. Pokud toho místa opravdu není nazbyt a nepomýšlíte na něco trvalého, zkuste spíš sedací polštáře, hamaky anebo přehozy z dek k posezení. Skvělým nápadem je i skládací stůl na pantech, složeny k plotu.
- Nenechte si z nedostatkového prostoru ukusovat nepořádkem. Box na nářadí, mini-kůlna anebo aspoň uzavíratelná almara sice vypadají, že budou místo zabírat – ale není tomu tak. Tím, že do nich můžete po práci naskládat náčiní, smotat hadice a uskladnit kolečka či konve, upravíte i malou zahrádku jako hezký pokojíček.
- Příměr s pokojíčkem má u malé zahrady platnost ještě v jednom detailu. Stejně jako u místnosti je i na malé zahrádce důležité barevné schéma. Prostě si zvolte pár barev – pro zahradní nábytek, úložný box, teras, květináče, doplňky – a těch barev se držte. Přebarvený a nekoordinovaný cirkus působí dojmem nepořádku, a z místa vám takovou neuspořádaností vizuálně jen ubere.
- Při organizování prostoru upřednostněte design s diagonálními liniemi. Co to obnáší? Ať už kladete dlažební kostky, palubky nebo trávník, směřujete je úhlopříčně, abyste roztáhli pozornost napříč zahradou. Vytvoříte tak dojem větší šířky a hloubky. Navrhování po diagonále vám umožní využít malou zahradu a pomůže oklamat oko. Zahrada pak vypadá širší, než ve skutečnosti je.
- Pokud máte místa jen o trochu víc (ale pořád tragicky málo), můžete rozvést motiv oblouků zakroužených stezek a chodníčků. Krátce řečeno, cestu z bodu A do bodu B tím protáhnete. A nejen pocitově tak bude zahrada působit větším dojmem. Pomáhá i nerovnost, svažitost terénu. Z různých míst stezky by nemělo být vidět na ostatní, a tak bude skutečně působit zahrada velkým – a velkolepým dojmem.
- Méně místa na záhonky nemusí znamenat méně květů a rostlin. Je to často jen o tom, kam a jak sadíte. V tomhle ohledu jsou skvělé rozměrnější květináče. Můžete je postavit kam je potřeba, a kam by se celý záhon ani nevešel. A proč rozměrnější? Na zahradě skromných rozměrů netřeba vytvářet další miniatury, působilo by to ještě víc trpasličím dojmem.
- Kombinace lehkého nábytku, velkých květináčů a dalších „mobilních“ ozdobných prvků vám umožní snadno uspořádání malé zahrady měnit. K čemu je to dobré? Pro vaši radost a proto, že se to tak rychle neokouká. Někdo musí s totožnou velkou zahradou prožít celý život, ta vaše malá může být každou sezonu jiná.
- Další užitečnou fintou do skromných parametrů zahrady je používání „podobných vzorců“ po stránce materiálu, v různých částech zahrady. Tím, že se hromádky určitých kamenů, pařezy nebo dřevěné prvky budou opakovat v celém prostoru, vytvoříte pocit jednoty a plynulosti. Jde o to vizuálně propojit části zahrady a dodat rozměrnost celku.
- Skromná výměra zabolí. Ale nemusí, pokud započítáte i další rozměry, ne jen plochu. Malá zahrada si přímo říká o to, abyste expandovali do výšek po stranách. Treláže, převislé a zavěšené rostliny rozprostřou zeleň do stran, takže zahrada bude vypadat větší. A současně můžete zelení zakrýt i ploty a zdi, takže zahrada bude vypadat nekonečně rozlehlá.
- I vrstvení dokáže zázraky. Je to prostá, ale efektivní technika. Spočívá v tom, že rostliny se snižující se výškou (a s různými obdobími kvetení) jsou na záhonech rozmístěny tak, aby byly déle barevné. Začněte nejvyšší rostlinou vzadu a postupujte směrem dopředu, k těm nejnižším.
- Čeho se vyvarovat? Miniaturizaci ve smyslu zdrobnělin. Pokud vyloženě neplánujete pěstování bonsajů, nesnažte se nedostatek místa dohánět množstvím „malých“ exemplářů. Je to zahrada, ne Šmoulí vesnice. Zrovna tak se nesnažte přehnat to s množstvím rostlin. Takhle skromné rozměry zahrady nevykompenzujete. Myslete na to, že rostliny potřebují určitý prostor.
- Nezahlcujte zbytečně už tak dost skromný prostor, přemýšlejte v pohledových liniích. Co to je? Snažte se vytvářet co nejdelší nepřerušené výhledy v konkrétních směrech. Jednotlivé aspekty zahrady tak natáhnete do délky, že vůbec malá vypadat nebude. Prvky, k nimž se bude vázat pohled diváka, instalujte na konec té pohledové linie.
- Tím prvkem, k němuž se bude vázat pohled, ústřední bod zahrady, je podstatný. Vytváří totiž pocit hloubky. Co takovým prvkem může být? Je to něco charakteristického, co nezapadne. Bonsaj nebo pokroucený stromek? Socha, elegantní vodní prvek? Těžko říct, co si zvolíte. Ale něco mimořádného to být musí, aby se to ostatní kolem snáze přehlédlo.
- Nemusíte se zříci pěstování pro užitek. Jen zkrátka pěstujte v měřítcích odpovídajících malé zahradě. V závěsných koších, bedýnkách, na pěstebních stolech, v záhoncích velikosti větších květníků. Pořád vám zůstane radost z pěstování a rýpání se v hlíně, ale těch sladkých jahod zkrátka vagón nevypěstujete. Ale aspoň nějaké ano. A kdoví, možná pak budou ještě chutnější.
- Jednou z možností je natvrdo si přiznat realitu: máte zkrátka miniaturní zahradu. A co? Zato místo ní můžete mít ten největší skleník! Vyplnit prostor malého nádvoří skleníkem není nic těžkého a vlastně ani tak nákladného. Z mála uděláte hodně už proto, že si budete moci dopřát celoroční potěšení ze zahrady v teple a pod střechou.
Zdroj: diy.com, gardensworld.com, idealhome.co.uk