Všimli jste si, že mnoho úporných plevelů, kterých se nemůžeme v zahradách za žádnou cenu zbavit, a které jsou doslova všudypřítomné, patří mezi léčivé životabudiče? Prostě jsou to jedny z nejcennějších bylin s nejlepšími prokazatelnými účinky na naše zdraví. A mnohé z nich jsou dokonce i velmi chutné. Jako by nám příroda chtěla za každou cenu naznačit: „Vy hlupáci, ničíte ve svých zahradách to, čím vám chci prodloužit život… a zpestřit jídelníček.“
Začíná to už brzy na jaře, vlastně v zimě. Ne, nemáme na mysli třeba jedovaté sněženky, které ostatně mezi plevele ani neřadíme, nýbrž sedmikrásky. Všudypřítomný doplněk trávníků, jehož bílé kvítky se žlutými terčíky zasvítí kdykoli sleze sníh. Léčivé, jedlé, chutné, dozdobíte jimi i saláty a jiné pokrmy. Prostě jedlé květy. I když i alkaloidy ze zmíněných sněženek se využívají při léčbě závažných chorob. Ale sedmikrásky jsou rozhodně plevelem, přitom však působí protizánětlivě, svíravě a hojivě, pročišťují krev a ulehčují vykašlávání. Používají se především při zánětech horních cest dýchacích a plicních onemocněních. Látky obsažené v sedmikráskách také napomáhají zvýšené látkové výměně v játrech, proto jsou sedmikrásky vyhledávané i při onemocnění žlučníku.
Takových druhů léčivých bylin je ale vlastně mnoho. Začít můžeme třeba rostlinou, která nás popíchá a popálí svými trichomy, kdykoli může. Nikdy nám to však neublíží. Ale to je již první otázka kvízu.
Zdroj: autorský text – Petr Pojar, ČESKÉSTAVBY.cz, Wikipedia
Kvíz: Které úporné plevele jsou zároveň nejléčivějšími z bylin, jaké vůbec známe?
