České filmové pohádky. Valí se na nás každé Vánoce ze všech televizních kanálů. Sotva zapnete televizi. Nekonečná plejáda pohádkových příběhů, která je průřezem filmovou historií, ale i historií české architektury. A to dokonce té z nejstarších. Českým filmovým pohádkám totiž dominují ikonické hrady a zámky, důkazy umu starých řemeslných mistrů a architektů, kdysi však také chlouba svých pánů, pyšná ukázka jejich majetku. Bohatství. Dáte si v našem kvízu do souvislostí konkrétní pohádky s konkrétními honosnými stavbami?
České hrady a zámky se v českých filmových pohádkách hrdě tyčí nad veškerým děním, dominují exteriéry i interiéry, spoluvytváří děje, jsou neopakovatelnými kulisami, které už nevyžadují příliš mnoho práce filmových architektů, výtvarníků a kulisáků. V mnoha pohádkách se jich objevuje dokonce vícero. Mezi nejoblíbenější patří například Bouzov, Pernštejn a Křivoklát, významné role si však zahrály i menší stavby, ovšem neméně důležité a důmyslné. Třeba vodní hrad Švihov. A tím vlastně v našem kvízu začneme. Nalijte si šálek lahodné kávy, nebo čaje, dejte si na talířek něco dobrého k zakousnutí a s chutí do toho.
Zdroj: autorský text – Petr Pojar, ČESKÉSTAVBY.cz, csfd.cz, Wikipedia, kudyznudy.cz
Kvíz: Dejte si do souvislostí ikonické hrady a zámky se slavnými českými pohádkami
Bítov, Blatná, Bojnice, Boskovice, Bouzov, Buchlovice, Častolovice, Červená Lhota, Český Krumlov, Český Šternberk, Dětenice, Frýdlant, Frýdštejn, Helfštýn, Hluboká, Houska… Abecedně bychom mohli pokračovat do nekonečna. Jak k nim ale přiřadit například tituly Anděl páně, Ať žijí duchové, Dívka na koštěti, Pyšná princezna, Popelka, Čert ví proč, S čerty nejsou žerty, Jak se budí princezny, Nesmrtelná teta, Princ a večernice a jiné? Pobavte se s námi naším kvízem.