Foukané vánoční ozdoby, jízda králů, loutkářství, masopust, modrotisk, ruční výroba skla, slovácký verbuňk, sokolnictví a vorařství. Tato slova představují takzvané nehmotné kulturní dědictví naší země, které bylo zapsáno v Seznamu UNESCO. Kromě toho jsou však v UNESCO zapsána i celá historická centra měst a významné památky, především architektonické. Které to jsou? Připomeneme vám je v našem kvízu.
Vlastně vám můžeme ještě před spuštěním kvízu napovědět trochu více. Totiž když zveřejníme seznam měst a obcí, kde se památky zapsané v UNESCO nacházejí. Že jde o historické centrum Prahy a Českého Krumlova, to ví zřejmě každý z nás. Ale co třeba Brno, Holašovice, Kladruby nad Labem, Kroměříž, Kutná Hora, Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, Lednice a Valtice, Litomyšl, Olomouc, Telč, Třebíč, Žatec a Žďár nad Sázavou?
UNESCO je zjednodušeně řečeno organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu. Jednou z činností této organizace je vytváření Seznamu nehmotného a hmotného světového kulturního dědictví. A právě i mnoho českých, moravských a slezských pamětihodností, architektonických skvostů, ale i tradičních řemesel, zvyků a přírodních lokalit v tomto seznamu najdeme. Pojďme si je připomenout a zaměřme se nejprve na architekturu.
Zdroj: autorský text - Petr Pojar, ČESKÉSTAVBY.cz, unesco-czech.cz, Wikipedia
Kvíz: Jaké české památky byly zapsány na Seznam kulturního dědictví UNESCO?
Morový sloup, kostel, čtvrť, historické centrum, zámek, zámecký park. Je toho již spoustu, co bylo z našich věhlasných památek zapsáno na Seznam UNESCO. Poznáte své oblíbené i méně známé skvosty? Vyzkoušejte si s chutí náš kvíz.