Proč v zimě plesniví i nově zrekonstruované byty?
Čím lépe si akumulujeme v bytech teplo, tím více také zadržujeme vlhkost. Zkrátka řečeno, vlhkost, kterou v bytech vyrobíme, si tam také uložíme. Jaké jsou zdroje vlhkosti v bytech?
Čím lépe si akumulujeme v bytech teplo, tím více také zadržujeme vlhkost. Zkrátka řečeno, vlhkost, kterou v bytech vyrobíme, si tam také uložíme. Jaké jsou zdroje vlhkosti v bytech?
Technologie stavebních materiálů se neustále posouvá a snaží se vyhovět požadavkům staveb na zlepšení vlastností ve všech fázích výstavby. Není samozřejmě možné splnit všechna očekávání a v mnoha případech musí dojít ke kombinaci materiálů, aby byly požadavky splněny. U inženýrských a průmyslových staveb jsou tyto požadavky specifičtější a podmínky, do kterých jsou materiály navrhovány, jsou náročnější. Přiblížení se těmto vlastnostem má za úkol obor stavební chemie, kterému se věnuje i společnost BETOSAN s.r.o.
Předmětem sanace byly stěny a dno aktivační nádrže v ČOV v Plzni. Jednalo se o cca 3400 metrů čtverečních plochy, která byla poškozena provozními kapalinami, fyzikálním a chemickým působením. Vzhledem k povrchové degradaci stěn a odhalení jemného i hrubého kameniva bylo rozhodnuto, že konstrukce stěn budou celoplošně převrstveny opravnými maltami s krystalizační přísadou, Dno nádrže bylo opatřeno krystalizačním nátěrem. Dilatační spáry v podkladu byly přiznány a následně vytmeleny trvale pružným tmelem na bázi MS polymerů. Všechny konstrukce byly opatřeny hydrofobní impregnací pro omezení vnikání vody do konstrukcí. Některé z přilehlých konstrukcí byly opatřeny ochranným vodou ředitelným epoxidovým nátěrem.
Výroba betonu a cementu patří k největším znečišťovatelům naší planety. Velké stavební firmy a hlavně výrobci stavebních materiálů se tímto faktem musejí začít vyrovnávat. Speciální host našeho podcastu vidí obě strany mince a jeho pohled byl velmi přínosný a zajímavý. Co zaznělo v podcastu?
Vlhké zdivo je jednou z nejčastějších poruch, které se u objektů rodinné výstavby vyskytují. Řešení pro sanaci vlhkého zdiva je celá řada, ale základem je odhalení příčiny. Od toho se odvíjí právě volba způsobu opravy, místa opravy a celkového technologického postupu. Jednotlivé kroky sanace vlhkého zdiva jsme již popisovali, stejně jako příklady celkové sanace. V tomto textu se zaměříme na možné zdroje poruch a s tím spojené projevy vlhkosti.
Říká se, že je lepší vyhořet, než se stěhovat. A já vám říkám, že ještě horší, než se stěhovat, je malovat celý byt. A ještě horší, než jej malovat, je štukování. A nejhorší malování je vápnem, tedy vápenným nátěrem, který je právě na nové štuky ideální. Vápno je hrozné už jen tím, že se musí nanášet štětkou a štětcem. Nesmíte použít váleček.
Nejprve dvě poměrně alarmující informace, které se vztahují k životu na planetě Zemi. Ani jedna není obzvláštní novinkou. To, že se třetina veškerého na světě vyrobeného jídla jen tak vyhodí, jste už asi slyšeli. A možná jste zaslechli i to, že za skoro 40 % všech vyprodukovaných emisí je odpovědné stavitelství. Skutečnou novinkou ale je, že by oba tyhle globální problémy mohly mít společné řešení.
V novostavbách může být míra použití vápna nulová, u starších rekonstruovaných domů, pokud netrpí vlhkostí zdola, také, ovšem v případě starých chalup (včetně historických památek) často bez hydroizolací, je vápno často nezbytné. A nejen vápenné nátěry, ale i vápenné omítky a štuky. Již je však jiné, než bývalo dříve.
Jednou za čas je potřeba vzít auto do servisu, zkontrolovat a poštelovat vše podstatné, aby zase jezdilo stejně dobře nebo naopak ještě lépe. Ze stejného důvodu tým technologů firmy Knauf provedl nové nastavení sádrových omítek MP 75 a MP 75 L.
Divize stavební chemie firmy Remmers v minulosti používala heslo „chráníme hodnoty staveb“. Jejími dlouholetými směry jsou jak ochrana nových staveb, tak sanace staveb historických.
Problémy vlhkých, plesnivých stěn a padajícího obkladu v místnostech se zvýšenou vlhkostí trápí obyvatele starších budov i novostaveb. Důvod jejich vzniku je jednoduchý. Nedostatečná hydroizolační vrstva.
Začíná nenápadně, ale umí napáchat pořádné škody. Vlhkost ve zdivu, která se zpočátku projevuje plísněmi a mokrými fleky, může časem dokonce narušit statiku. Zastavte ji s pomocí sanace.
Pro zhotovení vnitřní omítky v interiéru je vhodné použít vápenocementovou omítku Ytong. Vlákny vyztužená omítka díky nízkému součiniteli tepelné vodivosti a vysoké paropropustnosti zlepšuje tepelněizolační vlastnosti zdiva, redukuje vlhkost a omezuje tak vznik plísní na povrchu stěn. Omítka může být jednovrstvá nebo, v případě vícevrstvého omítkového systému, bude sloužit jako základní vrstva.
Intenzivní výzkum neustále zdokonaluje malty Ytong tak, aby je bylo možné optimálně a bezpečně zpracovávat s pórobetonem Ytong. Dobře to ilustruje i zdicí malta Ytong, kterou charakterizuje lehká zpracovatelnost, nízká spotřeba, vysoká přilnavost a ekologická nezávadnost. Ve spojení s prvky stavebního systému Ytong eliminuje riziko vzniku tepelných mostů a snižuje energetickou náročnost stavby.
Povrchová úprava stěn a stropů štukem je z pohledu investorů s napětím očekávanou fází stavby. Aby také ne, když po jejím dokončení a řádném vyschnutí promění do té doby zaprášený interiér ve světlem projasněné prostory konečně připomínající budoucí pokoje, ložnice a koupelny.
Vlhkost je příčinou téměř všech druhů poškození staveb. Použitelnost a životnost stavby závisí rozhodující měrou také na její izolaci. Platí to pro střechy, fasády, podezdívky a zvláště pro sklepní podlaží.
Voda a vlhkost jsou pro dům stejně destruktivní jako oheň, jen nepůsobí tak rychle. O to nebezpečnější můžou být, protože si jich nevšimneme včas. Pokud jste i vy objevili po zimě vlhké či rovnou mokré zdivo, na nic nečekejte. Poradíme vám, jak problém vyřešit.
Stačí klasické malířské nátěrové hmoty a nebo je třeba volit do koupelen barvy speciální? S výraznými vlastnostmi, kterými se liší od jiných? Kromě vlhkosti zde navíc jde i o zvýšené riziko otěru.
Omítka Knauf MV1 patří mezi stálice na trhu a je typickým představitelem klasické vápenné omítky, kterou si připravovali již naši dědové s pomocí hašeného vápna. Jejím znakem je velmi jemné zrno (1,2 mm), což může na některých stavbách představovat dokonce finální povrch, čili se nemusí nutně štukovat.
Uchovávání potravin a styk s pitnou vodou vyžadují prostředí, které jednak není zdrojem kontaminace potravin, nebo pitné vody a současně v ideálním případě umožňuje čištění povrchu tak, aby celé prostředí bylo dostatečně čisté.