Mezonetové byty nejsou úplně typickým bydlením. Hodně jich vzniklo ve starých domech spojením bytu v nejvyšším patře a původní půdy. Tím, že jsou patrové a často umístěné do nejvyšších pater, spojují výhody bydlení v bytě a domě. Velkou výhodou je možnost oddělení soukromé části bytu (ložnice, koupelna) od společenské (obývací pokoj, kuchyň). Obvykle společenské místnosti zabírají spodní patro, zatímco horní je určeno soukromým pokojům. Ale co když je to v konkrétním případě naopak?
Soukromá část dole, společenská nahoře
Mezonet o obytné ploše 207 m2, nacházející se v jedné z rezidenčních staveb městské čtvrti Palisády ve Starém Městě v Bratislavě, má ale uspořádání velmi netypické. Do bytu se totiž vstupuje přes soukromou část, která zabírá celé spodní (rozlohou větší) patro. Ačkoli byt není příliš starý, novému majiteli nevyhovovalo jeho dispoziční řešení ani design interiéru. Chtěl celkovou přeměnu, ke které přizval bratislavského architekta Richarda Kráľoviče.
Dispozice spodního patra se dočkala změny
Úkolem architekta byla nejen designová přeměna interiéru, ale také dispoziční změny. Ty zasáhly především spodní patro, kde bylo potřeba celkově přehodnotit velikost jednotlivých místností. Rozlehlá hlavní ložnice s koupelnou byla zmenšena, což dovolilo vytvoření další místnosti. Původní půdorysná stopa koupelny zůstala zachovaná v přesahu podlahy i přes jemné posunutí příčky s umyvadly. Světlé terazzo s jemnou strukturou se stalo součástí obou místností, samostatného šatníku a oddělené pracovny domácího pána.
Z pracovny vznikl luxusní relaxační prostor
Ložnice majitele byla přesunuta do zvětšeného prostoru bývalé šatny, zatímco z původní ložnice se dvěma okny vznikla samostatná šatna a pracovna majitele. Pracovna získala díky výraznému zmenšení rozlohy intimnější charakter, zachovala si ale dostatek úložného prostoru na veškeré potřebné věci. Bývalá pracovna se zase změnila na luxusní relaxační pokoj plný krásných designových kousků. Jak pracovna, tak relaxační pokoj poskytují dokonalé výhledy na panoráma Starého Města.
Nenápadná kuchyně dává vyniknout ostatním prvkům
Menší horní patro je určeno společenské části bytu. Vede do něj dřevěné schodiště s proskleným zábradlím. Celý prostor je jednoduchým spojením kuchyně a obývacího pokoje. Nenápadný šedý kuchyňský blok v sobě v nové podobě ukrývá kromě dřezu a spotřebičů i vstup do komory. Nenápadnost kuchyně podtrhují výrazný dřevěný jídelní stůl s bílými a oranžovými židlemi a designová svítidla nad stolem.
Pestrobarevná sedačka udává tón celé místnosti
V obývací části okamžitě přitáhne pozornost velká sedačka s pestrobarevnými opěrkami a polštáři tvořící vizuální kontrast s jemnou barevností ostatních prvků či robustním dřevěným jídelním stolem. Součástí horního patra je i velkorysá terasa nabízející v letních měsících relaxaci nad střechami okolních domů a s výhledy do uklidňující zeleně.
Za základ byly zvoleny přírodní materiály
Byt je zařízený na míru zhotoveným nábytkem z dubové dýhy a dřevěného masivu v kombinaci s novým designovým nábytkem. Zvolené základní materiály jsou všechny přírodní. Dřevěné podlahy dávají vyniknout jednotlivým designovým solitérům i originálním uměleckým dílům. „Velmi pečlivě jsme vybírali renovované kusy nábytku s výraznými vzory, tvary i barvami. Tato hra s akcenty a citem pro míru a měřítko prostoru prostupují celým interiérem,“ vysvětluje Richard Kráľovič. Obrazy na stěnách i nábytek na míru vyvolávají dojem luxusu, interiér přesto působí velmi čistě a příjemně.
Zdroj: Richard Kráľovič
Foto: Alex shoots buildings