Staré historické domy v centrech měst v sobě často ukrývají skutečné poklady. Vysoké stropy, nádherné štuky, dřevěné trámy či cihlové zdi. Skutečný ráj pro milovníky historie. Bylo by ale mylné se domnívat, že historický dům automaticky znamená nemoderní bydlení ve stylu devatenáctého století. Dobrý architekt dokáže citlivě propojit historické dědictví se současným designem a vytvořit moderní luxusní prostor bez kompromisů. Krásným příkladem takového propojení je byt ve španělském Áviles.
Necitlivá rekonstrukce proměnila architektonický klenot v obyčejné bydlení
Byt o rozloze 60 metrů čtverečních, který se nachází v srdci Avilés, městečka na severu Španělska, je součástí historické budovy z roku 1895. Bohužel si prošel v roce 1981 celkovou, poměrně necitlivou rekonstrukcí, která se snažila zakrýt historický ráz objektu a rozdělila prostor na menší tmavší místnosti. Karen a Juan, bezdětný manželský pár středního věku, který byt zakoupil, se okamžitě po převzetí nemovitosti rozhodli jí navrátit původní historickou krásu a přetvořit ji tak, aby fungovala jako klidné městské útočiště.
Historie oživla díky promyšlenému designu
Architekt, jehož si pár na rekonstrukci najal, přistupoval k projektu s hlubokým respektem k historickému kouzlu budovy. Nejprve odstranil falešné stropy instalované během předchozí renovace. Demontáží těchto prvků byly odhaleny původní dřevěné trámy, masivní kámen a cihlové zdivo, čímž úspěšně zvýraznil autentické architektonické prvky skryté po desetiletí. Při modernizaci zachoval historické detaily, jako jsou římsy a štuky v hlavní ložnici, které dodaly bytu nadčasový charakter.
Otevřená dispozice prostor provzdušnila a projasnila
Velkou změnou prošla i dispozice. Aby se zlepšil pocit prostornosti, byla zbourána zeď oddělující kuchyň a obývací a jídelní část, čímž byl vytvořen otevřený plán, který působí vzdušně a příjemně. Velká místnost byla rozdělena podélně mezi kuchyň s jídelnou na jedné straně a obývákem na druhé. Obývací pokoj na vnější straně s okny je minimalizovaný na jednoduchou modrou pohovku a pohodlné houpací křeslo. Odkryté stropní trámy a pískově natřená cihlová zeď vytvářejí specifickou atmosféru.
Barevná paleta inspirovaná historickým centrem Avilés
Barevná paleta designu čerpá inspiraci z ikonického pískově zbarveného vápence Avilés a vytváří vřelou a soudržnou atmosféru. Celá kuchyň včetně jídelního stolu, integrovaných kuchyňských skříněk a stávající dřevěné podlahy je v pískovém tónu. Barva zajišťuje kontinuitu v celém prostoru. Objevuje se na podlahách všech místností, stěnách, stropě, koberci i nábytku. Elektrické vedení vystavené v tmavých trubkách dodává interiéru moderní, průmyslový kontrast, aniž by narušilo poklidnou atmosféru bytu.
Harmonizace interiérů s architektonickou elegancí
Interiérová designérka přidala finální úpravy, které tento nádherný domov oživují a zvýrazňují. Pečlivě vybírala nábytek a textilie v doplňkových odstínech s akcenty v námořnické modři poskytující uklidňující sofistikovanost. Tóny námořnické modři obsažené v pohovce, židlích, umyvadle, lůžkovinách či televizní konzole krásně kontrastují s pískovým pozadím a umocňují pocit hloubky a rovnováhy. Výsledný interiér vyzařuje harmonii a zároveň respektuje historickou integritu budovy. Nový domov Karen a Juana kombinuje exponované materiály, neutrální tóny a promyšleně navržené zařízení, čímž vytváří dokonalé poklidné útočiště uprostřed rušného města.
Zdroj: David Olmos Arquitectos
Foto: Iván Morán