Na co jste se ptali v energetické poradně? Přinášíme vám dva zajímavé dotazy a vyčerpávající odpovědi na ně. První dotaz se týká možného pasivního standardu u jednopodlažního domu typu bungalov a možnosti čerpání dotace, druhý součinitele prostupu tepla u srubové stěny.
Dobrý den, měl bych dotaz ohledně výstavby domu. Chtěli bychom stavět jednopodlažní rodinný dům typu bungalov a rádi bychom ho chtěli v pasivním standardu a čerpat dotaci. S jedním odborníkem jsem probíral možnosti a ten mě upozorňoval, že to jednopodlažní domy nejsou schopné splnit. Je to tak?
Dobrý den, nelze říci, že by pasivní domy mohly být pouze vícepodlažní budovy, nicméně je pravdou, že jednopodlažní domy mají nejhorší poměr obestavěné plochy k objemu a tím vychází především měrná potřeba tepla na vytápění nejhůře. O to důležitější je návrh domu především z hlediska jeho kompaktnosti, dispozice, orientace vůči světovým stranám, volba výplní otvorů a návrh skladeb jednotlivých konstrukcí. Výhodou domu bungalov je naopak bezbariérovost. V případě snahy získání dotace z programu Nová zelená úsporám, bych u jednopodlažních domů cílil spíše na oblasti podpory B.0 s dotací 150.000 Kč nebo B.1 s dotací 300.000 Kč. Nejvyšší podpora B.2 za 450.000 Kč může být pro přízemní domy skutečně nedosažitelná.
Dobrý den, zajímal by mě součinitel prostupu tepla u srubové stěny. Často se nabízejí varianty se srubovou stěnou ze smrkového dřeva o tl. 30-40 cm bez jakéhokoliv zateplení a dům je nabízen jako rodinný k trvalému bydlení.
Dobrý den, z pohledu výpočtu součinitele prostupu tepla dle ČSN 730540 a ČSN EN ISO 6946 jsou stanoveny požadované a doporučené hodnoty součinitele prostupu tepla, kdy pro vnější stěnu je požadovaná hodnota max. 0,30 W/m2.K. Dále v normě najdeme normové, charakteristické a návrhové hodnoty tepelných a vlhkostních vlastností stavebních materiálů. Pro dřevo měkké s tepelným tokem kolmo k vláknům (což by byl případ srubové stěny) je součinitel tepelné vodivosti (lambda) 0,18 W/m.K. Aby stěna splnila požadovanou hodnotu dle normy, musela by být síla stěny kolem 55-60 cm, což není stavebně reálně dosažitelné. Spousta dodavatelů srubových staveb na svých stránkách ale uvádí, že mají ověřené z certifikovaných zkušeben skutečný součinitel prostupu tepla a že požadované hodnotě vyhoví stěna o šířce 30 cm. Je tedy na investorovi, projektantovi, energetickému specialistovi čemu uvěří a hlavně zda firma dokáže podložit tvrzení protokolem ze zkušebny. Dále je třeba počítat s tím, že výpočet nedokáže postihnout kvalitu realizace, především těsnost spojů i například vlivem schnutí a sesedání, které může probíhat až 5 let. Z toho důvodu je vhodná kontrola a případné přetěsnění spojů po několika letech.