S klimatizací je to stejné jako s vytápěním. Měnit topný systém za nový, úspornější, aniž by byla zateplena obálka domu a bylo tak zamezeno tepelným ztrátám, nemá valný smysl. A jelikož zateplení pomáhá i v létě, pro změnu s přehříváním budov, je před instalací klimatizace také nezbytné. Výrazně sníží dobu provozu klimatizace a s tím související náklady. Bez zateplení nemá smysl klimatizovat, stejně jako měnit topný systém.
Předpokládejme nyní, že zateplení konkrétního domu (staršího rekonstruovaného i novostavby) je vyřešeno. Co všechno ještě musíme řešit před pořízením klimatizace?
1. Musíme vědět, co potřebujeme chladit. Jak velký bude klimatizovaný prostor, zda chceme chladit jen jednu místnost, nebo celý byt, či jiný větší prostor, jaké jsou rozměry a další parametry chlazeného prostoru a za jakým účelem jej využíváme a jak často. Klimatizovat lze v zásadě jakékoli prostory, musí to ale mít také nějaký ekonomický smysl. Znova opakujeme, že je na prvním místě zateplení, pak až pomocné technologie, které mají zlepšit obytný komfort.
2. Řešení se stavebními úpravami, nebo rychlá instalace bez nich? Nejrychlejším a finančně nejvýhodnější řešením jsou nástěnné jednotky typu SPLIT, kdy jde o jednu venkovní a jednu vnitřní jednotku propojené potrubím s chladivem. Propojující potrubí je při rychlé dodatečné instalaci vedené v lištách.
3. Důležitá je také náročnost instalace klimatizace. Dobrou zprávou je, že instalace klimatizace je pro zkušené odborníky velmi jednoduchá a rychlá. Náročnost instalace je závislá na vzdálenosti mezi jednotkami, přístupu a konstrukci zdí. Potrubí propojující vnitřní a venkovní jednotku může být skryté, nebo vedené v lištách na povrchu. Vždy je také důležité myslet na řešení odvodu kondenzující vody, která vytéká z vnitřní jednotky při chlazení.
4. Jaké si můžeme zvolit vnitřní jednotky? Nástěnné, kazetové, kanálové pro skrytou instalaci a parapetní. Nejčastěji si zákazníci volí nástěnné jednotky, které jsou cenově nejvýhodnější, jejich instalace je jednoduchá a nevyžaduje žádné stavební úpravy. Zavěšují se na stěnu.
5. Co záruky? Konkrétně na kompresory Panasonic poskytuje společnost CIUR záruku 5 let, na celé zařízení 2 roky. Prodlouženou záruku poskytuje za příplatek. Navíc zajišťuje kromě montáže i záruční a pozáruční servis.
6. Značka klimatizací. Společnost CIUR dodává a montujeme značkové klimatizace PANASONIC, které zajistí nejen chlazení, ale i vytápění v přechodném období. Mohou být vybaveny systémem pro čištění vzduchu nanoe™ X, který je vhodný pro alergiky a eliminuje viry, bakterie i plísně. Pro byty a domy jsou instalovány produkty z rezidenční řady, pro rozsáhlejší řešení jsou využívané produkty komerční řady.
Hlavními přednostmi klimatizací PANASONIC jsou nízké provozní náklady díky maximální účinnosti, tichý chod vnitřních i venkovních jednotek, čistý vzduch zbavený virů, bakterií a plísní, vhodný i pro alergiky díky technologii nanoe™ X, volitelné ovládání pomocí chytrého telefonu, velký výběr vnitřních jednotek (nástěnné, kazetové, parapetní i kanálové), možná volba i výkonnějších jednotek z komerční řad.
Stavební příprava pro montáž klimatizace
Stavební přípravou pro klimatizaci se vyhneme lištování potrubí, použít lze dokonce i speciální boxy, kdy s klimatizací jen počítáme a namontovat ji můžeme až za pár let. Přípravu pro klimatizaci je vždy třeba přizpůsobit konkrétní potřebě, existuje proto více typů přípravy pro montáž klimatizace. Ideální je řešit přípravu pro klimatizaci ihned, jakmile se ke stavbě nebo rekonstrukci rozhodneme. I specialisté na chlazení mohou být zaneprázdnění a objednávka služeb může nějakou dobu trvat. Vždy je třeba řešit odborníky s dostatečným předstihem.
Základní informace, které dodavatel potřebuje, si od vás získá na místě při zaměření zakázky, případně z platného projektu. Osobní prohlídka a konzultace se specialistou přímo na stavbě je vždy nejvhodnějším řešením. I přes existenci projektu se může stát, že odborník přímo na místě navrhne řešení, kterým vám může ušetřit nemalé finanční prostředky. Návštěva netrvá nijak dramaticky dlouho, ve většině případů se jedná maximálně o jednu hodinu.
Až po návštěvě a získání potřebných údajů je zpracována konkrétní cenová nabídka. Po jejím odsouhlasení se podepíše objednávka a domluví se vhodný termín realizace.
Samotná příprava na instalaci klimatizace probíhá tak, že na stavbu dorazí technici a s vámi, případně investorem nebo stavbyvedoucím, si ještě jednou celou přípravu odsouhlasí. Poté jsou vyřezány a vysekány drážky, do kterých se bodově uchytí vedení potrubí a elektrických kabelů, případně se instalují i plastové boxy pro pozdější instalaci jednotek. Vždy se postupuje s ohledem na budoucí umístění jednotek. Technici také zajistí instalované trubky proti vniknutí cizích předmětů.
Teprve až po dokončení stavby se provádí samotné osazení klimatizačních jednotek na předchozí přípravu a jejich zprovoznění. Cílem je ideálně umístěná a funkční klimatizace v dokonale čistém prostoru bez nevzhledných lišt a dalších rušivých prvků.
Když je třeba nejprve zateplovat
Pro dodatečné zateplení starších budov, ale i novostaveb, můžeme doporučit foukanou celulózovou izolaci Climatizer Plus. Aplikuje se jednoduše a rychle takzvaným zafoukáváním do dutin mezi stěnami, do střech a jako foukaná izolace stropů. Jemná celulózová vlákna proniknou při aplikaci snadno i do těch nejmenších koutů a štěrbin, kam se žádný jiný izolační materiál nedostane. Vlákna jsou stejnoměrně nafoukána na všechna místa bez mezer a spár. Dosaženo je tak kompaktní izolační vrstvy bez tepelných mostů.
Funkčnost této izolace je založena na oddělení vzduchu bez pohybu v mikroprostorách mezi vlákny a dokonalém přilnutí vláknité hmoty k ostatním částem konstrukce. V kombinaci s membránami regulujícími difuzi vodních par konstrukcemi lze efektivně zpříjemnit pobyt v interiéru, aniž by byl vyvolán pocit nepohody vlivem absolutního uzavření konstrukce za pomoci zcela těsných parozábran. Climatizer Plus totiž ve své podstatě přirozeně dýchá a pokud dochází k přehřívání konstrukcí zejména v letním období, je tento izolant schopen akumulovat do sebe až dvojnásobné množství tepla ve srovnání s uměle vyráběnými izolačními materiály. V noci se pak izolace zase postupně ochladí. Výborně také izolant pracuje s vodními parami a zbytkovou vlhkostí stavebních konstrukcí. Dovede tuto vlhkost absorbovat a zase vydýchat.
Foukaná celulózová izolace Climatizer Plus se vyrábí podle původní kanadské licence již od roku 1991. Díky jedinečné technologii výroby má Climatizer Plus vynikající parametry v oblasti izolace tepelné i zvukové.