Při práci s paletami vás v zásadě omezuje jen vaše fantazie, a dostupná technika. Vybavení si vždycky můžete zapůjčit, ale s čerstvými nápady je někdy potíž. Proto je tu malá porce inspirace. Domácí kutilské projekty, které počítají s paletami jako pohotovým vrstvitelným stavebním materiálem, si můžeme dost surově rozdělit do dvou množin. V jedné se pokoušíte vytvořit něco, co ve výsledku palety nepřipomíná. V druhé pak vzdáváte poctu původnímu materiálu, a přiznané obrysy palet zůstávají i nadále zřetelné. Určitá neumělost je tedy někdy záměrem, sázkou na přirozenost.
Pořádná dřina i výsledek bez námahy
Projekty z první dimenze obvykle počítají s rozsáhlejšími úpravami. Palety při nich bývají demontovány a dekonstruovány, kráceny, hoblovány a vyhlazeny, pískovány, natírány, impregnovány oleji a lakovány. V druhé dimenzi si často vystačíte jen s barvou, a někdy ani ta není zapotřebí. Nedá se říct, že by jedna cesta byla lepší než druhá, každá má své pro a proti.
Podstatné je, že z několika palet, s hodnotou kusu kolem 100 až 200 korun (anebo zdarma, když víte, kde hledat) můžete vytvořit funkční náhradu zahradního i interiérového nábytku, v pořizovací ceně několika tisíc. A přitom pořád získáváte nepřímé kvality, v podobě přírodního materiálu a jeho textur, podporu myšlenek recyklace a up-cyklace. Což určitě není k zahození.
Nářadí? Zase tak náročné to není
Bruska nebo brusný (šmirgl)papír, pilka, dláta, vrtačka. Kladivo, metr, kleště a tužku. To by do začátku mohlo stačit. Venkovní exempláře by jistě měly být dovybaveny impregnací, aby byly chráněny před rozmary počasí, lak nebo lazuru, interiérové provedení může být skromnější. Kreativitě se ale meze nekladou.
Poznejte svou paletu dřív, než se do ní zakousnete. Pojicím prvkem palet je 78 normovaných hřebíků, jejichž umístění je jasně dané. To jen pro případ, že byste chtěli právě do jednoho takového začít vrtat. Normovaná paleta váží 20-24 kilogramů. Rozdíl ve váze vychází z konkrétního dřeva. Hodí se mít předem jasno v tom, s jakým dřevem pracujete. Dub je sice těžší, ale také o dost odolnější vůči vlhkému prostředí, než třeba lehčí smrk.
Z druhé ruky nevadí, ale na minulosti záleží
Kvalita a dřívější použití materiálu rozhoduje o ceně. Kategorie AV značí minimální používání, často zcela zánovní paletu. Ta levná nebude. Áčkové palety jsou světlé, Béčkové tmavší, zašedlé, používané. Céčko značí vytříděné zboží. Jste tím blíž recyklaci, ale opotřebení už je tu většinou znát. Popřemýšlejte také nad minulostí a budoucností palet (viz. článek Palety jako materiál kreativců jsou dobrý nápad. Bez rizik ale nejsou).
Pro každý model, který hodláte sestavit, si nachystejte předkres. Který si dobře proměříte. Navrhnout funkční design nábytku totiž zase taková legrace není. A to, kde bude výška opěrátek, zda si můžete do křesla položit záda, případně z jak velké „hloubky“ se pak budete z křesla zvedat, je dost důležité. Inspirujte se klasickým nábytkem, přičemž míry můžete upravit vlastním požadavkům.
S požadavkem funkčnosti se bojí i bezpečnost: hladká provedení bez třísek, pevné zajištění šroubů, u těžších kompletů jejich uchycený ke stěnám. Nábytek z palet je poněkud neforemný a těžký na překládání a manipulaci, takže si můžete usnadnit práci přimontováním koleček.
Co se tedy dá vyrobit z palet? Postel, sedačka a mnohem víc
Prakticky všechno. Vyvýšené křeslo s matrací, sofa, gaučové posezení. Nemusíte být skromní, vytvořit se dá i celostěnné nebo rohové provedení gauče, sedací soupravy, klidně i s paletovým stolečkem na pojezdových kolečkách. Konferenční a televizní stolky. Barové stoličky i bar-pulty, jídelní stoly pro početné rodiny.
Stolečky a stolky plné i se skleněnou plochou, odlehčené i na prodloužených nohách. Malířské stojany i rýsovací prkna, rámy obrazů. Kancelářské stoly a stoly do zasedaček, velké ateliérové stoly, kde je zapotřebí nadstandardní plocha. Zpevněné i nezpevněné profily postelí, jedno i dvoulůžkových, postelové rámy a hrazení. Noční stolky, příruční knihovničky. Obklady studených stěn.
Nábytek z palet domů i na zahradu
Komody, truhlice, police. I celé kuchyňské linky, konzolové systémy. Pohodlná křesla i venkovní lehátka. Pohovky i celé obývákové stěny. Botníky, šatní skříně, věšáky na oblečení. Židličky pro děti i židle pro dospělé, taburety a „bobky“ k posezení, podložky pod nohy. Květníky, závěsné dekorativní stěny, vertikální ozelenění, podklad pro závěsné a nástěnné květináče. Úložné boxy.
Nábytkem výčet výrobků z palet zdaleka nekončí
Samostatně stojící vyvýšené květníky, pěstební stoly, předěly zahrad a teras s květinovou výplní, vnější obklady zdí s prostorem pro zeleň. A také mobilní stolky pro sety rostlin, které musíte pravidelně přesouvat (třeba kvůli slunečnímu osvitu) z místa na místo. Stylové posezení pro balkony i terasy, klidně i s včleněným úložným prostorem. Lavice obestavěné kolem kmenů stromů. Odkladače nářadí.
Nástěnné dekorativní prvky, pořadače a mobilní květníky, kartotéky a policové systémy. Dekorativní kryty topných těles (dřevo teplo vede). Rámy paletových kompostérů, pískovišť. Stoly, židle i celé lavice, masivní paletový zahradní nábytek k domu i na chatu, posezení u ohně či grilu. Ptačí krmítka, masivní květináče. Houpačky, vnější hrazení bazénů.